Rolls-Royce

Rozwiń
Brytyjską markę samochodów luksusowych założyli w 1906 roku panowie Charles Stewart Rolls i Henry Royce. Początkowo auta produkowano w Manchesterze, później przeniesiono ją do Derby, a w 1946 roku do Crewe. W 1921 roku otwarto także filię w USA, jednak zamknięto ją po 10 latach działalności.
Co ciekawe pierwsze auto Rolls-Royce zaprezentowano przed powstaniem spółki. Rolls-Royca 10 hp zaprezentowano w 1904 roku w Paryżu. Z czasem modernizowano ten model, w najnowszej odmianie miał silnik sześciocylindrowy o mocy 30 KM. W 1931 roku Rolls-Royce przejmuje markę Bentley i pod tą nazwą produkuje sportowe wersje swoich modeli. W latach 70. następuje podział firmy. Rolls-Royce plc zajmuje się produkcją silników lotniczych, a Rolls-Royce Motor Cars produkuje głównie samochody. W 1998 roku marka zostaje kupiona przez koncern Volkswagena. Jednak wskutek nieporozumienia okazało się, że prawa do marki Rolls-Royce należą do BMW w związku z czym, Volkswagen musiał oddać markę bawarskiej marce, która jest od 2003 roku obecnym właścicielem Rolls-Royca. Pierwszym modelem pod skrzydłami BMW był Phantom. Napędzał go niezależny silnik Rolls-Royca o charakterystycznej pojemności 6.75 i mocy 460 KM. Na bazie Phantoma powstały także Phantom Coupe i Dophead Coupe. W 2010 roku Rolls-Royce zaprezentował nowy mniejszy model Ghost, który bazuje na BMW Serii 7. Auto posiada nowy silnik konstrukcji BMW o mocy 563 KM. Najnowszy model to Rolls-Royce Wraith Coupe, który bazuje na modelu Ghost, ale jest bardziej smukły i mocniejszy. Wszystkie nowe modele RR są ręcznie robione w Goodwood w Anglii.

Testy samochodów marki Rolls-Royce

Rolls-Royce Ghost Pierwsza jazda 22 maja 2021, 06:00

Rolls-Royce Ghost: Star Rolls - TEST

Świat Rolls-Royce’a opiera się (jeszcze) wszelkim ekotrendom i dlatego pod maską Ghosta drugiej generacji wciąż mruczy obrzydliwie benzynowy silnik V12. Poza tym, gdzie nie spojrzeć, jest równie klasycznie, choć tu i tam przybyło błyskotek.

Rolls-Royce Ghost Testy 6 marca 2021, 16:29

Rolls-Royce Ghost: (prawie) sam otwiera kierowcy drzwi

Na wrażenia z jazdy nowym Rolls-Roycem Ghostem przyjdzie jeszcze pora. Tymczasem tu i teraz cztery, naszym zdaniem, najciekawsze detale. Nie wszyscy będą nimi zachwyceni, ale każdy z pewnością robi wrażenie.

Rolls-Royce Cullinan Pierwsza jazda 8 listopada 2020, 06:00

Rolls-Royce Cullinan Black Badge - Czarny charakter

Rolls-Royce w wersjach Black Badge to mrugnięcie okiem do mniej konserwatywnych klientów – raczej raperów niż lordów. Jako ostatni spowity w czerń na scenę wjechał Cullinan.

REKLAMA

Wiadomości dotyczące marki Rolls-Royce

Rolls-Royce Boat Tail Wydarzenia 27 maja 2021, 14:00

Rolls-Royce Boat Tail – powrót do tradycji

Rolls-Royce powraca do tworzenia unikatowych pojazdów na zamówienie, w ramach Rolls-Royce Coachbuild. Przed państwem najnowsze dzieło: Rolls-Royce Boat Tail.

Rolls-Royce Wraith Black Badge Overdose Wydarzenia 30 kwietnia 2021, 11:00

Rolls-Royce Wraith Overdose – luksus w gangsterskiej wersji

Rolls-Royce Wraith Black Badge zyskał właśnie nowe wcielenie o nazwie Overdose. Odpowiada za nie tuningowa firma Spofec. Przed wami luksus w iście gangsterskim stylu.

Rolls-Royce Phantom Koa Wydarzenia 25 lutego 2021, 10:04

Rolls-Royce Phantom Koa: szczyt luksusu

Rolls-Royce Phantom Koa to pierwszy w historii model z serii Phantom Extended z wykończeniem z drewna koa. Powstał na zamówienie właściciela kolekcji JBS Jacka Boyda Smitha Jr.

REKLAMA