Seat Toledo

Seat Toledo był pierwszym modelem hiszpańskiej marki, który powstał pod rządami Volkswagena. Bazująca na Golfie II pierwsza generacja Toledo została zaprojektowana przez Giorgietto Giugiaro i pojawiła się na rynku w 1991 roku, by po czterech latach przejść facelifting. Druga generacja Toledo zadebiutowała w 1998 roku i bazowała na Golfie IV, a na jej bazie powstał hatchback o nazwie Leon. Najbardziej kontrowersyjny okazał się Seat Toledo III. Zaprojektowany przez Waltera de'Silvę model miał nadwozie o bryle przypominającej minivana. Być może fakt ten spowodował, że auto słabo się sprzedawało i władze Seata zadecydowały o zaprzestaniu jego produkcji już w 2009 roku, nie wypuszczając jego następcy. Na tego trzeba było poczekać do 2012, kiedy to na wystawach w Genewie (koncept) i Paryżu (wersja produkcyjna) pojawiła się czwarta odmiana Seata Toledo.

Opinia eksperta

Seat Toledo przeobraził się w auto nietuzinkowe, „zamknięte” w dość nietypowym nadwoziu – między kombi a vanem. Obszernym wnętrzem, komfortowym zawieszeniem i ceną konkuruje z autami klasy średniej. Jakością – jeszcze nie.

Maciej Ziemek
redaktor "auto motor i sport"

Testy samochodów Seat Toledo

Test porównawczy VW Jetty i Seata Toledo Testy porównawcze 22 lipca 2008, 08:50

Wolfsburg brothers – VW Jetta i Seat Toledo

Gdyby ktoś zapomniał, kto kogo kupił - Volkswagen Seata, czy Seat Volkswagena - to porównanie VW Jetty 2.0 TDi z Seatem Toledo 2.0 TDi natychmiast odświeży mu pamięć.

Seat Toledo Test 18 lipca 2008, 13:38

Seat Toledo – Rasa mieszana

„Dziwny jest ten świat" - śpiewał Czesław Niemen. Chociaż nie miał na myśli świata motoryzacji, ten też jest nieco zwariowany. Nowy Seat Toledo wygląda jak spłaszczony van, ale producent upiera się, że to sedan. Do tego - sportowy.

Seata Toledo Pierwsza jazda 29 lutego 2008, 09:02

Seata Toledo – Więcej kultury!

Seata Toledo w wersji Stylance wyposażono w mocnego szesnastozaworowego turbodiesla. Sprawdzamy jego możliwości.

REKLAMA

Wiadomości dotyczące modelu Seat Toledo

Seat Toledo: ceny w Polsce startują od... Wydarzenia 23 lipca 2013, 11:39

Seat Toledo: ceny w Polsce startują od...

Kolejny nowy Seat jest już dostępny w polskich salonach, w klasie tanich sedanów wyróżnia się ceną.

Seat, STC, Seat Toledo Club Wydarzenia 11 maja 2010, 11:38

VI Ogólnopolski Zlot Seat Toledo Club za nami

Miłośnicy Seatów wspólnie cieszą się swoją pasją. W dniach 1-3 maja 2010 roku w okolicach Ostródy odbył się VI Ogólnopolski Zlot Seat Toledo Club.

REKLAMA