Zadbaj o skórę

Tapicerka ze skóry wygląda ekskluzywnie i jest bardziej praktyczna niż ta wykonana z tkaniny. Co możesz zrobić, żeby jak najdłużej wyglądała jak nowa?

Zadbaj o skórę

Rozpoznaj gatunek skóry
W samochodach stosuje się skóry naturalne lub ekologiczne. Zdaniem tapicera Grzegorza Sławińskiego, naturalna skóra starzeje się z klasą. Mogą pojawiać się zagięcia, przetarcia, nigdy pęknięcia. Nie dotyczy to sztucznej skóry. Ta marszczy się i pęka.

Odpowiednio pielęgnuj
Skóra naturalna zachowuje się podobnie jak ludzka skóra. Żeby była miękka i elastyczna, należy o nią dbać. Trzeba ją regularnie konserwować, również preparatami do pielęgnacji skóry samochodowej. Jeśli robisz to samodzielnie, czynność powtarzaj co 2 miesiące. Najlepsze są produkty markowe, np. Sonax (cena – 20 zł) polecany przez fachowców od auto detailingu. Konserwacja skóryw profesjonalnej myjni kosztuje minimum 150 zł, ale zabezpiecza ją na 6 miesięcy. Mleczka do skóry powinny zawierać witaminę E (chroni przed starzeniem i promieniami UV). Skórze najbardziej szkodzą pot i niewłaściwe produkty do pielęgnacji (nabłyszczają zamiast wnikać w głąb).

Przywróć dawny blask
Jeśli element tapicerski ulegnie zniszczeniu, można go wymienić na nowy. Wymiana boczku oparcia czy siedziska kosztuje ok. 250 zł. Na ogół łatwo dobrać odpowiedni odcień czy fakturę skóry, taki problem może być jedynie w wypadku aut marki Volvo, samochodów amerykańskich i francuskich. Jeśli nie zależy Ci na trwałości, możesz zastosować szybki sposób naprawy (smart repair). Polega on na szpachlowaniu i malowaniu skóry. Zapłacisz ok. 150 zł.

REKLAMA