Wysokość OC zależna od punktów karnych. Nowe przepisy już działają

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, zmieniająca w styczniu taryfikator, wprowadza od 17 czerwca inne zmiany. Chodzi o wpływ punktów karnych na wysokość stawki OC.

Ubezpieczenia Shutterstock
Ubezpieczenia

Nowy taryfikator mandatów wszedł w życie w styczniu 2022 roku jako efekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z jej zapisami czeka nas jeszcze kilka istotnych nowości, jak choćby nowy taryfikator punktów karnych, o którym pisaliśmy wiele, a który już od września przewidywać będzie nawet 15 punktów karnych za jedno wykroczenie i wydłużenie okresu, po jakim punkty wygasają, nie mówiąc o likwidacji kursów reedukacyjnych, pozwalających dotąd na skasowanie 6 punktów po odbyciu płatnego szkolenia.

REKLAMA

Dziś jednak na tapecie inny zapis, zgodnie z którym od 17 czerwca towarzystwa ubezpieczeniowe zyskują wgląd do informacji o kierowcach, które znajdują się w policyjnej bazie. Chodzi o stan konta punktowego. Ubezpieczyciele, poprzez system UFG, będą teraz widzieć, jakie wykroczenia popełnił kierowca oraz ile ma punktów karnych na koncie. Te zmiany oznaczają wyższe stawki OC dla tych, którzy zostali przyłapani na wykroczeniu. Jak wzrosną kwoty – tego ustawa nie określa i leży to w gestii ubezpieczycieli.

Ubezpieczyciel dowie się o historii wykroczeń

Ustawa z dnia 2 grudnia 2021 roku, Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw Dz.U. 2021 poz. 2328, przewiduje udostępnienie informacji towarzystwom ubezpieczeniowym na temat historii przestępstw oraz wykroczeń drogowych polskich kierowców. Ewidencja prowadzona przez policję zawiera dane dotyczące osób posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami, które dopuściły się naruszeń przepisów ruchu drogowego kierując pojazdem, w tym również pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, liczbę, datę i klasyfikację popełnionych wykroczeń lub przestępstw, a także zapis aktualnej liczby punktów karnych kierowcy oraz nałożonych mandatów wraz z informacjami o tym, czy zostały one opłacone. Od 17 czerwca do takich danych, nawet do dwóch lat wstecz, zyskają wgląd towarzystwa ubezpieczeniowe.

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie komunikacyjne OC Shutterstock
Ubezpieczenie komunikacyjne OC

O ile podrożeje OC po otrzymaniu punktów karnych?

Na początek wyjaśnijmy, że udostępnione towarzystwom ubezpieczeniowym informacje posłużyć mają do określania wysokości stawek obowiązkowego ubezpieczenia OC.

– Dostęp do informacji nie ma zwiększyć średnich cen ubezpieczeń, a jedynie je zróżnicować, a to oznacza, że osoby które mają na swoim koncie punkty karne oraz mandaty, mogą zapłacić wyższe ubezpieczenie, nawet jeśli jeździły bezwypadkowo – tłumaczy Julia Langa, Yanosik.

Celem wprowadzenia tych zmian ma być poprawienie bezpieczeństwa na polskich drogach. Nowe narzędzie, w postaci wyższych składek OC dla kierowców, którzy jeżdżą brawurowo i niebezpiecznie, ma stanowić kolejne wsparcie dla nowego taryfikatora mandatów. A ten nie oszczędza kierowców, którzy przekraczają prędkość. Stawki sięgają nawet 2 500 zł za przekroczenie limitu prędkości o ponad 70 km/h.

Największe podwyżki cen OC mogą sięgnąć poziomu kilkuset procent, ale to w skrajnych przypadkach, kiedy kiedy kierowca-właściciel samochodu ma na swoim koncie jazdę po spożyciu alkoholu, bardzo duże przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym lub wyprzedzanie na pasach. Z kolei kierowcy, którzy jeżdżą przepisowo i bezpiecznie mogą liczyć na stosunkowo atrakcyjne ceny ubezpieczenia.

Stan konta punktowego nie będzie przecież jedynym czynnikiem, wpływającym na wysokość stawek OC, ani nawet tym najważniejszym, a po prostu jednym z wielu obok już istniejących, jak choćby wiek kierowcy i jego staż za kółkiem. Nie jest też w interesie ubezpieczycieli dawanie zaporowych stawek, kiedy w ramach wolnego rynku konkurencja zaproponuje takiemu kierowcy tańszą polisę. Tak czy inaczej, towarzystwa mogą mieć kolejny pretekst do tego, by podnieść ceny, a jak będzie, okaże się już niebawem, w pierwszych miesiącach działania nowego przepisu.

REKLAMA