[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA

Skoda

Rozwiń
Skoda to jedno z najstarszych przedsiębiorstw motoryzacyjnych świata. Założyli je w 1895 roku mechanik Václav Laurin oraz księgowy Václav Klement. Początkowo produkowali rowery, a później motocykle. Po pierwszej wojnie zaczęto produkować ciężarówki. Nazwa Skoda zaczęła obowiązywać dopiero od 1928 roku, kiedy przedsiębiorstwo Laurin & Klement zostało przejęte przez koncern zbrojeniowy Skoda Works. Pierwsze auto zbudowane w fabryce w Mlada Boleslav to Laurin & Klement A z 1905 roku. Pierwsze auto pod nazwą Skoda wyprodukowano w 1929 roku - był to model 422.
W czasie II Wojny Światowej Skoda została przejęta przez III Rzeszę, a produkcję dostosowano do celów militarnych. W 1945 roku, po wojnie zaczęto odbudowywać zniszczoną fabrykę. Już w tym samym roku wyprodukowany pierwszy powojenny model 1101. W późniejszych latach Skoda zdobywała uznanie takimi modelami jak: Škoda 440 Spartak, 445 Octavia, Felicia czy Škoda 1000 MB. W 1987 roku Czesi pod komunistycznymi rządami wyprodukowali przełomowy, jak na tamten czas, model Favorit. Nadwozie zaprojektowane przez Bertone, z silnikami produkowanymi na zachodnioeuropejskiej licencji, to cechy, które pomagały Skodzie Favorit konkurować z innymi europejskimi markami. W 1991 roku po upadku komunizmu Skoda nawiązała współpracę z niemieckim koncernem Volkswagena i stała się częścią spółki, do której należał już Seat i Audi. Pierwszym "owocem" współpracy Skody i VW była następca udanej "Favoritki" - model Felicia, później zastąpiona przez Fabię. Dziś Skoda produkuje samochody w Czechach, na Słowacji, Ukrainie, a także w Rosji, Indiach i Chinach. Roczny dochód firmy szacuje się na ponad 700 milionów euro.

Testy samochodów marki Skoda

Skoda Octavia Pierwsza jazda 9 maja 2020, 11:00

Skoda Octavia numer 4: jak jeździ nowy model?

Są samochody, których nie trzeba przedstawiać wielkimi słowami. Dlatego krótko: nowa Skoda Octavia kombi z silnikiem Diesla, napędem na przednie koła i przekładnią DSG.

Superb Test 5 maja 2020, 07:00

Skoda Superb - Podwójna premiera

Pierwsza hybrydowa Skoda. W jednym teście, w jednym aucie sprawdzamy od razu dwie nowości – Skoda Superb nie tylko przeszła face lifting, ale dodano jej też elektryczny silnik. Superb iV, czyli hybryda typu plug-in.

Skoda Kodiaq RS - test szybkiego SUV-a Test 25 kwietnia 2020, 08:00

Skoda Kodiaq RS - test szybkiego SUV-a

W teście szybki SUV Skody, czyli Kodiaq RS, stara się przekonać nas do siebie swoimi atutami. Jak mu to wychodzi?

REKLAMA

Wiadomości dotyczące marki Skoda

Kamuflaż na samochodzie Wydarzenia 7 godz. temu

Tajemnice kamuflażu samochodów testowych

Testowe modele producentów pokonują miliony kilometrów, głównie w normalnym ruchu drogowym. Kamuflaż pozwala ukryć przed ciekawskimi kształt i design nadwozia oraz detale wnętrza.

Skoda Scala Spider - projekt Akademii Skody Wydarzenia 22 maja 2020, 10:10

Powstaje Skoda Scala w wersji Spider

Studenci Akademii Skody powrócili do prac nad budową Skody Scala w rasowym wydaniu Spider. Model zobaczymy już niebawem, choć dokładna data wciąż jest tajemnicą.

Hulajnoga Skody Wydarzenia 21 maja 2020, 10:11

Skoda wprowadza do oferty lekką hulajnogę

Skoda dodaje do swojej oferty lekką hulajnogę o nośności do 100 kg. Co ważne, mieści się ona we wnęce pod podłogą bagażnika.

REKLAMA