Mercedes

Rozwiń
Mercedes to najstarsza marka motoryzacyjna, uważana za pionierską. Została założona przez Karl Benza i Gottlieb Daimlera. W grudniu 1883 roku Benz założył w Mannheim firmę Benz & Co., natomiast w listopadzie 1890 roku powstała w Cannstatt firma Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG) należąca do Gottlieba Daimlera. Benz Patent-Motorwagen Nummer 1 - tak nazywał się pierwszy samochód na świecie.
Każda z firm szukała odpowiedniego znaku towarowego już od początku swojej działalności. Najpierw znakami firmowymi były nazwiska samych wynalazców, Benz i Daimler, które gwarantowały pochodzenie oraz jakość silników i pojazdów. Chroniona marka Benz & Cie. nie zmieniła się. Koło zębate w logo z roku 1903 zastąpił w roku 1909 wieniec laurowy otaczający nazwisko Benz. Produkty Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG) otrzymały zaś na przełomie wieków całkiem nową markę – „Mercedes”. Mercedes to hiszpańskie imię żeńskie, oznaczające "łaskę". Pierwsze auto marki Daimler opuściło taśmy produkcyjne po raz pierwszy w 1897 roku. Daimler jako pierwszy na świecie tworzył seryjne auta czterocylindrowe. Ich konstrukcję opracował kolega Daimlera - Wilhelm Maybach. Drogi obu firm Benza i Daimlera zeszły się na skutek zmian w gospodarce, które były zainicjowane przez rząd tego kraju w trakcie trwania I wojny światowej. Oba przedsiębiorstwa, które do tej pory ze sobą rywalizowały, uzyskały porozumienie, dzięki któremu ich sytuacja ekonomiczna była bezpieczna. Benz i Daimler przetrwali razem od 1926 do 1998 roku. Wtedy bowiem niemiecki koncern podjął decyzję o zakupie większości udziałów amerykańskiej marki Chrysler. DaimlerChrysler przetrwał jedynie do 2007 roku, ze względu na słabą kondycję finansową Chryslera. Mercedes przez lata wprowadził wiele znaczących dla całej motoryzacji rozwiązań. Pierwszy silnik diesla, po raz pierwszy wprowadzone do produkcji seryjnej strefy zgniotu, system ABS, ESP, poduszki powietrzne, a także pierwsze Bi-ksenonowe reflektory. Dziś Mercedes jest najbardziej rozpoznawalną marką na świecie.

Testy samochodów marki Mercedes

Audi_RS3_Mercedes_A Testy porównawcze 21 maja 2022, 06:00

Audi RS 3 vs Mercedes-AMG A 45 S: Kompakty z napędem rakietowym - TEST

Robią setkę w mniej niż cztery sekundy, prowadzą się jak auta sportowe, a do tego driftują. Audi RS 3 i Mercedes-AMG A 45 S zmieniają zasady gry w segmencie gorących hatchbacków.

Mercedes GLA Testy samochodów używanych 3 maja 2022, 16:00

Używany Mercedes GLA (2013-2019): drogi serwis

Kompaktowy SUV o znaczeniu GLA spodobał się w Polsce i w 2015 roku był najchętniej kupowanym Mercedesem. O jego sukcesie zadecydowały ładna stylizacja, klimatyczne wnętrze i dobre osiągi.

Mercedes C Testy samochodów używanych 7 kwietnia 2022, 06:00

Używany Mercedes C (2014-2021): Drogi serwis

Wygląda jak pomniejszona prestiżowa klasa S, z dawnego konserwatyzmu Mercedesa C nic nie pozostało. Nowoczesnym stylem wyróżnia się również wnętrze.

REKLAMA

Wiadomości dotyczące marki Mercedes

Mercedes will.i.AMG Wydarzenia 19 maja 2022, 16:56

Mercedes will.i.AMG, czyli jedyny taki AMG GT

W ramach współpracy Mercedesa-AMG z artystą o pseudonimie will.i.am powstał wyjątkowy egzemplarz Mercedesa-AMG GT 4-drzwiowego Coupe. Oto „The Flip”.

Mercedes Drive Pilot Wydarzenia 18 maja 2022, 06:00

Mercedes wprowadza Drive Pilot. Jazda na autopilocie

Mercedes wdraża system Drive Pilot, który umożliwia warunkowo zautomatyzowaną jazdę na poziomie 3. SAE. Oznacza to legalną jazdę bez trzymania kierownicy, z pewnymi tylko ograniczeniami.

Mercedes Klasy T Wydarzenia 17 maja 2022, 10:00

Mercedes Klasy T – kombivan premium od 120 tys. zł

Ruszyła sprzedaż nowego modelu w gamie Mercedesa, a chodzi o nową Klasę T, czyli małego vana dla rodzin i entuzjastów aktywnego spędzania czasu wolnego. Ceny startują od 120 tys. zł.