Z P2P bezpieczniej na drodze

Korek uliczny

Na szczęście pojawiają się przykłady potwierdzające korzyści płynące z tej technologii. Jednym z nich jest CarTorrent - sieć bezprzewodowej komunikacji dla samochodów, opracowywana przez naukowców z University of California w Los Angeles.

System łączności bazuje na standardowych protokołach radiowych, m.in. DSRC (Digital Short Range Communication) oraz bezprzewodowej sieci LAN pracującej w paśmie 5,9 GHz. Za jego pomocą możliwe będzie łączenie samochodów odległych nawet o 300 metrów. Pojazdy włączone do CarTorrenta otrzymają dostęp do Internetu bez konieczności zatrzymywania się w pobliżu aktywnego punktu dostępu. Wystarczy, że w zasięgu takiego hotspota znajdzie się tylko jeden z "elementów" sieci, aby z Internetu korzystały wszystkie należące do niej samochody. Sieć umożliwi także pojazdom bezpośrednią wymianę informacji związanych z zagrożeniami na drodze (oblodzenia, korki, wypadki), monitoringiem (zbieranie danych przydatnych podczas dochodzeń policyjnych), a nawet przesyłanie czysto rozrywkowych strumieni audio-wideo.

Aby opisywana sieć mogła liczyć na powszechne przyjęcie przez przemysł motoryzacyjny, najpierw musi powstać standard łączności przystosowany do wymagań samochodów. Trwające obecnie prace nad takim standardem, znanym jako IEEE 802.11p lub WAVE (Wireless Access in Vehicular Environments), mają zakończyć się w kwietniu 2009 roku. Twórcy CarTorrenta przewidują, że uruchomienie ich systemu może nastąpić w 2012 roku.

Przemysław Kobel
KopalniaWiedzy.pl

Zobacz również:
REKLAMA