Zgubiony kluczyk samochodowy

Zgubienie kluczyka do samochodu to nie tragedia – specjalista dorobi go w ciągu godziny.

Kluczyk do Bentleya

Wszystkie produkowane obecnie auta wyposażone są w immobilizery, które muszą być zaprogramowane w profesjonalnym warsztacie. Do niedawna jedynym takim miejscem były ASO, gdzie trzeba było nastawić się na długie oczekiwanie na przygotowanie nowego kluczyka u producenta samochodu. Czasem na taką usługę czekać trzeba nawet dwa tygodnie, a ceny potrafią przyprawić o ból głowy. Procedura w ASO zwykle wymaga okazania dowodu rejestracyjnego i dowodu osobistego, w celu potwierdzenia własności auta, po czym pracownik serwisu po otrzymaniu zaliczki zamawia klucz przygotowany pod numer nadwozia naszego auta.

REKLAMA

Inna możliwość to skorzystanie z usług wyspecjalizowanego zakładu dorabiania kluczy – tu poradzą sobie z dorobieniem klucza do praktycznie każdego samochodu. Co więcej, w przypadku zgubienia klucza możemy poprosić o przeprogramowanie immobilizera, dzięki czemu zgubiony klucz „nie przyda się” znalazcy. Przygotowanie zastępnika w takim zakładzie kosztuje od 250 do 500 zł, zależnie od rodzaju klucza i zastosowanego w nim zabezpieczenia i trwa około godziny. Renomowane zakłady gwarantują, że operacja ta jest bezpieczna dla elektroniki auta.

Dorabiając klucz w takim punkcie warto pamiętać o jednym – sprzedawcy nie zawsze dysponują oryginalnymi kluczami, identycznymi jak te z ASO i często nie będziemy mieli na nich znaczka producenta. Są bardzo podobne i zwykle wykonane z dobrych materiałów, ale nie identyczne. Rozwiązaniem w tym przypadku może być zakup „surowego klucza” w ASO i dorobienie go we wspomnianym punkcie.

Wybierając zakład dorabiania kluczy warto szukać logotypu Polskiego Stowarzyszenia Licencjonowanych Serwisów Kluczowych i pytać o licencję pracownika zabezpieczenia technicznego, wydawaną przez Komendę Wojewódzką Policji.

Polskie Stowarzyszenie Licencjonowanych Serwisów Kluczowych (PSLSK) zrzesza godne zaufania firmy zajmujące się dorabianiem kluczy. Współpracuje z firmami ubezpieczeniowymi, policją, strażą pożarną i producentami systemów zabezpieczeń. Jego członkami mogą być wyłącznie doświadczeni specjaliści, którzy co trzy lata odnawiają licencję pracownika zabezpieczenia technicznego, wydawaną przez Wojewódzkie Komendy Policji. Członkostwo w tym stowarzyszeniu jest jednym z warunków, jakie stawiają firmy zajmujące się sprzedażą urządzeń do kopiowania kluczy. Stowarzyszenie należy do Europejskiej Federacji Ślusarzy (ELF), co gwarantuje dostęp do najnowszych technologii w dziedzinie zabezpieczeń.

Pamiętaj o ubezpieczycielu!
Gdy zdarzy nam się zgubić kluczyk, powinniśmy poinformować o tym firmę ubezpieczającą nasze auto. W przeciwnym wypadku, w razie kradzieży samochodu, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Warto też poinformować ubezpieczyciela o fakcie dorobienia dodatkowego klucza. Jeśli przy zakupie ubezpieczenia dysponujemy nieoryginalnym kluczem, trzeba przypilnować, by ta informacja znalazła się w umowie, aby ubezpieczyciel nie zarzucił nam kiedyś „kluczykowych kombinacji”.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA