MINI

Rozwiń
Początkowo Mini należało do British Motor Corporation i produkowało małe miejskie samochody dla mas. Pierwsze Mini pojawiło się w 1959 roku. Brytyjska powojenna motoryzacja potrzebowała taniego małego auta, które było dostępne dla mas. I takie właśnie było pierwsze Mini. Miało 3 m długości i 1,4 m szerokości. Napędzał je mały silniczek o pojemnościach od 850 do 1275 ccm. Produkowano je przez 41 lat i przez ten czas nie wprowadzano większych zmian, a jedynie modyfikacje. W 1969 roku Mini zyskało prawa do bycia osobną marką, ale pozostało pod skrzydłami marki Rover aż do 1994 roku, kiedy Rovera przejęło BMW.
Po sześciu latach umowę zerwała bawarska marka, ale pozostawiła przy sobie markę Mini, wyrabiając jej kompletnie nowy styl. Nowe MINI zaprezentowane w 2001 roku stylistycznie nawiązywało do protoplasty, ale było całkowicie nowym modelem. Było stylowe, nowoczesne i w przeciwieństwie do poprzednika było autem premium. Dziś na rynku jest już druga generacja Mini. Obecnie Mini pod skrzydłami niemieckiego koncernu produkuje modele: Mini, Countryman, Paceman, Coupe oraz Roadster. Najtańsze MINI w Polsce kosztuje 69 900 zł.

Testy samochodów marki MINI

Sportowe Porównanie 17 września 2022, 06:00

Mini Clubman JCW, Cupra Formentor VZ, Peugeot 508 PSE i BMW M240i: TEST

Samochody o sportowych osiągach wcale nie muszą być egzotycznymi coupé z centralnie umieszczonym silnikiem. Oto bardzo szybkie auta, które znakomicie sprawdzą się na co dzień: Mini Clubman JCW, Cupra Formentor VZ, Peugeot 508 PSE oraz BMW M240i.

Mini Testy samochodów używanych 14 maja 2022, 14:00

Używane Mini (2014 -): Liczy się styl

Mini stworzyło modę na małe auta czerpiące inspirację z kultowych samochodów z lat 50. Model trzeciej generacji zachwyca wyglądem i jakością, jest też bardziej niezawodny.

Skoda Octavia Scout, Mini Countryman, VW Golf Alltrack Testy porównawcze 16 kwietnia 2022, 16:00

Mini Countryman, Skoda Octavia Scout i VW Golf Alltrack: Gatunki mieszane - TEST

Przydomki „Scout” i „Alltrack” wskazują, że Skoda Octavia Combi i VW Golf Variant mogą poruszać się również poza asfaltem. Mini Countrymana też ciągnie w świat. Sprawdźmy, co potrafią kombi w konfrontacji z crossoverem.

Wiadomości dotyczące marki MINI

Mini Aceman Concept Wydarzenia 27 lipca 2022, 10:28

Mini Concept Aceman – Kolorowy minimalizm

Mini Aceman to koncepcyjny model, który ujawnia jaki styl przyjmą nowe modele tej marki. Wersja produkcyjna tego Acemana wypełni lukę w gamie jaka pozostaje pomiędzy Cooperem a Countrymanem.

Mini John Cooper Works od Bulldog Racing Wydarzenia 22 kwietnia 2022, 15:41

Mini John Cooper Works jako rasowa maszyna do ścigania

Mini John Cooper Works jedzie się ścigać, i to na poważnie, bo od razu w 24-godzinnym wyścigu na torze Nurburgring. Oto, jak wygląda maszyna przygotowana przez Bulldog Racing.

Mini Recharged, czyli klasyczne Mini z napędem elektrycznym Wydarzenia 15 marca 2022, 06:00

Klasyczne Mini przerabiają na elektryczne. To ma sens

Oryginalne Mini powstało w dobie kryzysu paliwowego, zatem gdyby wymyślono je dziś, byłoby pewnie elektryczne. Właśnie to umożliwia projekt Mini Recharged, w którym klasyczne Mini przerabiane są na elektryczne Mini.