Audi

Rozwiń
Historia marki Audi sięga jeszcze XIX wieku, ale nazwa "Audi" (łac. słuchać, nasłuchiwać) pojawiła się dopiero w 1910 roku, kiedy August Horch założył przedsiębiorstwo "Audi Automobilwerke GmbH". Pierwszym modelem wyprodukowanym pod nazwą Audi był Type A z 1910 roku. Był luksusowym autem typu "Sport-Phaeton" z odkrytym dachem i 22-konnym silnikiem. Do 1932 roku, kiedy Audi przekształciło się w Auto Union, marka wyprodukowała jeszcze takie modele jak: Type B, Type C, Typ K, czy Typ M z sześciocylindrowym silnikiem.
Dzisiejsze logo, czyli cztery pierścienie pojawiło się w 1932 roku, które oznaczało połączenie czterech firm: Audi, Horch, Wanderer i DKW. Właśnie wtedy powstała nazwa Auto Union. To właśnie ta firma zleciła Ferdynandowi Porsche skonstruowanie samochodu wyścigowego, który mógłby konkurować z Mercedesami. Tak powstał P-Wagen, który początkowo miał 16 cylindrów i 260 KM, a później 300 KM. W 1934 Hans Stuck von Villiez, kierując P-Wagenem, pobił na berlińskim torze Avus rekord w jeździe godzinnej osiągając średnią prędkość 216,7 km/h. II Wojna Światowa zahamowała produkcję aut osobowych w Auto Union, produkowano jedynie pojazdy militarne. Po wojnie firma znajdowała się w strefie sowieckiej. W dawnej fabryce Horcha w Zwickau, na granicy z Polską, NSU, które połączyło się z Auto Union, produkowało Trabanta. Pod koniec lat 50. Auto Union zostało w całości przejęte przez spółkę Daimler-Benz AG. W 1964 roku VW odkupił część akcji i rok później powstał pierwszy powojenny samochód z czterema pierścieniami w logo - DKW F102. W 1968 roku zaprezentowano całkiem nowy, samodzielnie zaprojektowany przez Audi model 100. 1 stycznia 1985 roku Audi NSU Auto Union AG przyjęło nazwę AUDI AG. W tym samym czasie przedsiębiorstwo przeniosło siedzibę z Neckarsulm do Ingolstadt. W tej formie i miejscu firma istnieje do dzisiaj. Audi, w koncernie VW, od lat 2000 tworzy nowe modele Seata i Lamborghini. Dziś firma Audi znana jest przede wszystkim ze słynnego napędu quattro oraz mocnych silników diesla. Audi jest jedną z niewielu firm, które produkuje zarówno małe samochody miejskie (A1 i A3) i supersportowe (R8).

Testy samochodów marki Audi

Audi SQ8 Pierwsza jazda 28 stycznia 2023, 16:25

Audi SQ8 po zmianach: nie tylko nowa nazwa - JAZDA

Audi poprawia właściwości jezdne swojego elektrycznego SUV-a, funduje mu pojemniejszy akumulator, skraca czas ładowania i zmniejsza zapotrzebowanie na energię.

Audi R8 Pierwsza jazda 18 stycznia 2023, 19:00

Audi R8 GT: Odejść z hukiem - TEST

Wzmocniono je, ostrzej zestrojono, odchudzono i wzbogacono o elementy aerodynamiczne, które pozwalają wbijać się w zakręty z wysoką prędkością – oto jedna z ostatnich odmian Audi R8 z fantastycznym wolnossącym silnikiem V10. Z limitowaną wersją GT poznaliśmy się na torze.

Audi Q3 Testy samochodów używanych 16 stycznia 2023, 06:36

Używane Audi Q3 (2011-2018): dobry, ale drogi

Audi Q3 to pierwszy niewielki SUV klasy premium Audi, który na rynku pojawił się długo po wszystkich konkurentach. Jako nowy nie był tani, ale sprzedawał się dobrze.

Wiadomości dotyczące marki Audi

Audi RS Fascynacje 19 listopada 2022, 06:00

Audi RS 6: 20 lat wyścigu zbrojeń - FASCYNACJE

Dwadzieścia lat temu pojawiło się pierwsze Audi RS 6, a reszta, jak mawiają, to już historia. Było wilkiem w owczej skórze – na co dzień spokojnym, praktycznym autem, które po wciśnięciu gazu zmieniało się w bestię. Oto wszystkie generacje najsłynniejszego superkombi świata.

Audi Q8 e-tron Sportback Wydarzenia 9 listopada 2022, 10:10

Audi Q8 e-tron, czyli Audi e-tron po face liftingu

Audi Q8 e-tron nie jest nowym modelem w gamie. Wciąż jest to flagowy SUV z napędem elektrycznym, tyle że po face liftingu zyskał nową nazwę, ulepszony napęd i zasięg do 600 km.

Audi Q8 e-tron i Q8 Sportback e-tron teaser Wydarzenia 7 listopada 2022, 11:10

Audi e-tron zmienia nazwę na Q8 e-tron. Premiera 9 listopada

Audi zapowiada face lifting modeli e-tron i e-tron Sportback. Wraz ze zmianami pojawi się nowa nazwa. Topowe elektryczne SUV-y marki będą od tej pory znane jako Q8 e-tron i Q8 Sportback e-tron.