Maserati

Rozwiń
Historia marki rozpoczęła się w 1914 roku, kiedy to bracia Maserati założyli w Bolonii warsztat samochodowy.Budowano w nim samochody wyścigowe dla Diatto. Dwa tygodnie później utworzono spółkę "Societa Anonima Officine Alfieri Maserati". Wraz z nadejściem 1926 roku, Diatto przerwało budowę samochodów wyścigowych prowadząc do powstania marki Maserati.W 1932 roku w wieku 44 lat zmarł założyciel marki Alfieri Maserati. W 1937 roku spółka została sprzedana firmie Orsi, która w 1940 roku przeniosła siedzibę firmy do Modeny. Na czas II wojny światowej firma zaprzestała produkcji samochodów, zajmowała się natomiast zaopatrzeniem włoskiej armii. Po wojnie wrócono do produkcji aut wyścigowych. Gdy wygasł 10-letni kontrakt pomiędzy braćmi Maserati oraz firmą Orsi, bracia założyli nową firmę O.S.C.A.. W latach '50 firma odnosi liczne sukcesy na arenie F1. W 1957 roku decyduje się jednak opuścić scenę wyścigową, nie rezygnując jednak z produkcji silników przeznaczonych dla F1. Firma zaczęła produkować auta drogowe. W 1968 roku Maserati zostało kupione przez francuskiego Citroena. Ten zbankrutował jednak w 1974 roku, a nowa korporacja zadecydowała o likwidacji włoskiej firmy, jednak dzięki wsparciu włoskiego rządu zdołała przetrwać. Akcje Maserati zostały odkupione, dzięki czemu nowy plan rozwoju koncernu wszedł w życie: postawiono na auta tańsze, z silnikiem umieszczonym z przodu i napędem na tył. W 1990 roku Fiat odkupił 49% akcji, a w następnych latach kolejne, dzięki czemu stał się jej właścicielem. Od tego momentu Maserati zostało połączone z Ferrari.

Testy samochodów marki Maserati

Maserati GranTurismo Folgore Pierwsza jazda 29 stycznia 2023, 06:17

Maserati Granturismo Folgore: pierwsze Maserati z elektrycznym napędem - TEST

Trzy silniki, każdy o mocy 300 kW, moment obrotowy o wartości 1350 Nm, napęd na cztery koła i sprint do setki w 2,7 s – Maserati Granturismo Folgore budzi ciekawość. Pierwsza jazda na torze niedaleko Modeny.

Maserati MC20 Cielo Pierwsza jazda 18 stycznia 2023, 06:36

Maserati MC20 Cielo: sky is the limit - TEST

Najważniejsze liczby dotyczące Maserati MC20 Cielo to 12 i 65. Pierwsza oznacza sekundy potrzebne do otwarcia dachu, druga nadwyżkę kilogramów w stosunku do wersji coupe. Ale są też bardziej spektakularne – 630 KM i 730 Nm. Wrażenia z jazdy.

Maserati Grecale Test 2 stycznia 2023, 06:00

Maserati Grecale: Duży, dobry, drogi - TEST

Użyliśmy już tego porównania, ale nie da się od niego uciec. Grecale ma być dla Maserati tym, czym Macan jest dla Porsche, czyli bestsellerem. W pierwszym teście na polskich drogach Grecale w wersji GT, czyli z czterocylindrowym silnikiem 2.0 turbo o mocy 300 KM.

Wiadomości dotyczące marki Maserati

Maserati Grecale Barbie Wydarzenia 9 listopada 2022, 06:00

Maserati Grecale stworzony dla Barbie. Cały w różu

Wściekle różowe Maserati Grecale to samochód, którego nie powstydziłaby się kultowa lalka Barbie. Bo rzeczywiście, ściśle limitowane auto powstało w nawiązaniu do Barbie właśnie.

Maserati Ghibli FTributo Wydarzenia 19 października 2022, 15:48

Maserati FTributo, czyli hołd dla pierwszej kobiety w Formule 1

Maserati pokazało edycję specjalną modeli Ghibli i Levante – FTributo, która stanowi hołd dla Marii Teresy De Filippis. Kto to jest, spytacie? To pierwsza kobieta, która wystąpiła w wyścigu F1.

Maserati GranTurismo Modena Wydarzenia 3 października 2022, 10:01

Nowe Maserati GranTurismo. Trzy elektryczne silniki lub V6

Maserati GranTurismo odsłania dziś przed nami wszystkie tajemnice swojego najnowszego wcielenia. Do jego napędu posłużą silniki V6 Nettuno, a także elektryczny o mocy 761 KM.