REKLAMA

Mercedes Klasa A

Mercedes Klasa A to najmniejszy model w gamie Mercedesa. Pierwsza generacja zadebiutowała w 1997 roku i w pierwszych miesiącach produkcji zdobyła złą sławę. Wszystko przez tzw. test łosia, w którym Klasa A przewróciła się na bok. Mercedes naprawił ten błąd, stosując po raz pierwszy w tym segmencie system ESP. Ta generacja produkowana była do 2004 roku i została zastąpiona przez model W169. W 2006 roku przeprowadzono facelifting, w którym dodano m. in. system Park Assist. W 2012 roku wraz z pojawieniem się najnowszej generacji Mercedesa Klasy A zmieniono jego segment z B do C. Nowa Klasa A jest większa, bardziej luksusowa i ma zmieniony kształt karoserii. Najmocniejszy Mercedes Klasy A ma silnik o pojemności 2 litrów i mocy 360 KM.

Opinia eksperta

<p>Miała być zupełnie nowa Klasa A, i jest; widoczność z wnętrza nie jest wprawdzie tak dobra jak w poprzedniej, za to prowadzenie w zakrętach – znacznie lepsze. Mercedes Klasy A ma jednak, z wyjątkiem twardego zawieszenia, wszystko czego spodziewasz się po Mercedesie, łącznie z ceną wynoszącą co najmniej 90 000 zł, czyli o 25 000 zł więcej niż kosztował poprzedni model.</p>

Miała być zupełnie nowa Klasa A, i jest; widoczność z wnętrza nie jest wprawdzie tak dobra jak w poprzedniej, za to prowadzenie w zakrętach – znacznie lepsze. Mercedes Klasy A ma jednak, z wyjątkiem twardego zawieszenia, wszystko czego spodziewasz się po Mercedesie, łącznie z ceną wynoszącą co najmniej 90 000 zł, czyli o 25 000 zł więcej niż kosztował poprzedni model.

Roman Skąpski
redaktor "auto motor i sport"

Testy samochodów Mercedes Klasa A

kompakty Testy porównawcze 14 lutego 2021, 06:00

Nowy VW Golf GTI vs. Ford Focus ST vs. Mercedes A 250: starcie hot hatchy - TEST

Od 45 lat Golfy kolejnych generacji mają swoje wersje GTI – każdy taką, na jaką zasłużył. Sprawdźmy, czy GTI na bazie Golfa ósemki jest rzeczywiście autem wyjątkowym. Test porównawczy z Fordem Focusem ST i Mercedesem A 250.

Mercedes klasy A Testy samochodów używanych 16 marca 2020, 09:40

Mercedes A - propozycja dla osób szukających kompaktu z charakterem

Po dwóch pierwszych generacjach Mercedesa klasy A – dość zawodnych i dziwnie wyglądających – eksperyment zarzucono. Trzecie wcielenie W176 (2012-18) to kompakt o atrakcyjnej stylizacji.

Używane kompakty premium - które warto kupić?  Testy samochodów używanych 17 stycznia 2020, 12:06

Używane kompakty premium - które warto kupić?

Czy jedynym kryterium przy zakupie używanego auta kompaktowego musi być niska cena? Niekoniecznie, droższe modele uznanych producentów łatwo znajdują nabywców, bo dają poczucie wyjątkowości za niższe pieniądze. W naszym teście znajdziecie prestiżowe samochody kompaktowe: Audi A1, BMW 1, Mercedesa A, Mini Countrymana oraz Volvo V40.  

REKLAMA

Wiadomości dotyczące modelu Mercedes Klasa A

Mercedes Klasy A 2018 Wydarzenia 4 stycznia 2021, 10:02

Najtańsze modele marek premium na rynku

Samochody marek należących do klasy premium oferują komfort, wyposażenie i jakość niedostępne w autach popularnych. Sprawdzamy, ile trzeba wydać za najtańsze modele luksusowych marek.

Mercedes CLA 250 e Coupe Wydarzenia 17 lipca 2020, 16:36

Kolejne Mercedesy z napędem hybrydowym plug-in - ceny

Mercedes poszerza ofertę samochodów z napędem hybrydowym plug-in. Do sprzedaży wchodzą m.in. modele CLA Coupe, CLA Shooting Brake czy Klasa B. Znamy ich ceny.

Mercedes RS 525 - A 45 S po tuningu Wydarzenia 5 maja 2020, 13:06

Mercedes RS 525 – tuningowe dzieło godne... Posejdona

Mercedes-AMG A 45 S to potężny hot-hatch. Tunerzy są jednak innego zdania, dzięki czemu możemy zaprezentować wam kolejną tuningową wersję o mocy zwiększonej o 100 KM.

REKLAMA