Rolls-Royce

Rozwiń
Brytyjską markę samochodów luksusowych założyli w 1906 roku panowie Charles Stewart Rolls i Henry Royce. Początkowo auta produkowano w Manchesterze, później przeniesiono ją do Derby, a w 1946 roku do Crewe. W 1921 roku otwarto także filię w USA, jednak zamknięto ją po 10 latach działalności.
Co ciekawe pierwsze auto Rolls-Royce zaprezentowano przed powstaniem spółki. Rolls-Royca 10 hp zaprezentowano w 1904 roku w Paryżu. Z czasem modernizowano ten model, w najnowszej odmianie miał silnik sześciocylindrowy o mocy 30 KM. W 1931 roku Rolls-Royce przejmuje markę Bentley i pod tą nazwą produkuje sportowe wersje swoich modeli. W latach 70. następuje podział firmy. Rolls-Royce plc zajmuje się produkcją silników lotniczych, a Rolls-Royce Motor Cars produkuje głównie samochody. W 1998 roku marka zostaje kupiona przez koncern Volkswagena. Jednak wskutek nieporozumienia okazało się, że prawa do marki Rolls-Royce należą do BMW w związku z czym, Volkswagen musiał oddać markę bawarskiej marce, która jest od 2003 roku obecnym właścicielem Rolls-Royca. Pierwszym modelem pod skrzydłami BMW był Phantom. Napędzał go niezależny silnik Rolls-Royca o charakterystycznej pojemności 6.75 i mocy 460 KM. Na bazie Phantoma powstały także Phantom Coupe i Dophead Coupe. W 2010 roku Rolls-Royce zaprezentował nowy mniejszy model Ghost, który bazuje na BMW Serii 7. Auto posiada nowy silnik konstrukcji BMW o mocy 563 KM. Najnowszy model to Rolls-Royce Wraith Coupe, który bazuje na modelu Ghost, ale jest bardziej smukły i mocniejszy. Wszystkie nowe modele RR są ręcznie robione w Goodwood w Anglii.

Testy samochodów marki Rolls-Royce

Rolls-Royce Ghost Extended Pierwsza jazda 23 lipca 2022, 06:00

Rolls-Royce Ghost Extended: W nowym wymiarze - TEST

Po tzw. krótkiej, bo zaledwie ponad 5,5-metrowej, wersji nowego Ghosta przyszedł czas na jego odmianę przedłużoną – dodatkowe 17 cm w całości przeznaczono na powiększenie przestrzeni w kabinie. Wrażenia nie tylko z tylnego fotela.

Rolls-Royce Ghost Pierwsza jazda 22 maja 2021, 06:00

Rolls-Royce Ghost: Star Rolls - TEST

Świat Rolls-Royce’a opiera się (jeszcze) wszelkim ekotrendom i dlatego pod maską Ghosta drugiej generacji wciąż mruczy obrzydliwie benzynowy silnik V12. Poza tym, gdzie nie spojrzeć, jest równie klasycznie, choć tu i tam przybyło błyskotek.

Rolls-Royce Ghost Testy 6 marca 2021, 16:29

Rolls-Royce Ghost: (prawie) sam otwiera kierowcy drzwi

Na wrażenia z jazdy nowym Rolls-Roycem Ghostem przyjdzie jeszcze pora. Tymczasem tu i teraz cztery, naszym zdaniem, najciekawsze detale. Nie wszyscy będą nimi zachwyceni, ale każdy z pewnością robi wrażenie.

Wiadomości dotyczące marki Rolls-Royce

Rolls-Royce Cullinan i studenci ASP w Krakowie Wydarzenia 8 listopada 2022, 18:11

Studenci ASP w Krakowie zaprojektują kluczyk do Rolls-Royce’a

Studenci krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych zostali zaproszeni przez Rolls-Royce’a do niezwykłego projektu, jakim jest stworzenie kluczyka dla przyszłych modeli marki.

Rolls-Royce Spectre Wydarzenia 18 października 2022, 14:00

Rolls-Royce Spectre: trzy tony elektrycznego luksusu. Premiera

Elektryczny Rolls-Royce Spectre otwiera nowy rozdział w historii marki i rozpoczyna rewolucję, bowiem do 2030 roku wszystkie Rollsy otrzymają w pełni elektryczny napęd. Spectre budzi przy tym nadzieję, że duch wybitnego luksusu nie umrze.

Rolls-Royce Cullinan Wydarzenia 9 września 2022, 14:51

Najbardziej luksusowe SUV-y świata

Modele z wysoko poprowadzoną linią nadwozia, inaczej mówiąc SUV-y, są dziś obecne w ofercie niemal każdego producenta, włącznie z tymi najbardziej luksusowymi i sportowymi. Oto ranking najbardziej luksusowych SUV-ów na rynku.