Rolls-Royce

Rozwiń
Brytyjską markę samochodów luksusowych założyli w 1906 roku panowie Charles Stewart Rolls i Henry Royce. Początkowo auta produkowano w Manchesterze, później przeniesiono ją do Derby, a w 1946 roku do Crewe. W 1921 roku otwarto także filię w USA, jednak zamknięto ją po 10 latach działalności.
Co ciekawe pierwsze auto Rolls-Royce zaprezentowano przed powstaniem spółki. Rolls-Royca 10 hp zaprezentowano w 1904 roku w Paryżu. Z czasem modernizowano ten model, w najnowszej odmianie miał silnik sześciocylindrowy o mocy 30 KM. W 1931 roku Rolls-Royce przejmuje markę Bentley i pod tą nazwą produkuje sportowe wersje swoich modeli. W latach 70. następuje podział firmy. Rolls-Royce plc zajmuje się produkcją silników lotniczych, a Rolls-Royce Motor Cars produkuje głównie samochody. W 1998 roku marka zostaje kupiona przez koncern Volkswagena. Jednak wskutek nieporozumienia okazało się, że prawa do marki Rolls-Royce należą do BMW w związku z czym, Volkswagen musiał oddać markę bawarskiej marce, która jest od 2003 roku obecnym właścicielem Rolls-Royca. Pierwszym modelem pod skrzydłami BMW był Phantom. Napędzał go niezależny silnik Rolls-Royca o charakterystycznej pojemności 6.75 i mocy 460 KM. Na bazie Phantoma powstały także Phantom Coupe i Dophead Coupe. W 2010 roku Rolls-Royce zaprezentował nowy mniejszy model Ghost, który bazuje na BMW Serii 7. Auto posiada nowy silnik konstrukcji BMW o mocy 563 KM. Najnowszy model to Rolls-Royce Wraith Coupe, który bazuje na modelu Ghost, ale jest bardziej smukły i mocniejszy. Wszystkie nowe modele RR są ręcznie robione w Goodwood w Anglii.

Testy samochodów marki Rolls-Royce

Rolls-Royce Ghost Pierwsza jazda 22 maja 2021, 06:00

Rolls-Royce Ghost: Star Rolls - TEST

Świat Rolls-Royce’a opiera się (jeszcze) wszelkim ekotrendom i dlatego pod maską Ghosta drugiej generacji wciąż mruczy obrzydliwie benzynowy silnik V12. Poza tym, gdzie nie spojrzeć, jest równie klasycznie, choć tu i tam przybyło błyskotek.

Rolls-Royce Ghost Testy 6 marca 2021, 16:29

Rolls-Royce Ghost: (prawie) sam otwiera kierowcy drzwi

Na wrażenia z jazdy nowym Rolls-Roycem Ghostem przyjdzie jeszcze pora. Tymczasem tu i teraz cztery, naszym zdaniem, najciekawsze detale. Nie wszyscy będą nimi zachwyceni, ale każdy z pewnością robi wrażenie.

Rolls-Royce Cullinan Pierwsza jazda 8 listopada 2020, 06:00

Rolls-Royce Cullinan Black Badge - Czarny charakter

Rolls-Royce w wersjach Black Badge to mrugnięcie okiem do mniej konserwatywnych klientów – raczej raperów niż lordów. Jako ostatni spowity w czerń na scenę wjechał Cullinan.

REKLAMA

Wiadomości dotyczące marki Rolls-Royce

Rolld-Royce Ghost Black Badge Wydarzenia 15 listopada 2021, 06:00

Rolls-Royce Ghost Black Badge: 45 kg najczarniejszego lakieru

Obecnie aż 27 proc. zamówień składanych na samochody Rolls-Royce przypada na wersję Black Badge, z charakterystycznym znakiem nieskończoności i wszechobecną czernią. Oto nowy Ghost Black Badge.

Rolls-Royce Cullinan Klassen Wydarzenia 19 października 2021, 13:37

Opancerzony Rolls-Royce Cullinan Klassen

Rolls-Royce Cullinan to hiperluksusowy SUV dla najbogatszych. W wersji opancerzonej, przygotowanej przez speców z Klassena, auto wytrzyma ostrzał i wybuch granatów.

Rolls-Royce Spectre Wydarzenia 30 września 2021, 10:31

Rolls-Royce Spectre: koniec V12, początek epoki elektryczności

Rewolucja elektryczna dotarła w wyższe sfery. Rolls-Royce Spectre to pierwszy produkcyjny model tej marki, który pojawi się w 2023 roku. Ruszają właśnie ostateczne testy.