Skoda

Rozwiń
Skoda to jedno z najstarszych przedsiębiorstw motoryzacyjnych świata. Założyli je w 1895 roku mechanik Václav Laurin oraz księgowy Václav Klement. Początkowo produkowali rowery, a później motocykle. Po pierwszej wojnie zaczęto produkować ciężarówki. Nazwa Skoda zaczęła obowiązywać dopiero od 1928 roku, kiedy przedsiębiorstwo Laurin & Klement zostało przejęte przez koncern zbrojeniowy Skoda Works. Pierwsze auto zbudowane w fabryce w Mlada Boleslav to Laurin & Klement A z 1905 roku. Pierwsze auto pod nazwą Skoda wyprodukowano w 1929 roku - był to model 422.
W czasie II Wojny Światowej Skoda została przejęta przez III Rzeszę, a produkcję dostosowano do celów militarnych. W 1945 roku, po wojnie zaczęto odbudowywać zniszczoną fabrykę. Już w tym samym roku wyprodukowany pierwszy powojenny model 1101. W późniejszych latach Skoda zdobywała uznanie takimi modelami jak: Škoda 440 Spartak, 445 Octavia, Felicia czy Škoda 1000 MB. W 1987 roku Czesi pod komunistycznymi rządami wyprodukowali przełomowy, jak na tamten czas, model Favorit. Nadwozie zaprojektowane przez Bertone, z silnikami produkowanymi na zachodnioeuropejskiej licencji, to cechy, które pomagały Skodzie Favorit konkurować z innymi europejskimi markami. W 1991 roku po upadku komunizmu Skoda nawiązała współpracę z niemieckim koncernem Volkswagena i stała się częścią spółki, do której należał już Seat i Audi. Pierwszym "owocem" współpracy Skody i VW była następca udanej "Favoritki" - model Felicia, później zastąpiona przez Fabię. Dziś Skoda produkuje samochody w Czechach, na Słowacji, Ukrainie, a także w Rosji, Indiach i Chinach. Roczny dochód firmy szacuje się na ponad 700 milionów euro.

Testy samochodów marki Skoda

benzynowe i elektryczne Porównanie 8 października 2022, 06:00

Elektryczne kontra spalinowe: Ford, Skoda, Porsche - TEST

Dwa razy Ford Mustang, dwa razy Skoda RS i dwa razy Porsche z oznaczeniem Turbo S. Najszybsze auta trzech marek, w każdej parze model z silnikiem spalinowym oraz elektryk. Spotkanie starego świata z nowym.

Skoda Fabia MC Pierwsza jazda 24 września 2022, 08:02

Skoda Fabia Monte Carlo: Prawie jak hot-hatch - PIERWSZA JAZDA

Południowa Francja to ważne miejsce w historii Skody, dlatego od lat jedna z topowych wersji jej aut nosi nazwę Monte Carlo. Wrażenia z jazdy najszybszą Fabią, ze 150-konnym silnikiem.

Skoda Kodiaq, VW Tiguan Testy porównawcze 30 sierpnia 2022, 12:00

Skoda Kodiaq vs VW Tiguan Allspace? Bogate w formie i treści: TEST

7-miejscowy SUV to podobno najbardziej mieszczańskie auto, jakie można sobie wyobrazić. Jednak Skoda Kodiaq i VW Tiguan Allspace, obydwa po liftingu i z 200-konnymi dieslami oraz dwusprzęgłowymi skrzyniami biegów, pokazują, że funkcjonalne auto może być też całkiem luksusowe.

Wiadomości dotyczące marki Skoda

Skoda Kodiaq Wydarzenia wczoraj, 06:00

Skoda świętuje wyprodukowanie 750 tys. SUV-ów Kodiaq

Skoda Auto świętuje trzy osiągnięcia w produkcji pojazdów i komponentów: wyprodukowano 750 tys. SUV-ów Kodiaq, 4 mln silników EA211 oraz 15 mln skrzyń biegów najnowszej generacji.

Skrzynia biegów DQ200 z Vrchlabi Wydarzenia 22 listopada 2022, 06:00

Vrchlabi - fabryka, z której Skoda jest wyjątkowo dumna

Zakład Skody w Vrchlabí to pierwsza na świecie fabryka czeskiej marki z zerową emisją CO2. Producent chwali się przy tym nowoczesną technologią i już czterema milionami wyprodukowanych skrzyń biegów.

Skoda Vision 7S Wydarzenia 18 listopada 2022, 06:00

Skoda Vision 7S - tajemnice modelu, który otwiera nowy rozdział

Przed jakimi wyzwaniami stanęli eksperci Skody podczas opracowywania modelu koncepcyjnego Vision 7S? Uciekający czas, wymuszone poprawki i zastosowanie zaawansowanej technologii to wierzchołek góry lodowej.