Zmiany w podatku VAT od paliwa

Do dziś rozliczenie podatku VAT za paliwo było niezwykle trudne. Trzeba było skrupulatnie prowadzić księgowość przejazdów, a auto mogło być wykorzystywane jedynie do celów służbowych. Przepisy właśnie uległy zmianie.

Stacja benzynowa JET
Stacja benzynowa JET

- Odliczenie podatku od paliwa w przypadku przedsiębiorców użytkujących pojazdy do celów mieszanych, będzie możliwe po raz pierwszy od początku obowiązywania w Polsce przepisów o podatku od towarów i usług. Jest to przepis, z którego skorzystają wszyscy przedsiębiorcy użytkujący tego typu pojazdy w działalności gospodarczej - w tym klienci firm leasingowych – mówi Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu.

REKLAMA

VAT do połowy od lipca będzie mógł rozliczyć już każdy przedsiębiorca. Wystarczą faktury, potwierdzające tankowanie. Ok. 50 litrów paliwa może przynieść oszczędności w granicach 28 zł. Jak tłumaczy firma Tax Care, za każde 123 zł wydane na paliwo odliczyć można 11,5 zł VAT. Do tego kolejne kilka złotych można jeszcze zyskać, zaliczając zakup do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, które obniżą podstawę opodatkowania. W sumie zaoszczędzić na tym będzie można ok. 14 zł.

Na litrze benzyny czy oleju napędowego przedsiębiorcy zaoszczędzą więc ok. 50 groszy. Poza tym odliczyć można także VAT zawarty w cenie gazu LPG. W sumie taka fiskalna zniżka dotyczyć może ok. 2 mln przedsiębiorców.

Mniej szczęśliwy jest minister finansów. Resort już oszacował, że tylko w tym roku straci na nowych przepisach aż 900 mln zł. W przyszłym roku ta kwota wzrośnie do 1,2 mld zł.

 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA