MINI Mini

MINI zostało po raz pierwszy zaprezentowane w 1959 roku. Miało być, małym i tanim autem dla mas. MINI było faktycznie "mini", nadwozie miało tylko 3 m długości, 1,4 m szerokości i 1,35 m wysokości. Mimo tak małych rozmiarów w środku mogły zmieścić się 4 osoby. Pierwsza generacja była produkowana do 1967 roku. Drugą kontynuowano tylko przez dwa lata, do 1969 roku. MINI Mk III była mocno zmodernizowaną wersją poprzednich MINI, choć wygląd zewnętrzny niewiele się zmienił. Trzecia generacja była produkowana aż do 2000 roku. W 1994 roku MINI zostało przejęte przez koncern BMW. W 2001 roku wprowadzono zupełnie nową wersję MINI na miarę XXI wieku. Miało całkiem nowe, większe (choć wciąż niewielkie) nadwozie, nowoczesne silniki i wnętrze. Początkowo było produkowane tylko w nadwoziu hatchback, dopiero w 2005 roku zaprezentowano wersję cabrio. Dostępna też jest sportowa wersja John Cooper Works, która pochodzi od nazwiska projektanta bolidów F1 i samochodów rajdowych - John'a Cooper'a.

Opinia eksperta

<p>Trzecie pokolenie współczesnego, lajfstajlowego Mini ma dokładnie taki sam charakter, jaki miały dwa poprzednie. Cały myk polega na tym, że Mini – niezależnie czy w najsłabszej wersji One, czy jako topowy Cooper S – to nie tylko auto do jeżdżenia. Gdyby było książką, byłoby tak samo do czytania jak do oglądania. Byłoby komiksem.</p>

Trzecie pokolenie współczesnego, lajfstajlowego Mini ma dokładnie taki sam charakter, jaki miały dwa poprzednie. Cały myk polega na tym, że Mini – niezależnie czy w najsłabszej wersji One, czy jako topowy Cooper S – to nie tylko auto do jeżdżenia. Gdyby było książką, byłoby tak samo do czytania jak do oglądania. Byłoby komiksem.

Roman Popkiewicz
redaktor "auto motor i sport"

Testy samochodów MINI Mini

Mini Cooper JCW Pierwsza jazda 16 stycznia 2016, 10:00

Mini Cooper JCW - mini na maksa

Mieliśmy okazję przetestować nowe MINI Cooper w wersji John Cooper Works i sprawdziliśmy, czy małe auto z większym silnikiem faktycznie "works". Zobacz, wrażenia z jazdy ostrym MINI.

MINI 5D Pierwsza jazda 24 listopada 2014, 10:48

MINI 5D: MINI coraz większe

Nowe MINI już nie jest takie małe. Teraz, nie dość, że jest większe, to jeszcze praktyczniejsze, bo ma piątkę drzwi. Oto pierwsze pięciodrzwiowe MINI.

Test porównawczy Audi S1, Mini Cooper S i Renault Clio RS Testy porównawcze 17 września 2014, 09:08

Audi S1, Mini Cooper S i Renault Clio RS: Klub małych twardzieli

Każde z nich ma po 200 KM, są wściekłe i piekielnie szybkie. Audi S1, Mini Cooper S i Renault Clio RS w teście.

Wiadomości dotyczące modelu MINI Mini

Mini po face liftingu 2021 Wydarzenia 28 stycznia 2021, 06:00

Mini przeszło face lifting: czerń to nowy chrom

Mini pokazało właśnie odświeżoną gamę modeli, w której face lifting zamienił chrom na błyszczącą czerń. Ale zmian jest więcej, niż tylko to, co widać z zewnątrz.

Mini 60 Years Edition Wydarzenia 31 stycznia 2019, 13:48

Mini 60 Years Edition. Jubileuszowy model

Mini 60 Years Edition to specjalny model opracowany z okazji 60-lecia brytyjskiej marki.

Nowe MINI John Cooper Works 2015 Wydarzenia 12 maja 2015, 16:40

MINI John Cooper Works: Pierwsze wrażenia

Poprzedni MINI John Cooper Works był twardy, bezkompromisowy i przepięknie brzmiał. Ale jak na kot hatcha był ciasny i trochę mało praktyczny. Czy coś zmieniło się w nowym modelu? Przeczytaj nasze pierwsze wrażenia z jazdy MINI John Cooper Works.