REKLAMA

Zniesienie kar za brak prawa jazdy coraz bliżej

Szykuje się kolejne ułatwienie dla kierowców. Od niedawna nie trzeba wozić przy sobie części dokumentów. Niebawem dołączy do nich prawo jazdy.

Prawo jazdy Shutterstock
Prawo jazdy, fot. shutterstock

Bez kar za brak dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia OC

Od poniedziałku 1 października 2018 roku w życie weszły zmiany, związane ze zniesieniem obowiązku wożenia dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC, na które wielu kierowców czekało z utęsknieniem. Szczególnie tych zapominalskich, którym zdarza się wyjść z domu bez dokumentów.

Jeśli w domu czy w biurze pozostaną dowód rejestracyjny i potwierdzenie polisy OC, w przypadku kontroli sprawa zakończy się bez mandatu, a nie jak do tej pory, otrzymaniem 50 zł kary za każdy dokument. Ważne jednak, że wciąż kierowca musi mieć przy sobie prawo jazdy.

To jednak również ma się zmienić, i to w całkiem niedalekiej przyszłości. Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Infrastruktury pracują nad przyspieszeniem wprowadzenia nowych zasad w życie, tak by to nastąpiło jeszcze w tym roku.

Zobacz także: profesjonalne tablice rejestracyjne od lipca 2019

REKLAMA

REKLAMA

Bez prawa jazdy – bez mandatu

Póki co, mimo zniesienia obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz potwierdzenia zawarcia polisy OC, prawo jazdy każdy kierowca musi mieć przy sobie, podczas prowadzenia pojazdu. W przeciwnym razie, w przypadku kontroli policyjnej, zapłaci 50 złotych mandatu.

Wspomniane wyżej ministerstwa pracują obecnie nad tak zwanym pakietem deregulacyjnym. Jednym z jego założeń będzie zniesienie kar za nieposiadanie przy sobie prawa jazdy. Informację o posiadanych przez kierowcę uprawnieniach funkcjonariusz może sprawdzić na miejscu kontroli.
Konieczne ma być jednak wożenie ze sobą przynajmniej dowodu osobistego, dla potwierdzenia tożsamości.

Zobacz także: małe tablice rejestracyjne pod kontrolą

REKLAMA

Pakiet deregulacyjny – co wprowadzi?

Pakiet deregulacyjny, nad którym pracuje rząd, ma w dalszej kolejności zlikwidować kilka istniejących archaizmów, jak choćby kartę pojazdu, czy też nalepki kontrole przyklejane do szyby, które sprawiały dużo problemów np. podczas wymiany pękniętej szyby.

Co więcej, pojawić się ma możliwość zachowania dotychczas używanego numeru rejestracyjnego, co będzie szczególnie przydatne tym, którzy na swoje tablice wydali więcej pieniędzy i chcą te spersonalizowane oznaczenia samochodu zachować.

To nie koniec zmian. Pakiet deregulacyjny umożliwi także dokonanie rejestracji pojazdu za pośrednictwem internetu, dzięki temu, że wydruk z CEPiK będzie pewnego rodzaju dokumentem.

Mówi się też o pojawieniu się możliwości czasowego wyrejestrowania samochodu, dla uniknięcia opłat za obowiązkową polisę OC dla nieużywanych przez pewien czas pojazdów. Na przykład w przypadku pojazdów używanych sezonowo lub nieużywanych na czas remontu.

Zmiany mają być wprowadzane stopniowo, począwszy od 2019 roku. Dokładne daty poznamy w późniejszym terminie. Niewykluczone są też opóźnienia, do których zdążyliśmy się już w przypadku podobnych zmian przyzwyczaić.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA