REKLAMA

Porsche

Rozwiń
Historia marki Porsche zaczyna się w 1931 roku w Niemczech, kiedy Ferdinand Porsche zakłada przedsiębiorstwo produkujące samochody. W 1934 roku Porsche otrzymał od Adolfa Hitlera polecenie stworzenia auta dla ludu, czyli Volkswagena. Propozycją Ferdinanda był popularny Garbus. W czasie wojny Porsche produkowało pojazdy militarne.
Po II Wojnie Światowej firmę przejął syn Ferdinanda - Ferry. On stworzył pierwszy model Porsche - 356. Samochód bazował w dużej części na Garbusie, przypominał go nawet wyglądem. Późniejsze wersje 356 były już niezależnymi konstrukcjami. Porsche 356 jeździł m.in. James Dean. Kolejnym ważnym modelem dla Porsche był następca 356, model 550 Spyder. Tym modelem, startującym w rajdach samochodowych, marka Porsche zyskała rozgłos. Przez kolejne lata Porsche startowało w wyścigach i rajdach, tym samym kształtując swój wizerunek, jako marka sportowa. W 1972 roku firma przekształciła się na spółkę akcyjną, a tym samym członkowie rodziny Porsche przestali spełniać funkcje kierownicze. Rozszerzono także asortyment i zaczęto produkować odzież i akcesoria. Każdy poprzedni, czy nowy model Porsche jest bardzo rozpoznawalny przez charakterystyczny kształt karoserii, a także kształt reflektorów. 1963 rok to bardzo ważna data w historii Porsche. Właśnie wtedy pojawił się najsłynniejszy model - 911. Była to całkowicie nowa, niezależna konstrukcja, ale stylistycznie nawiązująca do poprzednich modeli 356 i 550. W 911 zastosowano silnik w układzie bokser, umieszczony z tyłu i niezależny układ tylnego zawieszenia. To zastosowanie jest obecne także dziś, a model 911 jest od ponad 50 lat rozwijany i modernizowany, lecz jego kształt niewiele się zmienia. Marka Porsche od zawsze miała wiele do czynienia z Volkswagenem, bowiem 20% akcji Porsche należało właśnie do niemieckiego koncernu. Dziś już ponad połowa akcji należy do VW, czyniąc go właścicielem Porsche. Każdy model Porsche ma sportowy charakter, nawet duży SUV Cayenne. Oprócz niego Porsche sprzedaje także modele: Cayman, Boxter, Panamera, 911, 918 Spyder i Macan.

Testy samochodów marki Porsche

Porsche Panamera Pierwsza jazda 6 listopada 2020, 09:05

Porsche Panamera 10 Years Edition: Na urodziny - TEST

Do salonów niebawem trafi odświeżone Porsche Panamera, a my model sprzed face liftingu żegnamy ostatnim, krótkim raportem z jazdy.

Porsche Panamera GTS Testy 20 października 2020, 12:50

Porsche Panamera GTS: Nie oglądaj się za siebie - TEST

Kiedy życie pędzi szybciej niż 911 Turbo S po niemieckiej autostradzie i brakuje ci czasu, by wyjechać swoim sportowym samochodem z garażu, a nie chcesz by czas przeciekał ci przez palce wyjściem jest Porsche Panamera, najlepiej w wersji GTS.

audi_porsche_bmw Porównanie 12 września 2020, 06:00

Audi RS 6, BMW M8 Gran Coupe i Porsche 911 Turbo S Cabrio: Mocarne auta do jazdy na co dzień - TEST

Trzy sekundy do setki – kilka lat temu w takim tempie przyspieszały tylko ultradrogie superauta. Dzisiaj równie szybkie są kabriolety – takie jak Porsche 911 Turbo S, sedany – w tej roli BMW M8, a nawet kombi – Audi RS 6. Każdym z nich można przy tym wygodnie jeździć na co dzień.

REKLAMA

Wiadomości dotyczące marki Porsche

Porsche Taycan z rekordem Guinnessa w drifcie Wydarzenia 24 listopada 2020, 15:25

Porsche Taycan z rekordowym driftem

Porsche Taycan, za najdłuższy drift wykonany samochodem elektrycznym, trafia do Księgi rekordów Guinnessa. Mamy nagranie tego wyczynu.

Porsche 911 Turbo S Embraer Wydarzenia 16 listopada 2020, 08:54

Porsche 911 Turbo S jako dodatek do… odrzutowca

Porsche nawiązało współpracę z Embraerem – producentem odrzutowców. Owocem tej kooperacji jest możliwość zakupienia jednego z 10 unikalnych egzemplarzy Porsche 911 Turbo S. Ale tylko pod warunkiem, że kupisz też odrzutowiec.

Porsche Vision E Concept Wydarzenia 14 listopada 2020, 09:00

Porsche Unseen – niesamowite koncepcyjne samochody Porsche

Porsche postanowiło wyjąć z szuflady kilkanaście projektów prototypów, konceptów, studiów designu – jednym słowem modeli, które pozostały w fazie projektów. Niektóre z nich prezentują się niesamowicie.

REKLAMA