Maserati

Rozwiń
Historia marki rozpoczęła się w 1914 roku, kiedy to bracia Maserati założyli w Bolonii warsztat samochodowy.Budowano w nim samochody wyścigowe dla Diatto. Dwa tygodnie później utworzono spółkę "Societa Anonima Officine Alfieri Maserati". Wraz z nadejściem 1926 roku, Diatto przerwało budowę samochodów wyścigowych prowadząc do powstania marki Maserati.W 1932 roku w wieku 44 lat zmarł założyciel marki Alfieri Maserati. W 1937 roku spółka została sprzedana firmie Orsi, która w 1940 roku przeniosła siedzibę firmy do Modeny. Na czas II wojny światowej firma zaprzestała produkcji samochodów, zajmowała się natomiast zaopatrzeniem włoskiej armii. Po wojnie wrócono do produkcji aut wyścigowych. Gdy wygasł 10-letni kontrakt pomiędzy braćmi Maserati oraz firmą Orsi, bracia założyli nową firmę O.S.C.A.. W latach '50 firma odnosi liczne sukcesy na arenie F1. W 1957 roku decyduje się jednak opuścić scenę wyścigową, nie rezygnując jednak z produkcji silników przeznaczonych dla F1. Firma zaczęła produkować auta drogowe. W 1968 roku Maserati zostało kupione przez francuskiego Citroena. Ten zbankrutował jednak w 1974 roku, a nowa korporacja zadecydowała o likwidacji włoskiej firmy, jednak dzięki wsparciu włoskiego rządu zdołała przetrwać. Akcje Maserati zostały odkupione, dzięki czemu nowy plan rozwoju koncernu wszedł w życie: postawiono na auta tańsze, z silnikiem umieszczonym z przodu i napędem na tył. W 1990 roku Fiat odkupił 49% akcji, a w następnych latach kolejne, dzięki czemu stał się jej właścicielem. Od tego momentu Maserati zostało połączone z Ferrari.

Testy samochodów marki Maserati

Maserati MC 20 Pierwsza jazda 29 sierpnia 2021, 06:00

Maserati MC20: Niesamowita lekkość bytu - TEST

Wolne od politycznych wpływów wielkiego brata na „F”, Maserati mogło zacząć żyć po swojemu. I zaczęło od szaleństwa – stworzenia samochodu z superligi, o specjalnej konstrukcji i z unikatowym silnikiem. Oto MC20.

Maserati Trofeo Pierwsza jazda 23 stycznia 2021, 06:00

Maserati Quattroporte Trofeo: Włoska potęga - TEST

Quattroporte – nazwa tego modelu Maserati wypowiadana na głos wybrzmiewa prawie tak dobrze jak dźwięk silnika V8, który go napędza. To nie byle jaka wersja tej limuzyny – to Trofeo, czyli najmocniejsze i najszybsze Quattroporte w historii Maserati.

Maserati Ghibli Hybrid Pierwsza jazda 9 listopada 2020, 11:04

Maserati Ghibli Hybrid: Pozytywnie zaskakuje - TEST

Ghibli - pierwszy zelektryfikowany model w historii Maserati nie jest klasyczną hybrydą. Nie zmienia to faktu, że na drodze połączenie elektryczności i włoskiego szyku sprawia dobre wrażenie.

REKLAMA

Wiadomości dotyczące marki Maserati

Maserati MC20 Spider Wydarzenia 24 grudnia 2021, 11:00

Maserati MC20 Spider. Otwarty dach i silnik Nettuno

Maserati MC20 w nadwoziu coupe jeździ już po drogach, a my mieliśmy okazję testować to auto już w połowie roku. Teraz do gry wchodzi wersja Spider, czyli z rozkładanym dachem. Są pierwsze zdjęcia.

Maserati Grecale Wydarzenia 19 października 2021, 10:35

Maserati Grecale – premiera jednak opóźniona

Maserati Grecale zapowiadany jest od 2018 roku jako rywal Porsche Macana. I kiedy już kilka dni temu podano dokładną datę premiery (16 listopada), nagle okazało się, że znów trzeba będzie zaczekać.

Maserati Grecale Wydarzenia 24 września 2021, 14:00

Maserati Grecale – znamy datę premiery

Maserati Grecale to długo wyczekiwany nowy model w gamie marki. Będzie to SUV o rozmiar mniejszy od Levante, dzięki czemu próg wejścia w świat Maserati stanie się bardziej przystępny.