REKLAMA

Ford

Rozwiń
Ford to amerykańskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne założone przez Henry'ego Forda w Detroit w 1903 roku. Założeniem Forda była masowa produkcja tanich aut dla klasy robotniczej, czego wynikiem był Model T, pierwszy na świecie samochód produkowany masowo. Przedsiębiorstwo Ford bardzo szybko się rozrastało. Początkowo produkowano samochody tylko w USA, potem otwierano filie na całym świecie. Obecnie Ford produkuje samochody na pięciu kontynentach.
W 1911 roku zdecydowano się na wprowadzenie Forda na rynek Europejski. Pierwsze zakłady otwarto w Manczesterze, a w 1925 w Niemczech. W 1939 roku nazwę fabryki zmieniono na Ford-Werke i produkowano tam auta z myślą o przemyśle zbrojeniowym. Ford produkował tak przełomowe modele jak: Model T, Model A, Falcon, Custom, Focus, Tranist, Capri czy Mustang. Każde z tych aut zapisało się w historii motoryzacji. W latach 60. Ford zdobył tak dużą część rynku motoryzacyjnego w USA, że trzeba było ograniczyć produkcję, ponieważ inaczej urząd antymonopolowy nałożyłby ogromne kary. Wówczas na samochód Forda trzeba było czekać kilka miesięcy. W tym samym czasie w Europie nastąpiło złączenie filii angielskiej i niemieckiej. Zdecydowano, że będą produkowane te same modele, niekiedy tylko różniące się silnikami. Ten model funkcjonuje do dziś. Ford w Europie produkuje przede wszystkim samochody tanie i klasy średniej. Wyjątkiem jest sportowy Ford Mustang, który zadebiutował w Europie w 2013 roku. W Polsce, w tyskich zakładach produkowany jest najmniejszy model Forda - Ka.

Testy samochodów marki Ford

Ford Fiesta Pierwsza jazda 14 maja 2021, 16:00

Ford Fiesta Active: Porcja elektronów - TEST

Od niedawna Ford Fiesta może liczyć na dodatkową dawkę energii, którą zapewnia jej rozrusznik działający czasem jak niewielki silnik elektryczny. Oto 155-konna wersja Active.

Ford Kuga Testy porównawcze 25 marca 2021, 16:06

Ford Kuga EcoBoost vs EcoBlue mHEV: trudny wybór – TEST

Ford Kuga to aż osiem wersji napędów, w tym benzyna, diesel i trzy rodzaje hybryd. W naszym teście porównawczym mierzą się dwa 150-konne warianty – benzynowy EcoBoost i diesel EcoBlue. Który wybrać?

Ford Mustang Mach e Pierwsza jazda 20 marca 2021, 17:00

Ford Mustang Mach-E: Taki inny Mustang - TEST

Mówisz „mustang” – widzisz dostojne stworzenie, którego nikt i nic nie zdoła ujarzmić. Kierowcom przychodzi na myśl legendarny model Forda, w którym V-ósemka przenosi swą potężną moc na tylne koła. Teraz jednak pojawił się Mustang Mach-E z szumiącym cicho silnikiem elektrycznym.

REKLAMA

Wiadomości dotyczące marki Ford

Ford Puma ST vs Ford Puma RC Wydarzenia 13 maja 2021, 06:00

Ford Puma ST kontra Puma RC – nietypowy wyścig

Rasowy SUV Ford Puma ST stanął do walki na torze. Jego przeciwnikiem był również Ford Puma, ale w wydaniu RC – zdalnie sterowanego modelu. Kto zwyciężył?

Ford Explorer PHEV Wydarzenia 10 maja 2021, 06:00

Ford Explorer V6 Plug-in Hybrid. Znamy cenę w Polsce

Ford Explorer powrócił do Europy po kilku latach przerwy. Ten duży, luksusowy SUV ma teraz napęd hybrydowy typu plug-in, który korzysta z benzynowego silnika V6. Znamy jego cenę.

Ford Evos Wydarzenia 21 kwietnia 2021, 06:00

Ford Evos będzie następcą Mondeo?

Ford Evos został oficjalnie zaprezentowany na salonie samochodowym w Szanghaju. Wiele mówi się o tym, że SUV trafi też do Europy, wypełniając lukę po Mondeo.

Dealerzy - tu kupisz samochód marki Ford

Euro Car
małopolskie

Euro Car

Al. Powstańców Śląskich 22, 30-570 Kraków
www.ford.pgd.pl
Ford Partner
małopolskie

Ford Partner

Jasnogórska 60, 31-358 Kraków
www.ford.pgd.pl
Ford OMC Motors
mazowieckie

Ford OMC Motors

Krasnobrodzka 5, (Trasa Toruńska róg Krasnobrodzkiej), 03-214 Warszawa
www.ford.pgd.pl
REKLAMA