REKLAMA

Zadbaj o klimatyzację, żeby chłodziła, a nie smrodziła

Klimatyzacja to urządzenie, bez którego nie wyobrażamy sobie jazdy w upalne dni, ale też w jesienną słotę. Warto jednak pamiętać, że do sprawnego działania układ ten wymaga corocznej kontroli i serwisu.

Test porównawczy Chevrolet Aveo, Dacia  Logan, Fiat Albea, Honda City, Hyundai Accent materiały prasowe
Automatyczna klimatyzacja Chevroleta.

W układzie klimatyzacji, z racji jej osuszającego działania, gromadzi się wilgoć. To, w połączeniu z ciepłem, daje bakteriom, grzybom i innym drobnoustrojom świetne warunki do rozmnażania.

Wraz ze wzrostem temperatur kierowcy coraz częściej używają klimatyzacji do obniżenia temperatury wewnątrz samochodu. O czym należy pamiętać podczas jej eksploatacji? Oto kilka przydatnych faktów.

REKLAMA

REKLAMA

Panel klimatyzacji Skoda

Regularne serwisowanie układu klimatyzacji powinno być dla kierowcy tak naturalne, jak zmiana oleju czy sprawdzenie ciśnienia w oponach. Nieprawidłowo działająca "klima" może nie tylko nie spełniać swojej podstawowej roli, ale również negatywnie wpływać na zdrowie podróżujących.

Raz do roku trzeba oddać auto do serwisu układu klimatyzacji, gdzie uzupełniony zostanie czynnik chłodzący, pełniący również funkcję smarowania całego systemu. Nawet w sprawnym samochodzie za normalny uznaje się ubytek chłodziwa rzędu 10 procent rocznie.

REKLAMA

Panel klimatyzacji Fiat 500L Trekking

Dlaczego należy dbać o klimatyzację?

Lista chorób, które może wywołać zaniedbana klimatyzacja jest spora. Brak odpowiedniej dezynfekcji tego urządzenia naraża podróżujących na alergie spowodowane wdychaniem roztoczy, kurzu czy grzybów.

Specjaliści - chcąc podkreślić wagę problemu - przypominają, że grzyby i pleśń mogą przeczekać w uśpieniu nawet ponad 10 lat, do czasu aż znajdą odpowiednie warunki do rozwoju.

Równie niebezpieczna jest legionelloza - jej bakterie znajdują idealne miejsce do rozwoju w wilgotnych środowiskach, a takie oferuje im źle oczyszczony układ klimatyzacji. Choroba ta powoduje suchy kaszel, wysoką gorączkę i problemy z oddychaniem, a także zaburzenia świadomości.

REKLAMA

REKLAMA

Audi TT klimatyzacja
Można odnieść wrażenie, że konsola Audi składa się tylko z wylotów nawiewu. Pomysłowe – przełączniki układu klimatyzacji są wpasowanie w wyloty powietrza

Eksperci są zgodni: - Biorąc pod uwagę problemy, jakie może nam nastręczyć źle eksploatowana klimatyzacja, warto pamiętać o odpowiednim jej serwisowaniu. Przynajmniej raz w roku należy wymienić filtr kabinowy, przeczyścić kanały powietrzne, czy odgrzybić parownik i wloty powietrza.

- Co dwa lata układ powinien być oczyszczony z wilgoci, natomiast co trzy należy wymieniać filtr - osuszacz. Nie można również zapominać o systematycznym uzupełnianiu czynnika chłodzącego - dodaje Kamil Kleczewski z Webasto Petemar.

REKLAMA

Panel klimatyzacji VW

Sposób na oszczędność? Włączenie klimy

Ponieważ włączona klimatyzacja wpływa na zużycie paliwa, część kierowców włącza ją tylko przy wysokich temperaturach. Dzięki temu ma poczucie, że oszczędza. Nic bardziej mylnego. Takie działanie może doprowadzić do uszkodzenia tego systemu.

Nieużywanie klimatyzacji przez dłuższy czas może spowodować, że unieruchomiona sprężarka będzie narażona na korozję. Co więcej, warto pamiętać, że czynnik chłodzący pełni również rolę smaru. Uruchomienie układu chłodzącego po dłuższym czasie nieużywania powoduje, że przez jakiś czas klimatyzacja chodzi "na sucho", a w obiegu pojawią się opiłki, dokonujące nieodwracalnych zniszczeń.

- Niezależnie od tego czy jest zimno, czy ciepło, warto używać klimatyzacji. Służy ona nie tylko do schładzania wnętrza pojazdu, ale również pomaga w pozbywaniu się wilgoci w deszczowe dni. Oczywiście nie można zapominać o zdrowym rozsądku. Zbyt mocne schłodzenie wnętrza samochodu wpływa przecież niekorzystnie na nasze zdrowie - dodaje ekspert.

Komentarze

 (5)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA