Chrysler

Rozwiń
Markę Chrysler założono w 1925 roku, ale założyciel Walter Chrysler, pracę w przemyśle rozpoczął już w 1912 roku. Najpierw był szefem produkcji Buicka, potem stał się jego prezesem. W 1919 roku odszedł na emeryturę, ale przedsiębiorstwo Willys-Overland Company poprosiło go o pomoc. To właśnie w tej firmie wyprodukowano pierwszy samochód pod nazwą Chrysler. Był nim Chrysler Six z 1924 roku. W połowie lat 30. przedsiębiorstwo Chrysler Corporation było drugim największym producentem samochodów w USA.
W czasie wojny przestawiono produkcję na potrzeby armii. W latach 40. kondycja finansowa bardzo spadła, głównie przez masowe strajki robotników. Wynikiem tych strat była utrata drugiego miejsca wśród producentów amerykańskich. W latach 50. Chrysler zaprezentował dwa patenty, które później masowo wykorzystywano w przemyśle motoryzacyjnym. W 1955 roku po raz pierwszy zamontowano tranzystorowe radio samochodowe. Dwa lata później pierwszy elektroniczny wtrysk paliwa. W 1998 roku doszło do fuzji Chryslera z firmą Daimler-Benz, w wyniku czego powstała korporacja Daimler-Chrysler. W tym czasie wiele rozwiązań z Mercedesów zaczęto wykorzystywać w samochodach Chryslera. Np. model Crossfire w 80% składał się z podzespołów Mercedesa SLK. W 2009 roku 20% akcji koncernu Chrysler zostało przejętych przez Fiata. W 2012 Fiat posiadał już 58,5% kapitału Chryslera. W wyniku czego modele Chryslera są dziś sprzedawane pod marką Lancia, która tez należy do Fiata. Lancia Thema to europejska wersja Chryslera 300, a Lancia Voyager to tak naprawdę Chrysler o tej samej nazwie.

Testy samochodów marki Chrysler

VW Passat Variant Testy samochodów używanych 3 października 2014, 09:25

Używane 10 modeli, których nie warto kupować

Których aut nie warto kupować? Przedstawiamy listę dziesięciu modeli, które lepiej omijać z daleka. Przeczytaj, zanim kupisz.

Volkswagen Passat Variant B6 Testy samochodów używanych 5 października 2010, 15:09

Używane kombi z dużym bagażnikiem

Duże kombi przewiozą prawie wszystko. Wielkość bagażnika ma znaczenie nie tylko w chwili przeprowadzki. Przedstawiamy 9 aut używanych z największym kufrem. 

Chrysler PT Cruiser Cabrio Pierwsza jazda 23 sierpnia 2008, 18:58

Chrysler PT Cruiser - Duża zabawka?

Chrysler PT Cruiser mimo sporych rozmiarów budzi raczej uśmiech niż respekt, a wersja Cabrio jeszcze bardziej przypomina wyrośniętego „resoraka". Przy bliższym poznaniu okazuje się autem całkiem poważnym, ale i nadal sympatycznym.

REKLAMA

Wiadomości dotyczące marki Chrysler

fabryka samochodów Wydarzenia 12 marca 2020, 17:02

Koronawirus paraliżuje branżę samochodową

Czy koronawirus spowoduje ogólnoświatowy kryzys gospodarczy, jeszcze nie wiadomo. Pewne jest, że mocno wpływa na branżę samochodową – wiele firm liczy się ze spadkiem produkcji sięgającym dziesiątek tysięcy aut w pierwszym kwartale roku.

FCA i PSA Wydarzenia 31 października 2019, 15:11

FCA Fiat Chrysler i Grupa PSA stworzą motoryzacyjnego giganta

Wiadomość o połączeniu koncernów FCA i Grupy PSA zelektryzowała dziś motoryzacyjny świat. To oznacza powstanie prawdziwego giganta.

Lee Iacocca (1924-2019) Wydarzenia 3 lipca 2019, 09:20

Lee Iacocca nie żyje. Miał 94 lata

W wieku 94 lat zmarł Lee Iacocca. Ikona świata motoryzacji, charyzmatyczny wizjoner oraz pomysłodawca Forda Mustanga i Chryslera Voyagera.