Ford

Rozwiń
Ford to amerykańskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne założone przez Henry'ego Forda w Detroit w 1903 roku. Założeniem Forda była masowa produkcja tanich aut dla klasy robotniczej, czego wynikiem był Model T, pierwszy na świecie samochód produkowany masowo. Przedsiębiorstwo Ford bardzo szybko się rozrastało. Początkowo produkowano samochody tylko w USA, potem otwierano filie na całym świecie. Obecnie Ford produkuje samochody na pięciu kontynentach.
W 1911 roku zdecydowano się na wprowadzenie Forda na rynek Europejski. Pierwsze zakłady otwarto w Manczesterze, a w 1925 w Niemczech. W 1939 roku nazwę fabryki zmieniono na Ford-Werke i produkowano tam auta z myślą o przemyśle zbrojeniowym. Ford produkował tak przełomowe modele jak: Model T, Model A, Falcon, Custom, Focus, Tranist, Capri czy Mustang. Każde z tych aut zapisało się w historii motoryzacji. W latach 60. Ford zdobył tak dużą część rynku motoryzacyjnego w USA, że trzeba było ograniczyć produkcję, ponieważ inaczej urząd antymonopolowy nałożyłby ogromne kary. Wówczas na samochód Forda trzeba było czekać kilka miesięcy. W tym samym czasie w Europie nastąpiło złączenie filii angielskiej i niemieckiej. Zdecydowano, że będą produkowane te same modele, niekiedy tylko różniące się silnikami. Ten model funkcjonuje do dziś. Ford w Europie produkuje przede wszystkim samochody tanie i klasy średniej. Wyjątkiem jest sportowy Ford Mustang, który zadebiutował w Europie w 2013 roku. W Polsce, w tyskich zakładach produkowany jest najmniejszy model Forda - Ka.

Testy samochodów marki Ford

FORD MUSTANG MACH-E GT Pierwsza jazda 25 grudnia 2021, 06:00

Ford Mustang Mach-E GT: Rumak na sterydach - TEST

Mustang plus oznaczenie GT od dekad oznaczają u Forda pikantną mieszankę osiągów i stylu. Tak jest też w wypadku elektrycznego Forda Mustanga Mach-E GT. Przyspieszenie w 3,7 s do setki jest tego najlepszym i niejedynym dowodem.

Ford S-Max Testy samochodów używanych 19 grudnia 2021, 15:00

Używany Ford S-Max (od 2015) -Czy tylko świetnie jeździ?

S-Max drugiej generacji to, tak jak poprzednik, model o sportowym zacięciu. Jest praktyczny, obszerny, niezawodny i ma doskonałe właściwości jezdne.

Ford Mustang Mach 1 Testy 20 listopada 2021, 06:00

Ford Mustang Mach 1: Nie stanie się cud - TEST

Nie musisz pędzić autostradą, nie musisz wciskać gazu do oporu, nie musisz ani się skupiać ani napinać, by czerpać przyjemność z jazdy Fordem Mustangiem Mach 1.

REKLAMA

Wiadomości dotyczące marki Ford

Ford Bronco Pope Francis Center First Edition 2021 Wydarzenia wczoraj, 07:53

Ford Bronco dla papieża

Ford wyprodukowanego w jednym egzemplarzu Bronco przeznacza na aukcję Barrett-Jackson, aby wesprzeć Centrum Papieża Franciszka w Detroit. Samochód jest bezpośrednim nawiązaniem do papamobile z 1979 roku, czyli białego Forda Bronco, którym polski papież Jan Paweł II poruszał się podczas pielgrzymki w USA.

BMW 7 - Schulte Design Wydarzenia 1 stycznia 2022, 06:00

Kalendarz nowości samochodowych 2022

Jeśli zamierzasz kupić nowy samochód, czekasz na nowy model lub chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji zapraszamy do zapoznania się z kalendarzem premier samochodów roku 2022.

Ford Mustang Mach-E GT w Polsce Wydarzenia 23 grudnia 2021, 11:12

Pierwsze Fordy Mustangi Mach-E GT już w Polsce

Pierwsze egzemplarze najmocniejszej odmiany w pełni elektrycznego Mustanga Mach-E trafiły do klientów w Polsce. Auto przyspiesza do setki w 3,7 sekundy, a kosztuje 342 tys. złotych.

Dealerzy - tu kupisz samochód marki Ford

Euro Car
małopolskie

Euro Car

Al. Powstańców Śląskich 22, 30-570 Kraków
www.ford.pgd.pl
Ford Partner
małopolskie

Ford Partner

Jasnogórska 60, 31-358 Kraków
www.ford.pgd.pl
Ford OMC Motors
mazowieckie

Ford OMC Motors

Krasnobrodzka 5, (Trasa Toruńska róg Krasnobrodzkiej), 03-214 Warszawa
www.ford.pgd.pl