Zachowasz dotychczasową rejestrację – zmiany w przepisach

Dotychczasowy numer rejestracyjny będzie można zachować, a pojazd można będzie czasowo wycofać z ruchu. Takie zmiany czekają kierowców od 31 stycznia 2022 roku.

Tablice rejestracyjne Shutterstock
Tablice rejestracyjne, fot. Shutterstock

Duża zmiana w przepisach dotyczących rejestracji samochodów. Od 31 stycznia 2022 r. można będzie bowiem zachować dotychczasowy numer rejestracyjny pojazdu oraz czasowo wycofać z ruchu samochód osobowy – podaje Ministerstwo Infrastruktury. Pozwoli to kierowcom zaoszczędzić sporo pieniędzy i czasu spędzonego w urzędzie.

REKLAMA

– Wprowadzamy ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów, kończymy z barierami administracyjnymi, które dotąd utrudniały życie wielu Polakom – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Ta sama rejestracja w nowym samochodzie

Z końcem stycznia 2022 roku w życie wejdzie możliwość zachowania, na wniosek właściciela pojazdu, dotychczasowego numeru rejestracyjnego. To kwestia od lat poruszana przez kierowców, którzy chcieliby zachować swoje tablice indywidualne lub zwykłe, do których są przywiązani. Zmniejszy to też liczbę formalności i kosztów przy rejestracji pojazdu.

Opłata za najczęściej wydawane tablice samochodowe to 80 zł, a dzięki pozostawieniu dotychczasowego numeru rejestracyjnego, nie będzie trzeba jej ponosić, jak również nie trzeba będzie ponosić opłaty za nalepkę kontrolną - w sumie razem z opłatą ewidencyjną da to 99,50 zł oszczędności.

REKLAMA

REKLAMA

Czasowe wycofanie auta z ruchu

Wraz z nowymi przepisami pojawi się możliwość czasowego wyrejestrowania samochodu, co z kolei wiąże się z oszczędnością z tytułu braku konieczności opłacania obowiązkowe ubezpieczenia OC. Rozszerzenie katalogu pojazdów wycofanych czasowo z ruchu o samochody osobowe będzie jednak dotyczyło sytuacji uszkodzonych, a nie chwilowo nieużywanych samochodów.

W przypadku konieczności naprawy samochodu (np. po wypadku), wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji, będzie można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i nie wcześniej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu. Przywrócenie do ruchu będzie wiązało się przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego pojazdu po naprawie.

Ta zmiana, jak wspomnieliśmy, pozwoli właścicielowi naprawianego i czasowo wycofanego z użytku samochodu ograniczyć koszty ubezpieczenia pojazdu. Obecnie czasowo można wycofać z ruchu samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy.

Inne zmiany już obowiązujące

Warto w tym miejscu przypomnieć, że od grudnia 2020 r. nie trzeba już wymieniać dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się miejsce na pieczątki z badania technicznego. Nie ma też konieczności wożenia ze sobą dokumentu prawa jazdy, a pojazd można zarejestrować w miejscu czasowego zamieszkania.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA