REKLAMA

Chevrolet

Rozwiń
Spółkę Chevrolet założyli w 1911 roku panowie Louis Chevrolet i William Crapo Durant. Pierwszy modelem Chevroleta był Classic Six serii C z dużym, sześciocylindrowym silnikiem 4.9L. W 1916 roku po wykupieniu udziałów Chevroleta przez Duranta, firma przeszła do General Motors i bardzo prężnie się rozwijała. Już w latach 20. Chevrolet był wiodącą marką samochodową. W 1928 roku otwarto linię montażową w Bombaju, a także w Warszawie.
W Polsce Chevrolet sprzedawał samochody osobowe: Master Sedan, Master De Luxe, Imperial i Sedan Taxi, a także dostawcze i autobusy, które służyły jako autobusy miejskie w Warszawie. W okresie wojny zakłady produkcyjne przerobiono na potrzeby armii. Samochód pancerny "Kubuś" powstał na bazie Chevroleta 157, obecnie znajduje się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i jest najstarszym zachowanym samochodem pancernym polskiej konstrukcji. Po wojnie zakłady Chevroleta zostały zniszczone, ale firma miała nadzieję na odbudowę. Jednak nowe władze w Polsce nie zgodziły się na podjęcie współpracy. Mimo to w latach 1946 – 1956 rząd kupił od duńskiej montowni około 1 500 osobowych Chevroletów. Chevrolet w Polsce pojawił się dopiero w 2005 roku, ale początkowo tylko jako przerobione samochody Daewoo. W 2007 roku na Żeraniu wyprodukowano pierwszego Chevroleta Aveo. Produkcję w FSO zakończono 22 lutego 2011. W tym samym roku, poprzez cięcia kosztów, Chevrolet zapowiedział wycofanie marki z Europy do końca 2015 roku. W okresie sprzedaży największym powodzeniem cieszyły się modele Aveo, Spark i Cruze. Obecnie jedynym modele dostępnym na polskim rynku jest Corvette.

Testy samochodów marki Chevrolet

Testujemy Corvette Z06: Po lepszej stronie mocy Test 10 sierpnia 2015, 19:00

Testujemy Corvette Z06: Po lepszej stronie mocy

Najmocniejszą Corvettę wszech czasów zabieramy na pustynię w Nevadzie. Właśnie tam sprawdzamy, co potrafi nowe, 659-konne Z06. 

Astra vs Cruze Testy samochodów używanych 10 maja 2015, 10:00

Porównanie używanych: Opel Astra vs Chevrolet Cruze

Chevrolet Cruze i Opel Astra IV pochodzą z jednego koncernu. Mimo to, są pomiędzy nimi spore różnice. Zobacz, na co zwrócić uwagę kupując używanego Cruze'a lub Astrę.

Porównanie Citigo, Aveo, Cee'd i Leon Testy porównawcze 22 maja 2014, 13:24

Citigo, Aveo, Cee'd i Leon: Najpierw policz potem kup

Większość kupujących samochody uważa, że jak zainwestuje w auto większe lub mocniejsze, zyska na tym dodatkową wartość. My prezentujemy dwa przykłady wyborów bardzo nieoczywistych. 

REKLAMA

Wiadomości dotyczące marki Chevrolet

Corvette C8 Wydarzenia 8 listopada 2019, 10:16

Chevrolet Corvette C8. Dane techniczne

Nowa generacja kultowego modelu Corvette C8 ujrzała światło dzienne już w lipcu, ale teraz producent ujawnił więcej szczegółów.

Corvette C8 Wydarzenia 19 lipca 2019, 10:49

Chevrolet Corvette C8. Gorąca premiera

Po wielu miesiącach oczekiwania i wielu zdjęciach szpiegowskich wreszcie jest. Nowa generacja kultowego modelu Corvette C8. Co o nim wiemy?

Corvette ZR1 z klocków Lego Wydarzenia 31 grudnia 2018, 10:11

Chevrolet Corvette ZR1 od Lego Technic

Lego przygotowało kolejną atrakcję dla fanów szybkich aut. Tym razem jest to Chevrolet Corvette ZR1.

REKLAMA