Jaguar

Rozwiń
Brytyjska marka Jaguar została założona w 1922 roku przez Sir Williama Lyonsa. Początkowo Jaguar widniał jako Swallow Sidecar Company, w skrócie SS, jednak przez zbyt mocne skojarzenia z faszystowskimi oddziałami, w 1945 roku zmieniono nazwę na Jaguar. Na początku działalności produkowano boczne wózki do motocykli, później powstała karoseria do Austina Seven.
W 1948 roku Jaguar zaprezentował przełomowy model XK 120. Był to dwumiejscowy kabriolet z silnikiem R6 o mocy 183 KM. Był jednym z najszybszych aut seryjnie produkowanych w tamtym czasie. W latach 50. zaprezentowano limuzynę Jaguara Mark I, a później Mark II, który był uznawany za wzór klasycznej sportowej limuzyny. W 1961 roku zaprezentowano najsłynniejszy model brytyjskiej marki model E-type. Był to roadster z silnikiem R6 o mocy 269 KM. Przyspieszał do setki w niecałe 7 s i był szybszy niż ówczesne Ferrari, czy Aston Martin. E-type dzięki osiągom, ponadczasowej stylistyce i cenie stał się legendą motoryzacji. E-typem jeździły takie gwiazdy jak: Charlton Heston, Steve McQueen, czy Tony Curtis. W 1966 roku Jaguar połączył się z British Motor Corporation tworząc British Motor Holdings. U schyłku lat 80. brytyjska marka została przejęta przez Forda. Nowy właściciel oznaczał nowe modele. Pojawił się wtedy wyczynowy XJR-15, najszybszy Jaguar w historii XJ 220, XK8, czy limuzyna XJ8. W 2007 roku zaprezentowano przełomowy model Jaguara, który zrywał z konserwatywną stylistyką. Nowy XF był następcą S-Type i kompletną rewolucją stylistyczną i technologiczną. W ślad za XF-em poszedł flagowy model XJ, którego zaprezentowano w 2009 roku. Od 2008 roku właścicielem Jaguara jest indyjska firma Tata.

Testy samochodów marki Jaguar

Alpine 110S, Honda e, Jaguar XE, Maserati Levante Porównanie 9 kwietnia 2022, 06:00

Alpine A110S, Honda e, Jaguar XE i Maserati Levante: Indywidualiści - TEST

Na pierwszy rzut oka tych modeli zupełnie nic ze sobą nie łączy – może tylko cztery koła, obecność przedniej szyby i to, że Alpine A110S, Honda e, Jaguar XE oraz Maserati Levante to jedne z  najbardziej niszowych samochodów na rynku. Porównanie czterech aut dla indywidualistów.

Jaguar Porównanie 26 marca 2022, 15:00

Elektryczny vs. spalinowy: Jaguar F-Pace czy I-Pace? TEST

Dwa potężne SUV-y z silnikami o mocy 400 KM zadziwiają nie tylko osiągami i właściwościami jezdnymi – cena elektrycznego Jaguara I-Pace jest niższa niż spalinowego Jaguara F-Pace.

Jaguar E-Type Roadster 1961 Test 27 lutego 2022, 06:00

Jaguar E-Type: Pokonać słabość - TEST KLASYKA

Jaguar E-Type, roadster sprzed 60 lat daje nadzieję na niezłą zabawę. Najpierw jednak wykonaliśmy program obowiązkowy, czyli zestaw pomiarów i wyczerpujących ćwiczeń na torze. Jaguar E-Type w teście oldtimera pokazuje, czym była jazda autem nieskażonym elektroniką.

REKLAMA

Wiadomości dotyczące marki Jaguar

Zasięg samochodu Wydarzenia 18 marca 2022, 06:00

10 samochodów z największym zasięgiem - Ranking

Zasięg najmocniej kojarzy się nam z autami elektrycznymi, bo w ich przypadku jest najbardziej istotny. W tej kwestii nie mogą się one równać z autami o napędzie spalinowym. Oto 10 modeli samochodów, które na jednym tankowaniu zajadą najdalej.

Silnik V12 Technika 20 lutego 2022, 06:00

Silniki V12: V jak victoria - TECHNIKA

Niedługo przyjedzie nam się pożegnać z silnikami o 12 cylindrach. Wybierzmy się zatem w historyczną podróż. Finezyjna konstrukcja, wysoka kultura pracy, Potężna moc i wspaniałe brzmienie – dzięki tym cechom 12-cylindrowe silniki od zawsze budziły fascynację. Oto ich krótki przegląd – od potężnych jednostek sprzed ponad stu lat, przez szybkoobrotowe o małej pojemności, po mocarne silniki z dwiema turbosprężarkami.

BMW 7 - Schulte Design Wydarzenia 1 stycznia 2022, 06:00

Kalendarz nowości samochodowych 2022

Jeśli zamierzasz kupić nowy samochód, czekasz na nowy model lub chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji zapraszamy do zapoznania się z kalendarzem premier samochodów roku 2022.