Redakcja

Lubomira Kuncik
Lubomira Kuncik
Redaktorka

Artykuły autora

Prawo jazdy Wydarzenia wczoraj, 06:00

Co ci grozi, jeśli spowodujesz wypadek, prowadząc auto bez uprawnień

Według statystyk i szacunków policyjnych spośród ponad 100 tysięcy kierowców, którym w zeszłym roku odebrano prawo jazdy, połowa z nich nadal prowadzi samochód. Przyglądamy się, jakie konsekwencje im grożą, jeśli w tym czasie spowodują wypadek.

Rowerzysta Porady 25 stycznia 2022, 15:00

Rowerzyści i kierowcy – Kto ma pierwszeństwo

Kierowcy i rowerzyści od dawna dzielą razem drogę, ale też od dawna mają do siebie wiele pretensji o zachowanie na drodze, które często wynikają z nieznajomości przepisów. I nie dotyczy to tylko rowerzystów, również nie wszyscy kierowcy wiedzą, jakie prawa mają rowerzyści i jak mogą zachowywać się na drodze.

Odśnieżanie auta Porady 21 stycznia 2022, 06:00

Czy dostaniesz odszkodowanie, jeśli lód z nieodśnieżonego auta uszkodzi Twój samochód?

Klimat mamy taki, że zima w naszym kraju jest raczej jak jesień. Na szczęście od czasu do czasu przypomina, jaka powinna być naprawdę, dlatego my przypominamy, jakie konsekwencje może mieć jazda nieodśnieżonym samochodem.

Pasy bezpieczeństwa Porady 19 stycznia 2022, 06:00

Pasy bezpieczeństwa w samochodzie - mity i fakty

Mimo że auta mają obecnie bogate wyposażenie, wiele poduszek powietrznych i zaawansowane technicznie systemy bezpieczeństwa reagujące w sytuacjach, kiedy może dojść do zderzenia, jeśli pasażerowie nie mają zapiętych pasów, ryzyko obrażeń jest bardzo duże. Pasy są wciąż podstawą bezpieczeństwa w samochodzie.

Znaki zakazu Porady 7 stycznia 2022, 06:00

Znaki zakazu – Jak wyglądają i co oznaczają

Znaki zakazu należą do podstawowej kategorii znaków, pełniących bardzo ważną rolę w organizacji ruchu drogowego i wpływających bezpośrednio na bezpieczeństwo.

Piesi na przejściach Bezpieczeństwo 3 stycznia 2022, 14:19

Jakie konsekwencje grożą kierowcy w wypadku potrącenia pieszego na pasach

Od połowy 2021 roku, kiedy znowelizowano przepisy, piesi na przejściach mają pierwszeństwo przed samochodem. Kierowca powinien się zatrzymać i ich przepuścić, już jak na nie wchodzą, a nie jak wcześniej, kiedy się na nich znajdują. Jednak przyznanie pieszym większych praw nie oznacza, że skończą się wypadki na pasach.

Leasing samochodów Finanse i prawo 15 grudnia 2021, 11:52

Leasing samochodów, a Polski Ład

Od 1 stycznia 2022 roku po wprowadzeniu przepisów „Polskiego Ładu” wykupiony do majątku prywatnego samochód po leasingu będzie można sprzedać bez podatku dochodowego dopiero po upływie 6 lat, a nie po 6 miesiącach, jak to było do tej pory.

Znaki ostrzegawcze Porady 15 grudnia 2021, 09:46

Ostrzegawcze znaki drogowe – Jak wyglądają i co znaczą?

Ostrzegawcze znaki drogowe uprzedzają o niebezpiecznych miejscach na drodze i zobowiązują uczestników ruchu do zachowania szczególnej ostrożności.

Prawo jazdy Porady 9 grudnia 2021, 11:58

Kategorie prawa jazdy – Do czego uprawniają

Kategorii prawa jazdy jest wiele, każda daje inne uprawnienia i w różnym wieku można się o nie ubiegać.

Ubezpieczenie komunikacyjne Porady 7 grudnia 2021, 12:49

Jak wypowiedzieć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC

Ceny polis Odpowiedzialności Cywilnej (OC) mocno się różnią. Może się zdarzyć, że będziemy chcieli zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym mamy ubezpieczony samochód, albo zrezygnować z polisy ubezpieczenia OC. Wyjaśniamy jak wypowiedzieć polisę OC i kiedy najlepiej to zrobić.

Dacia Spring w Polsce Porady 26 listopada 2021, 10:00

Stłuczka autem z carsharingu – Jakie konsekwencję ci grożą?

Firmy wypożyczające auta na minuty są już praktycznie w każdym większym mieście i korzysta z nich mnóstwo osób, najczęściej młodych. A w miastach o stłuczkę nietrudno. Czy kierowca jest obciążany kosztami naprawy i w jakich sytuacjach?

Ubezpieczenie komunikacyjne Porady 9 listopada 2021, 14:48

Szkody komunikacyjne - Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?

Myślisz, że masz ubezpieczenie i w razie wypadku zgłosisz szkodę firmie ubezpieczeniowej, a potem dostaniesz odszkodowanie? Nie zawsze tak się dzieje. Na rozpatrzenie twojego zgłoszenia ubezpieczyciel ma 30 dni i zdarza się, że decyzja jest odmowna. Kiedy ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania?