Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.0

Zacznij zarabiać

Eko nie znaczy powoli. Styl jazdy zwany eco drivingiem przynosi ulgę dla środowiska naturalnego i dla kieszeni. Kilka wskazówek jak zarobić na romantyczny weekend.

Eko jazda Przy postoju trwającym dłużej niż 30 sekund rozgrzany silnik można wyłączyć.

Wykres przedstawia krzywe momentu obrotowego, charakterystyczne dla silników wysokoprężnych (kolor czarny) i benzynowych (kolor zielony). Współczesne diesle dysponują większą siłą napędową przy niższych obrotach niż silniki benzynowe, dlatego autem z dieslem pod maską sprawnie i w stylu eko można jeździć wykorzystując zakres obrotów już od 1500/min do maksymalnie 3000/min, natomiast samochodem wyposażonym w silnik benzynowy - od 2500 obr/min do 4000 obr/min.  

Utrzymywanie obrotów silnika na optymalnym poziomie z punktu widzenia eco drivingu wymaga od kierowcy częstej zmiany biegów. O wciskaniu pedału przyspieszenia do podłogi nie ma mowy. Wystarczy wykorzystywać 2/3 zakresu jego pracy, a i tak bardzo szybko dochodzi się do jazdy na najwyższym przełożeniu. Wówczas silnik pracuje najwydajniej - przy minimalnym obciążeniu, czyli zużyciu paliwa, pozwala na jazdę z całkiem sporą prędkością.

Jazda w mieście ze stałą prędkością na poziomie 50 km/h na piątym biegu nie jest dla silnika mordęgą. Próba przyspieszenia od takiej prędkości bez zmiany przełożenia na niższe - już tak. Przy postoju trwającym dłużej niż 30 sekund silnik warto wyłączyć. Z reguły, postój na światłach trwa dłużej. Dłuższą trasę warto planować tak, by zapewniała płynną jazdę, a więc raczej nie powinna prowadzić drogami głównymi.

W zależności od dotychczasowego stylu jazdy, wdrożenie w życie zasad jazdy w stylu eko może przynieść oszczędność w zużyciu paliwa od 10 do 25 procent. Redukując apetyt silnika na paliwo tylko o 1 l/100 km, przy przebiegu 20 tys. km rocznie można zaoszczędzić 200 l paliwa. Przy średniej cenie około 3,7 zł/litr, daje to zysk w wysokości 740 zł. Powinno wystarczyć na romantyczny weekend dla dwojga nad morzem lub w górach.

Tekst: Maciej Ziemek
Zdjęcia: Paweł Łapot

zobacz galerię

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 36 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

  • avatar
    zgłoś
    Eko nie znaczy powoli. Styl jazdy zwany eco drivingiem przynosi ulgę dla środowiska naturalnego i dla kieszeni. Kilka wskazówek jak zarobić na romantyczny weekend.
    auto motor i sport, 2009-07-06 09:15:19
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij