Redakcja

Lubomira Kuncik
Lubomira Kuncik
Redaktorka

Artykuły autora

Opona zimowa Wydarzenia 24 stycznia 2023, 08:10

Jak długo można eksploatować opony?

Przyjmuje się, że opon można używać przez 10 lat od czasu ich wyprodukowania. Po tym czasie trzeba je wymienić na nowe, niezależnie od przebiegu, zużycia i wysokości bieżnika. Opony najlepiej jednak wymienić po 5-6 lat eksploatacji.

Stłuczka Wydarzenia 23 stycznia 2023, 18:00

Stłuczka pożyczonym autem − czy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie

Zdarza się, że z jakiegoś powodu musimy pożyczyć samochód, ale zdarza się też, że mamy pecha i bierzemy nim udział w stłuczce. Czy w takiej sytuacji ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie i kto ponosi konsekwencje − właściciel auta czy kierujący nim w chwili wypadku?

Leki na przeziębienie a prowadzenie samochodu: uważaj, co łykasz Wydarzenia 22 stycznia 2023, 16:13

Leki na przeziębienie a prowadzenie samochodu: uważaj, co łykasz

W okresie jesienno-zimowym, kiedy panuje sezon grypowy, chorujemy bardzo często i również bardzo często leczymy się na własną rękę. Wydaje nam się, że wystarczy połknąć tabletkę na przeziębienie i jeśli nie czujemy się tak źle, że musimy leżeć w łóżku, możemy wsiadać za kierownicę. Ale czy na pewno tak jest i czy leki, np. przeciwgorączkowe, nie upośledzają naszej zdolności do prowadzenia samochodu i właściwej oceny sytuacji na drodze?

Oznaczenia opony zimowej Wydarzenia 19 stycznia 2023, 06:00

Co oznaczają symbole umieszczone na oponie

Na bocznej ścianie opony producenci umieszczają różne symbole, z których można odczytać dużo ważnych informacji, przydatnych na przykład przy wyborze ogumienia do swojego samochodu i dopasowaniu go do warunków, w jakich będzie się poruszał. 

Ubezpieczenie komunikacyjne Wydarzenia 18 stycznia 2023, 11:00

Jakie zmiany czekają kierowców w 2023 roku

Z 2023 rokiem wchodzą nowe przepisy i zasady, które będą obowiązywały kierowców. Do niektórych z nich już trzeba się stosować, inne wejdą w życie w ciągu roku. Zebraliśmy je i prezentujemy poniżej.

Spaliny z wydechu Wydarzenia 17 stycznia 2023, 12:23

Drobne uszkodzenia, które nie pozwalają na prowadzenie samochodu

Wracasz do domu autem z pracy. Pech chciał, że po drodze bierzesz udział w niegroźnej stłuczce. Na szczęście nic się nie stało, samochód ma trochę obtarty przód, ale też rozbity reflektor. Czy po spisaniu oświadczeń z drugim kierowcą możesz takim autem wrócić do domu, czy musisz przesiąść się na autobus?

Kupno sprzedaż samochodu Wydarzenia 16 stycznia 2023, 15:11

Kupiłeś lub sprzedałeś samochód? Pamiętaj o formalnościach

Kupienie samochodu lub jego sprzedanie nie ogranicza się do podpisania umowy kupna-sprzedaży – to wie każdy. Trzeba też załatwić mnóstwo formalności, których zaniedbanie nawet przez zwykłe roztargnienie, może być przykre finansowo.

Zakup samochodu używanego Wydarzenia 12 stycznia 2023, 11:00

Najpopularniejsze używane samochody w Polsce − podsumowanie roku 2022

W ubiegłym roku łącznie sprowadzono do Polski 697 236 osobowych samochodów używanych, o 17,8% mniej niż rok wcześniej, o tyle samo, czyli 17,8%, była też niższa liczba rejestracji − zarejestrowano 705 556 sztuk takich aut.

Wypadek samochodowy Wydarzenia 5 stycznia 2023, 06:05

Pojazd komunalny uszkodził twoje auto – co zrobić?

Zimy od kilku lat są raczej łagodne, ale wciąż się zdarza, że zaskakują i kierowców, i drogowców. Wtedy na drogi wyjeżdżają piaskarki i pługi, które podczas pracy mogą uszkodzić nasz samochód. Ale do stłuczki może też dojść z innym pojazdem komunalnym. Jak zachować się w takiej sytuacji i czy mamy szanse na odszkodowanie?

Tablice rejestracyjne dla Krakowa Porady 2 stycznia 2023, 15:00

Zagubione dokumenty samochodowe. Jak je odzyskać 

Zdarza się, że zgubimy, zniszczymy lub zostaną nam skradzione dokumenty samochodu. Co trzeba zrobić, kiedy to zauważymy, i jak je odzyskać? Wyjaśniamy poniżej.

Stłuczka Porady 30 grudnia 2022, 15:00

Zatrzymanie obywatelskie

Jak się zachować, kiedy widzimy na drodze niebezpiecznego kierowcę? Czy mamy obowiązek go zatrzymać albo zadzwonić na policję, czy możemy uznać, że to nie nasza sprawa i pojechać dalej?

Ubezpieczenie komunikacyjne Porady 30 grudnia 2022, 12:00

Ubezpieczeniowy pakiet dealerski − wady i zalety

Przy zakupie w salonie nowego samochodu można skorzystać z oferowanego do niego ubezpieczeniowego pakietu dealerskiego. Jest to propozycja polisy, którą kierowcy często wybierają. Co zawiera taki pakiet ubezpieczenia i czy jego zakup rzeczywiście się opłaca, wyjaśniamy poniżej.