REKLAMA

Zasada prawej ręki – kiedy obowiązuje?

Zasada prawej ręki to jedna z najważniejszych reguł w ruchu drogowym, stosowana na skrzyżowaniach, rondach, autostradach, a nawet na parkingach. Czy zawsze obowiązuje?

Zasada prawej ręki – kiedy obowiązuje? https://www.facebook.com/automotorisport/

Ruch drogowy jest regulowany na wiele sposób – od tego są znaki pionowe i poziome, sygnalizacja świetlna lub policjant zarządzający ruchem na skrzyżowaniu. Jeżeli jednak w danym miejscu nie występuje żadne z wymienionych, zostaje nam zastosować podstawową regułę poruszania się po drogach, czyli zasadę prawej ręki. Mówi ona o tym, że pierwszeństwo zawsze ma kierowca nadjeżdżający z prawej strony. Co to oznacza?

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Najłatwiej wyobrazić sobie skrzyżowanie, na którym nie działa sygnalizacja świetlna, a z kilku stron czekają samochody, chcące skrzyżowanie pokonać – wtedy pierwszeństwo ma ten kierowca, który nie ma innego auta po swojej prawej stronie. Jeżeli dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym ruch nie jest regulowany znakami, ani sygnalizacja świetlną, a po naszej prawej znajduje się inny kierowca – powinniśmy zaczekać aż wykona on manewr, dopiero wtedy możemy ruszyć.

Zasada prawej ręki w strefie z ograniczeniem prędkości

Idealnym przykładem miejsca, gdzie zasada prawej ręki obowiązuje cały czas, są skrzyżowania równorzędne, czyli takie, na których obie przecinające wie drogi mają taki sam status, a żadna z nich nie jest główną. Wiadomo to chociażby po braku znaków drogowych, wskazujących pierwszeństwo przejazdu lub drogi podporządkowane. W takim miejscu jedyną regułą jest właśnie zasada prawej ręki – mamy pierwszeństwo przejazdu przez skrzyżowanie wtedy, gdy podczas wykonywania manewru nie miniemy żadnego auta po naszej prawej stronie. Jeżeli więc na drodze po prawej stronie nikogo nie ma to możemy wjechać na skrzyżowanie, jednak jeśli chcemy skręcić w lewo, musimy upewnić się, że podczas manewru po naszej prawej stronie nie miniemy auta jadącego z naprzeciwka – wtedy musimy ustąpić mu pierwszeństwa.

Magazyn "auto motor i sport" w sieci:
Dołącz do nas na Facebooku! Zobacz nasze zdjęcia na Instagramie!

Takiego rodzaju skrzyżowania występują najczęściej w osiedlowych uliczkach lub między kamienicami – raczej nie ma wśród nich dużych skrzyżowań w centrum miasta. Zazwyczaj występowanie skrzyżowań równoległych pokrywa się w obecnością tzw. strefy z ograniczeniem prędkości – kwadratowy biały znak zawierający w sobie znak ograniczenia prędkości (zazwyczaj do 30 lub 40 km/h) otwiera strefę i taki sam ją zamyka. W tego rodzaju strefach występują również ronda będące skrzyżowaniami równorzędnymi.

REKLAMA

REKLAMA

Zasada prawej ręki na rondach

Ronda równorzędne to umowna nazwa skrzyżowań o ruchu okrężnych, przed którymi nie ma znaku nakazującego ustąpienie pierwszeństwa samochodom na rondzie – oznacza to, że kiedy jedziemy po rondzie nie mamy pierwszeństwa, ale musimy wpuścić samochody wjeżdżające z prawej. Takie ronda występują na polskich drogach rzadziej niż te, na których pierwszeństwo ma auto już jadące po takim okrężnym skrzyżowaniu.

Zasada prawej ręki przyda się także w innej sytuacji związanej z rondem i obowiązuje na każdym rodzaju tego skrzyżowania. Mowa oczywiście o zmianie pasa ruchu. Jeżeli rondo ma dwa pasy, a my jedziemy wewnętrznym, nie możemy zjechać z ronda bezpośrednio z tego pasa, jeżeli po naszej prawej stronie jedzie inny samochód – w większości przypadków takie zachowanie może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Musimy wtedy przepuścić wszystkie auta po naszej prawej stronie i dopiero wtedy wykonać manewr.

Zasada prawej ręki na autostradzie

Kto ma pierwszeństwo podczas zmiany pasa ruchu, kiedy rondo ma aż trzy pasy? Oczywiście, ten kierowca, który nie ma innego auta po swojej prawej stronie. Ta sytuacja dotyczy każdej drogi wielopasmowej – zarówno autostrady, wielopasmowego ronda jak i szerokiej miejskiej arterii. Jeżeli jedziemy lewym pasem, a inne auto prawym i w jednej chwili oba auta chcą zmienić pas na środkowy, pierwszeństwo ma kierowca zjeżdżający z prawego na środkowy pas – musimy ustąpić mu pierwszeństwa, ponieważ podczas manewru mamy go po swojej prawej stronie. Analogicznie sytuacja wygląda na dużym rondzie i na szerokiej miejskiej drodze – jeżeli po naszej prawej kierowca zmienia pas, musimy go przepuścić.

Parking – czy obowiązuje zasada prawej ręki?

To bardzo dobre pytanie, które nurtuje większość kierowców poruszających się na wielkich parkingach pod hipermarketami, które pełne są krzyżujących się ze sobą dróg prowadzących do miejsc parkingowych. Tu sytuacja wygląda różnie i zależy od oznakowania terenu. Jeżeli na wjeździe na parking/plac znajduje się znak „Strefa ruchu” oznacza to, że obowiązują tutaj takie same zasady jak na drodze publicznej, a co za tym idzie – na każdym przecięciu się parkingowych uliczek obowiązuje zasada prawej ręki.

Jeżeli jednak nie ma takiego znaku, to zarządca parkingu/placu jest zobowiązany do regulowania ruchu, np. poprzez postawienie znaków „ustąp pierwszeństwa”, „stop”, „zakaz skrętu” itp. Warto też pamiętać, że bez względu na rodzaj parkingu, zawsze ma na nim pierwszeństwo przede wszystkim pieszy – według przepisów trzeba ustąpić pierwszeństwa pieszemu, jeżeli obszar, po którym się poruszamy, nie ma wydzielonej jezdni i chodnika. I to bez znaczenia czy pieszy idzie z naszej lewej czy prawej strony.

Zobacz też:
1. Jeździmy najtańszym elektrycznym Porsche – Taycanem 4S
2. Czy w samochodzie trzeba zakładać maseczkę na twarz?
3. Niewidzialna wycieraczka – czy warto nakładać na szybę?

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA