Zakup auta używanego przez internet – Co powinieneś wiedzieć

Jakie przysługują ci prawa i jakie zagrożenia czyhają na ciebie jeśli zdecydujesz się na zakup samochodu używanego przez internet.

Zakup samochodu Shutterstock
Zakup samochodu

Na rynku pojawia się coraz więcej firm, które oferują zakup samochodu przez internet, a w ogłoszeniach zawierają obszerny opis ze studyjnymi zdjęciami, a nawet filmami. Zainteresowanym udostępniają szczegółowe raporty rzeczoznawcy oraz gwarantują za legalne pochodzenie samochodu, czy tzw. bezwypadkowość. Czym różni się zakup samochodu używanego przez internet, jakie pułapki i prawa ma osoba decydująca się na nabycie auta w tą drogą, czyli bez oglądania na żywo.

REKLAMA

Zalety kupowania auta przez internet

• Nie musimy tracić czasu na jeżdżenie do handlarzy autami używanymi czy na giełdę, dostosowując się do ich godzin funkcjonowania i tracąc bardzo dużo czasu i pieniędzy na podróże.
• Możemy mieć gwarancję, że oferowane samochody nie pochodzą z kradzieży i są sprawdzone pod względem technicznym przez rzeczoznawcę, od którego dostajemy raport.
• Zdarza się, że kupującemu udostępniana jest historia napraw, wcześniejsze usterki oraz informacja o uszkodzeniach, np. karoserii itp.
• Niektóre firmy są elastyczne i umożliwiają zakup auta na raty (z możliwością odroczenia płatności pierwszej raty).
• Sprzedawane samochody często są objęte gwarancją, najczęściej półroczną lub roczną, którą, za dopłatą, można przedłużyć o rok, dwa lata lub nawet trzy. Gwarancja nie jest zazwyczaj pełna, obejmuje podstawowe podzespoły, np. tylko silnik i skrzynię biegów, oraz elektronikę; gwarancję można jednak rozszerzyć (również na rok, dwa i trzy), wtedy obejmuje wszystkie podzespoły pojazdu.
• Niektórzy sprzedawcy proponują w zasadzie kompleksową usługę, do której zaliczają się np. rejestracja samochodu, obsługa serwisowa, czy pomoc w razie awarii (też są dodatkowo płatne).
• Zakupiony samochód jest dostarczany pod wskazane miejsce (może to być dom albo warsztat samochodowy, w którym kupujący może je dodatkowo sprawdzić)
Klientowi przysługuje prawo zwrotu auta bez podania przyczyny, na co ma 14 dni. Zwrot jednak jest możliwy pod kilkoma warunkami, o czym piszemy poniżej.

Wady kupowania auta przez internet

• Cena jest stała i nie można jej negocjować.
Nie oglądamy samochodu na żywo i nie odbywamy nim jazdy próbnej, nie wiemy więc, czy będzie nam on odpowiadał pod różnymi względami, np. stanu technicznego i zużycia wnętrza, ilości miejsca, pozycji za kierownicą, właściwości jezdnych, przyjemności z jazdy, wystroju i choćby zapachu jaki panuje we wnętrzu − w założeniu mamy na to dwa tygodnie, podczas których możemy "przetestować" auto. Niektóre firmy nie dają żadnej gwarancji na sprzedawane auta, pamiętajmy jednak, że w takiej sytuacji i tak jesteśmy chronieni rękojmią, którą objęte są również rzeczy używane. Gdybyśmy mieli pecha i kupili egzemplarz auta z wadami ukrytymi, na mocy rękojmi mamy prawo domagać się od sprzedającego, by je usunął. Podstawowa gwarancja udzielana przez sprzedającego jest krótka, za jej przedłużenie trzeba dopłacić.
Samochód używany, tak jak każdy towar kupiony w internecie, możemy zwrócić bez podania przyczyny. To prawo przysługuje nam przez 14 dni, jednak warunki zwrotu różnią się w zależności od firmy. Niektóre np. przez okres posiadania samochodu nie pozwalają przekroczyć 150 kilometrów, inne 200 km; sprzedający sztywno pilnują tego limitu. Prawo do zwrotu tracimy też w razie niewielkiego uszkodzenia samochodu, a jeśli sprzedawca zdecyduje się przyjąć takie auto, obniży zwracaną kwotę o koszt usunięcia usterki. Jeśli natomiast zauważymy jakąś wadę, która nie powstała w wyniku naszego użytkowania − wtedy sprzedający sam zabierze auto sprzed naszego domu na własny koszt. W innym przypadku, gdybyśmy chcieli skorzystać z prawa zwrotu samochodu rzeczywiście bez podania przyczyny, musimy go dostarczyć do firmy, która nam go sprzedała, na koszt własny.
Mimo, że raporty rzeczoznawcy są szczegółowe mogą się pojawić różnice pomiędzy sprawozdaniem a stanem rzeczywistym samochodu, wynikające choćby z szkody powstałej podczas transportu. Takie uszkodzenie może rodzić niesnaski i być podstawą do anulowania prawa do zwrotu samochodu. W przypadku tego typu rozbieżności zwykle bardzo trudno udowodnić po czyjej stronie jest wina. Pojawiają się nieprzyjemności i ryzyko straty części pieniędzy.

Tak jak w przypadku każdego zakupu powinieneś z fachowcem zweryfikować stan techniczny samochodu ponieważ to pomoże ci uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. 

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

 

REKLAMA