Datsun

Rozwiń
Marka Datsun została założona w 1931 roku, obecnym właścicielem jest Nissan. Początkowo firma nazywała się DAT Motorcar Co., która produkowała małe miejskie auto Datson. Dopiero w 1934 roku, kiedy kontrolę nad firmą przejął Nissan, przekształcono nazwę marki na Datsun. W czasie drugiej wojny światowej zaprzestano produkcji aut i skupiono się na ciężarówkach wojennych. Po wojnie nastąpił duży rozwój marki Datsun.
Pod koniec lat 50. Nissan zdecydował się na sprzedaż aut Datsuna do Stanów Zjednoczonych i wtedy marka zyskała spory rozgłos i gwałtownie wzrosło zainteresowanie samochodami Datsuna. Pierwszym eksportowym autem był model 113. Napędzał go 25-konny silnik o pojemności 850 ccm. Rok później dołączył do niego większy 310, który w większości bazował na Nissanie Bluebird. Na początku lat 60. otwarto nową fabrykę w japońskim mieście Oppama, skąd wyjeżdżało 200 tys. aut rocznie, z czego połowa szła na eksport. Najpopularniejszymi modelami Datsuna stały się auta sportowe Fairylady z końcówki lat 50. i cała późniejsza seria Z. W USA i Japonii Datsuny Z są dziś autami kultowymi. W latach 80. następowało stopniowa zmiana nazewnictwa samochodów, Datsun zaczął przechodzić na Nissana. W Wielkiej Brytanii dochodziło do sytuacji, gdzie model posiadał dwie nazwy, np. Datsun-Nissan Micra. OD 1986 roku wszystkie samochody Nissan-Datsun posiadały już tylko logo Nissana. Cała operacja przekształcania nazwy kosztowała Nissana ok. 300 mln $. W lipcu 2013 roku reaktywowano markę Datsun. Charakter marki określono jako niskobudżetowy i auta Datsuna mają być tanie i dostępne dla mas. Pierwszym modelem Datsuna po powrocie był model Go. Bazuje na platformie Nissana Micry. W 2014 roku zaprezentowano kolejne dwa modele on-Do i mi-DO.

Testy samochodów marki Datsun

Test Datsuna 260Z Testy samochodów używanych 21 lutego 2015, 12:00

Test Datsuna 260Z: Dla uśmiechu

Dzisiaj marka Datsun została reaktywowana, ale to zupełnie inna bajka niż samochód, którym jeździliśmy. Klasyczny Datsun 260Z ma się nijak do współczesnych aut tej marki, a nawet do innych klasyków.

REKLAMA

Wiadomości dotyczące marki Datsun

Datsun GO Wydarzenia 26 kwietnia 2022, 10:12

Drugi koniec Datsuna. Marka znów znika z rynku

Po 10 latach od wskrzeszenia budżetowej marki Datsun, Nissan ogłosił zakończenie produkcji tych samochodów w ostatniej działającej fabryce w Indiach. To koniec Datsuna, a trzeciej szansy raczej nie będzie.

Datsun Cross Wydarzenia 26 stycznia 2018, 13:53

Datsun Cross - budżetowy crossover dla Azji

Zreanimowana przed paroma laty marka Datsun rozwija skrzydła. Do oferty wchodzi właśnie crossover o nazwie Cross.

Datsun mi-DO Wydarzenia 28 sierpnia 2014, 13:06

Datsun powraca

Na moskiewskim salonie motoryzacyjnym zostały zaprezentowane pierwsze, od 30 lat, modele marki Datsun mi-DO i on-DO.