Mercedes Klasa S

Mercedes Klasy S to jeden z najważniejszych modeli w gamie niemieckiego giganta. Zaczęło się w 1954 roku od modelu W180, ale dopiero w 1972 roku Mercedes nadał nazwę "Klasa S". To właśnie na Klasie S, Mercedes testuje, a potem wprowadza innowacje z zakresu technologii i bezpieczeństwa, które potem trafiają do pozostałych aut, nie tylko Mercedesów, ale wszystkich innych marek. Pierwsze niezależne zawieszenie wszystkich czterech kół, seryjne tarcze hamulcowe, system ABS, później ESP - to wszystko zapoczątkowano w Klasie S. Druga generacja trafiła na rynek w 1979 i była produkowana do 1992 roku. W140 tzw. "bunkier" to lata produkcji od 1991 do 1998. To właśnie w tej Klasie S rozbiła się Księżna Diana. W modelu W140 także po raz pierwszy zamontowano 6 litrowy silnik V12. Przy czwartej generacji (1998-2005) do produkcji trafiło zawieszenie regulowane pod ciśnieniem oraz samopompujące się fotele. Przy modelu W221 Mercedes wprowadził aktywny tempomat, który bez ingerencji kierowcy, może utrzymywać dystans przed poprzedzającym go samochodem. Ostatnia generacja zaprezentowana została w 2014 roku.

Opinia eksperta

<p>Pod względem technicznym podstawową wersją Mercedesa Klasy S jest teraz ta z przedłużonym rozstawem osi – to na jej bazie powstała krótsza odmiana. Jest tak ze względu na „nowe rynki”. O ile bowiem w Europie i Stanach posiadacze „eski” w zdecydowanej większości sami jeżdżą swoimi autami, o tyle np. w Chinach mają szoferów. Stąd nacisk Mercedesa na przedłużoną wersję Klasy S oraz specjalne wyposażenie dla jadących z tyłu.</p>

Pod względem technicznym podstawową wersją Mercedesa Klasy S jest teraz ta z przedłużonym rozstawem osi – to na jej bazie powstała krótsza odmiana. Jest tak ze względu na „nowe rynki”. O ile bowiem w Europie i Stanach posiadacze „eski” w zdecydowanej większości sami jeżdżą swoimi autami, o tyle np. w Chinach mają szoferów. Stąd nacisk Mercedesa na przedłużoną wersję Klasy S oraz specjalne wyposażenie dla jadących z tyłu.

Roman Popkiewicz
redaktor "auto motor i sport"

Testy samochodów Mercedes Klasa S

BMW 7, Mercedes S Testy porównawcze 12 września 2021, 06:00

BMW 740d vs. Mercedes S 400d: Źródło przyjemności - TEST

Chociaż jednostki wysokoprężne nie mają ostatnio najlepszego imidżu, istnieją samochody, dla których najlepszy wciąż jest właśnie diesel. W Mercedesie klasy S i BMW 7 ten rodzaj silnika zapewnia komfort, znakomite osiągi i szczerą radość z jazdy.

Mecedes S Test 10 kwietnia 2021, 06:00

Mercedes S: Hardware czy software - TEST

Powiedzieć, że Klasa S jest najbardziej zaawansowanym samochodem w historii Mercedesa to jak nie powiedzieć nic. Najnowsza Klasa S jest oczywiście bardziej cyfrowa i lepiej połączona ze światem niż kiedykolwiek wcześniej. Pytanie – jaka jest jako Klasa S? Odpowiedź - w teście.

Audi A8 2010 Testy samochodów używanych 17 maja 2019, 10:40

Używane luksusowe limuzyny do 100 tys. złotych

Nowe modele tych aut są warte setki tysięcy złotych. Sposobem na to jest zakup egzemplarza z drugiej ręki. Oto pięć limuzyn za ok. 100 tys. złotych.

Wiadomości dotyczące modelu Mercedes Klasa S

Mercedes Drive Pilot Wydarzenia 18 maja 2022, 06:00

Mercedes wprowadza Drive Pilot. Jazda na autopilocie

Mercedes wdraża system Drive Pilot, który umożliwia warunkowo zautomatyzowaną jazdę na poziomie 3. SAE. Oznacza to legalną jazdę bez trzymania kierownicy, z pewnymi tylko ograniczeniami.

Mercedes S 580 e 4MATIC Wydarzenia 14 grudnia 2021, 06:00

Mercedes S 580 e 4MATIC wyceniony

Do gamy Mercedesa Klasy S plug-in hybrid dołącza właśnie wersja z napędem na cztery koła. Ile kosztuje na polskim rynku luksusowa limuzyna, zdolna pokonać 100 km w trybie elektrycznym?

Honda Civic Wydarzenia 19 października 2021, 06:00

Najlepsze wnętrza nowych samochodów

Amerykański magazyn Ward’s Auto opublikował wyniki corocznego rankingu na 10 najlepszych wnętrz samochodów. Oto lista zwycięzców.