Porsche

Rozwiń
Historia marki Porsche zaczyna się w 1931 roku w Niemczech, kiedy Ferdinand Porsche zakłada przedsiębiorstwo produkujące samochody. W 1934 roku Porsche otrzymał od Adolfa Hitlera polecenie stworzenia auta dla ludu, czyli Volkswagena. Propozycją Ferdinanda był popularny Garbus. W czasie wojny Porsche produkowało pojazdy militarne.
Po II Wojnie Światowej firmę przejął syn Ferdinanda - Ferry. On stworzył pierwszy model Porsche - 356. Samochód bazował w dużej części na Garbusie, przypominał go nawet wyglądem. Późniejsze wersje 356 były już niezależnymi konstrukcjami. Porsche 356 jeździł m.in. James Dean. Kolejnym ważnym modelem dla Porsche był następca 356, model 550 Spyder. Tym modelem, startującym w rajdach samochodowych, marka Porsche zyskała rozgłos. Przez kolejne lata Porsche startowało w wyścigach i rajdach, tym samym kształtując swój wizerunek, jako marka sportowa. W 1972 roku firma przekształciła się na spółkę akcyjną, a tym samym członkowie rodziny Porsche przestali spełniać funkcje kierownicze. Rozszerzono także asortyment i zaczęto produkować odzież i akcesoria. Każdy poprzedni, czy nowy model Porsche jest bardzo rozpoznawalny przez charakterystyczny kształt karoserii, a także kształt reflektorów. 1963 rok to bardzo ważna data w historii Porsche. Właśnie wtedy pojawił się najsłynniejszy model - 911. Była to całkowicie nowa, niezależna konstrukcja, ale stylistycznie nawiązująca do poprzednich modeli 356 i 550. W 911 zastosowano silnik w układzie bokser, umieszczony z tyłu i niezależny układ tylnego zawieszenia. To zastosowanie jest obecne także dziś, a model 911 jest od ponad 50 lat rozwijany i modernizowany, lecz jego kształt niewiele się zmienia. Marka Porsche od zawsze miała wiele do czynienia z Volkswagenem, bowiem 20% akcji Porsche należało właśnie do niemieckiego koncernu. Dziś już ponad połowa akcji należy do VW, czyniąc go właścicielem Porsche. Każdy model Porsche ma sportowy charakter, nawet duży SUV Cayenne. Oprócz niego Porsche sprzedaje także modele: Cayman, Boxter, Panamera, 911, 918 Spyder i Macan.

Testy samochodów marki Porsche

Porsche 911 Carrera (992) Testy 15 stycznia 2022, 06:00

Porsche 911 Carrera: Carrera wystarczy - TEST

Po raz pierwszy w długiej historii Porsche 911 zakup podstawowej Carrery nie pozostawia niedosytu.

Porsche Cayenne Turbo GT Pierwsza jazda 25 grudnia 2021, 12:00

Porsche Cayenne Turbo GT: Eskalacja - TEST

Porsche Cayenne Turbo GT udowodnił na Północnej Pętli, że jest najbardziej sportowym spośród SUV-ów. Swoją potęgę zawdzięcza drobnym modyfikacjom.

Porsche Macan Pierwsza jazda 11 listopada 2021, 06:00

Porsche Macan GTS po face liftingu: Wersja doskonała? - TEST

Niektóre samochody są jak wino – wiadomo, jakie stają się z wiekiem. I dotyczy to nie tylko aut zabytkowych, ale również Porsche Macana, który właśnie przeszedł drugi face lifting i stał się jeszcze lepszy. Wrażenia z jazdy GTS-em, czyli najmocniejszą odmianą.

REKLAMA

Wiadomości dotyczące marki Porsche

Remastered No. 1 Wydarzenia 1 godz. temu

Remastered No. 1 od 911Garage

911Garage z Łomianek przedstawił swoją interpretację Porsche 911 Traga generacji 964. Pod zmodyfikowaną i bardziej rasową sylwetką kryją się nowoczesne rozwiązania poprawiające dynamikę, prowadzenie i ułatwiające codzienne użytkowanie. W ten sposób Remastered łączy klasyczny styl z dzisiejszymi potrzebami kierowców i nadaje się do codziennej jazdy.

Porsche Cayenne Platinum Edition Wydarzenia wczoraj, 11:15

Porsche Cayenne Platinum Edition. Styl w cenie

Porsche wprowadza na rynek nową, specjalną edycję Cayenne – Platinum Edition. Samochody te trafią do klientów w maju tego roku, ale już teraz znamy ich ceny.

BMW 7 - Schulte Design Wydarzenia 1 stycznia 2022, 06:00

Kalendarz nowości samochodowych 2022

Jeśli zamierzasz kupić nowy samochód, czekasz na nowy model lub chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji zapraszamy do zapoznania się z kalendarzem premier samochodów roku 2022.