Zanim wybuchnie

Jeśli chcesz, by samochód służył Ci długo i się nie psuł, musisz od czasu do czasu poświęcić mu więcej uwagi. Zobacz, co wymaga szczególnej troski i jak mogą skończyć się pozornie błahe zaniedbania.  

Auto bomba

Kontrolki
Zapalają się m.in., by ostrzec o niskim stanie płynów eksploatacyjnych. Za niski poziom oleju oznacza słabe smarowanie i grozi zatarciem silnika. Z kolei zbyt mało płynu chłodniczego w chłodnicy może spowodować, że głowica silnika ulegnie zniszczeniu. Nie uzupełniaj płynu, gdy silnik jest rozgrzany – to grozi poparzeniem!  

Mycie
Powinieneś odwiedzać myjnię regularnie. Chodzi o to, żeby nie narażać lakieru na długotrwały kontakt z ptasimi odchodami (zawierają kwas), smołą czy sokiem z drzew. Unikaj mycia samochodu w pełnym słońcu, bo lakier nie lubi gwałtownych zmian temperatury – mogą być przyczyną mikropęknięć.

Koła
Wyważaj je przy każdej sezonowej zmianie ogumienia. Niewyważone koło powoduje drgania, które uszkadzają drogie łożysko oraz elementy zawieszenia. Taki sam skutek powoduje nieprawidłowe ciśnienie w oponach. Nie używaj też opon zimowych w lecie, bo auto będzie zużywać więcej paliwa i gorzej się prowadzić.

Filtry
Oczyszczają paliwo i powietrze, które dostaje się do komór spalania w cylindrach. Brudny filtr paliwa jest przyczyną spadku mocy. Brudny filtr powietrza zwiększa zużycie paliwa. W niektórych modelach z silnikami turbo może nawet dojść do uszkodzenia wirnika turbosprężarki, jeśli dostaną się tam ziarenka piasku.

Nawiew
Wtłacza powietrze do kabiny. Jeśli wentylator nie pracuje na wszystkich biegach, prawdopodobnie przepalił się jeden z rezystorów. Nie naprawiaj go, lecz wymień na nowy. Zmiana oporu sprawi, że element będzie się grzał, co może skończyć się pożarem auta – wokół nagrzewnicy jest wygłuszający łatwo palny filc.

Hamulce
To kluczowy element odpowiedzialny za bezpieczeństwo jazdy. Nie warto ścierać ich do samego końca, ponieważ nigdy nie zużywają się równomiernie. Sygnałem do wymiany jest kontrolka lub metaliczny dźwięk towarzyszący hamowaniu. Zużyte klocki niszczą ponad dwukrotnie droższe tarcze hamulcowe.

REKLAMA