Lexus

Rozwiń
Lexus to jedna z najmłodszych marek motoryzacyjnych na świecie. Założono ją w 1989 roku, jako luksusową markę Toyoty. Pierwszym modelem Lexusa był LS, zaprezentowany w 1989 roku na salonie w Detroit. Miał być konkurentem dla BMW serii 7 i Mercedesa Klasy S. Wdrożenie LS-a było bardzo kosztowne, bowiem Japończycy stworzyli ok. 400 aut koncepcyjnych i aż 900 prototypów silników. Projekt pochłonął miliardy dolarów.
Jednak model LS był bardzo innowacyjny jak na tamte czasy. Początkowo napędzany był 32-zaworowym silnikiem V8 o mocy 245 KM. Ten silnik został wyróżniony jako najciszej pracująca jednostka V8 ówcześnie montowana w samochodach. W środku Lexus LS był cichszy niż Rolls-Royce. Kolejnym, mniejszym modelem był GS wprowadzony także w 1989 roku. Dwa lata później pokazano sportowego SC oraz GS, który był konkurentem dla BMW serii 5 i Mercedesa Klasy E. W 1996 roku wprowadzono pierwszego SUV-a, model LX, a dwa lata później auto klasy średniej IS. Na początku XXI wieku zaczęto wprowadzać hybrydy. W 2010 roku pojawił się najmniejszy model w historii Lexusa - model CT. Źródłem napędu Lexusa CT jest układ hybrydowy z Toyoty Prius. Po LS-ie kolejnym bardzo kosztownym modelem był supersportowy LFA. Prace nad modelem zaczęto już na początku XXI, lecz po kilku latach, po wprowadzeniu na rynek motoryzacyjny włókna węglowego, zdecydowano się na całkowite przeprojektowanie nadwozia, z użyciem właśnie karbonu. Kolejne modyfikacje przechodził także układ napędowy, aż w końcu, w 2010 roku oficjalnie zaprezentowano LFA. Kosztował ponad 400 tys. $, o ponad 100 tys. więcej niż konkurenci Ferrari czy Lamborghini. Mimo bardzo wysokiej ceny Lexus tracił na każdym sprzedanym egzemplarzu LFA.

Testy samochodów marki Lexus

Audi Q5, Lexus NX Testy porównawcze 23 grudnia 2022, 06:00

Audi Q5 TFSI e kontra Lexus NX 450h+: Na nowym kursie - TEST

Pierwsza hybryda plug-in Lexusa ma wszystko, co potrzebne do wygodnych podróży – trzy silniki, luksusowe wnętrze i bogate wyposażenie. Czy to wystarczy, by zyskała przewagę nad konkurentami? Lexus NX 450h+ w teście porównawczym z Audi Q5 TFSI e quattro.

VW Taigo, Renault Arkana, Lexus NX, Audi e-Tron Porównanie 20 sierpnia 2022, 06:00

VW Taigo, Renault Arkana, Lexus NX i Audi e-tron Sportback: Coupe naszych czasów - TEST

Nie ma takiej niszy, której nie wypełniliby producenci samochodów. Widać to doskonale na przykładzie SUV-ów, których stylizacja ma nawiązywać do aut typu coupé – jak choćby VW Taigo, Renault Arkana, Lexus NX i Audi e-tron Sportback.

Sportowe Porównanie 28 listopada 2021, 06:00

Audi R8 Spyder kontra Jaguar F-Type i Lexus LC: Stary, wspaniały świat

Głośne, mocne, wyjątkowe. Duże silniki bez turbosprężarek czy układów mild hybrid, wielkie wloty powietrza i przysadziste sylwetki odchodzą w przeszłość. W Lexusie LC, Jaguarze F-Type i Audi R8 Spyder wciąż jednak liczy się to, co w motoryzacji najpiękniejsze – styl, moc, dźwięk silników i wrażenia zza kierownicy.

Wiadomości dotyczące marki Lexus

Lexus LC 500 Bespoke Edition Wydarzenia 24 sierpnia 2022, 06:00

Lexus LC w jedynym egzemplarzu. Oto LC 500 Bespoke Carbon

Lexus LC w limitowanej wersji Bespoke Carbon to wyjątkowy rarytas, bowiem powstał w jednym tylko egzemplarzu. W dodatku wiemy już, że trafił do Hiszpanii. Warto jednak przyjrzeć mu się bliżej.

Lexus EX facelift 2022 Wydarzenia 7 lipca 2022, 06:00

Lexus EX debiutuje z nowymi multimediami

Lexus ES to drugi po Lexusie RX najpopularniejszy model w historii marki i najchętniej kupowany sedan. Po ubiegłorocznym face liftingu ES otrzymuje nowy system infotainment i więcej najnowszych technologii.

Lexus RZ Wydarzenia 21 kwietnia 2022, 07:18

Lexus RZ - premiera luksusowego kuzyna Toyoty bZ4X

Lexus RZ to w pełni elektryczny model marki, bazujący na platformie wspólnej z Toyotą bZ4X i Subaru Solterra. Trzeba jednak przyznać, że z tych trzech aut najlepiej wygląda właśnie Lexus.