Zanim wjedziesz - obserwuj znaki!
Przed wjazdem do tunelu pamiętaj o włączeniu świateł mijania – za używanie dziennych dostaniesz mandat. Pamiętaj też, żeby zdjąć okulary przeciwsłoneczne. Sprawdź, czy masz wystarczającą ilość paliwa – alpejskie tunele mają długość nawet 15 km – lepiej żebyś nie utknął pod ziemią. Obserwuj znaki i sygnalizację świetlną – jeżeli nad tunelem świeci się czerwony „X”, wjazd jest zakazany!
Płatne są nie tylko autostrady
W każdym z państw opisywanych na sąsiedniej stronie przejazd autostradami jest płatny, najczęściej trzeba kupić winietę – np. w Czechach (10 dni; 310 koron), Austrii (10 dni; 8,50 euro), Szwajcarii (tylko roczna; 40 franków). Winieta nie uprawnia do przejazdu ważniejszymi tunelami – za 15-kilometrowy tunel pod Mont Blanc, łączący Włochy z Francją, trzeba zapłacić 42 euro (przejazd tam i z powrotem kosztuje 52 euro).
Poznaj zasady jazdy w tunelu
Pamiętaj o zachowaniu bezpiecznej odległości od auta przed Tobą. W Polsce określono ją na 50 m, a w innych krajach zazwyczaj na 2 sekundy – około 28 m przy prędkości 50 km/h i 50 m przy 90 km/h. Nie zatrzymuj się, nie zawracaj ani nie wyprzedzaj innych aut. Włącz lokalne radio, które podaje komunikaty dotyczące korków i wypadków w tunelach. Nie przekraczaj dozwolonej prędkości – jest to surowo karane.
W razie awarii nie tamuj ruchu
Jeżeli Twój samochód zacznie szwankować, postaraj się jednak wyjechać z tunelu, a jeżeli to niemożliwe – zaparkuj w zatoczce lub jak najbliżej krawędzi jezdni. Wyłącz silnik, włącz światła awaryjne i ustaw trójkąt. Jeżeli wysiadasz z auta, koniecznie włóż odblaskową kamizelkę. Pod ziemią nie działają komórki – po pomoc zadzwonisz ze specjalnych punktów ewakuacyjnych. Telefonicznie połączysz się bezpośrednio z obsługą tunelu.
W razie pożaru ewakuuj się
Wypadki w tunelu są bardzo niebezpieczne, ponieważ służbom ratunkowym trudno dojechać na miejsce. Jeżeli nie ma pasa awaryjnego, ustaw się przy krawędzi jezdni, aby pośrodku powstał przejazd, np. dla karetki. Jeżeli Twoje auto zapaliło się, z powodu kraksy lub samoczynnie, jak najszybciej udaj się do punktów ewakuacyjnych – pamiętaj, że życie i zdrowie są ważniejsze niż samochód i rzeczy osobiste.