Na rynku pojawia się coraz więcej firm, które oferują zakup samochodu przez internet, a w ogłoszeniach zawierają obszerny opis ze studyjnymi zdjęciami, a nawet filmami. Zainteresowanym udostępniają szczegółowe raporty rzeczoznawcy oraz gwarantują za legalne pochodzenie samochodu, czy tzw. bezwypadkowość. Czym różni się zakup samochodu używanego przez internet, jakie pułapki i prawa ma osoba decydująca się na nabycie auta w tą drogą, czyli bez oglądania na żywo.
Zalety kupowania auta przez internet
• Nie musimy tracić czasu na jeżdżenie do handlarzy autami używanymi czy na giełdę, dostosowując się do ich godzin funkcjonowania i tracąc bardzo dużo czasu i pieniędzy na podróże.
• Możemy mieć gwarancję, że oferowane samochody nie pochodzą z kradzieży i są sprawdzone pod względem technicznym przez rzeczoznawcę, od którego dostajemy raport.
• Zdarza się, że kupującemu udostępniana jest historia napraw, wcześniejsze usterki oraz informacja o uszkodzeniach, np. karoserii itp.
• Niektóre firmy są elastyczne i umożliwiają zakup auta na raty (z możliwością odroczenia płatności pierwszej raty).
• Sprzedawane samochody często są objęte gwarancją, najczęściej półroczną lub roczną, którą, za dopłatą, można przedłużyć o rok, dwa lata lub nawet trzy. Gwarancja nie jest zazwyczaj pełna, obejmuje podstawowe podzespoły, np. tylko silnik i skrzynię biegów, oraz elektronikę; gwarancję można jednak rozszerzyć (również na rok, dwa i trzy), wtedy obejmuje wszystkie podzespoły pojazdu.
• Niektórzy sprzedawcy proponują w zasadzie kompleksową usługę, do której zaliczają się np. rejestracja samochodu, obsługa serwisowa, czy pomoc w razie awarii (też są dodatkowo płatne).
• Zakupiony samochód jest dostarczany pod wskazane miejsce (może to być dom albo warsztat samochodowy, w którym kupujący może je dodatkowo sprawdzić)
• Klientowi przysługuje prawo zwrotu auta bez podania przyczyny, na co ma 14 dni. Zwrot jednak jest możliwy pod kilkoma warunkami, o czym piszemy poniżej.
Wady kupowania auta przez internet
• Cena jest stała i nie można jej negocjować.
• Nie oglądamy samochodu na żywo i nie odbywamy nim jazdy próbnej, nie wiemy więc, czy będzie nam on odpowiadał pod różnymi względami, np. stanu technicznego i zużycia wnętrza, ilości miejsca, pozycji za kierownicą, właściwości jezdnych, przyjemności z jazdy, wystroju i choćby zapachu jaki panuje we wnętrzu − w założeniu mamy na to dwa tygodnie, podczas których możemy "przetestować" auto. Niektóre firmy nie dają żadnej gwarancji na sprzedawane auta, pamiętajmy jednak, że w takiej sytuacji i tak jesteśmy chronieni rękojmią, którą objęte są również rzeczy używane. Gdybyśmy mieli pecha i kupili egzemplarz auta z wadami ukrytymi, na mocy rękojmi mamy prawo domagać się od sprzedającego, by je usunął. Podstawowa gwarancja udzielana przez sprzedającego jest krótka, za jej przedłużenie trzeba dopłacić.
• Samochód używany, tak jak każdy towar kupiony w internecie, możemy zwrócić bez podania przyczyny. To prawo przysługuje nam przez 14 dni, jednak warunki zwrotu różnią się w zależności od firmy. Niektóre np. przez okres posiadania samochodu nie pozwalają przekroczyć 150 kilometrów, inne 200 km; sprzedający sztywno pilnują tego limitu. Prawo do zwrotu tracimy też w razie niewielkiego uszkodzenia samochodu, a jeśli sprzedawca zdecyduje się przyjąć takie auto, obniży zwracaną kwotę o koszt usunięcia usterki. Jeśli natomiast zauważymy jakąś wadę, która nie powstała w wyniku naszego użytkowania − wtedy sprzedający sam zabierze auto sprzed naszego domu na własny koszt. W innym przypadku, gdybyśmy chcieli skorzystać z prawa zwrotu samochodu rzeczywiście bez podania przyczyny, musimy go dostarczyć do firmy, która nam go sprzedała, na koszt własny.
• Mimo, że raporty rzeczoznawcy są szczegółowe mogą się pojawić różnice pomiędzy sprawozdaniem a stanem rzeczywistym samochodu, wynikające choćby z szkody powstałej podczas transportu. Takie uszkodzenie może rodzić niesnaski i być podstawą do anulowania prawa do zwrotu samochodu. W przypadku tego typu rozbieżności zwykle bardzo trudno udowodnić po czyjej stronie jest wina. Pojawiają się nieprzyjemności i ryzyko straty części pieniędzy.
Tak jak w przypadku każdego zakupu powinieneś z fachowcem zweryfikować stan techniczny samochodu ponieważ to pomoże ci uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.
Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!
Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!
Zobacz także:
- Nowe zasady kontroli drogowych - co się zmieniło?
- TOP10 kombi z największymi bagażnikami
- Dacia Jogger: to ma być rynkowy hit - TEST