Skoda

Rozwiń
Skoda to jedno z najstarszych przedsiębiorstw motoryzacyjnych świata. Założyli je w 1895 roku mechanik Václav Laurin oraz księgowy Václav Klement. Początkowo produkowali rowery, a później motocykle. Po pierwszej wojnie zaczęto produkować ciężarówki. Nazwa Skoda zaczęła obowiązywać dopiero od 1928 roku, kiedy przedsiębiorstwo Laurin & Klement zostało przejęte przez koncern zbrojeniowy Skoda Works. Pierwsze auto zbudowane w fabryce w Mlada Boleslav to Laurin & Klement A z 1905 roku. Pierwsze auto pod nazwą Skoda wyprodukowano w 1929 roku - był to model 422.
W czasie II Wojny Światowej Skoda została przejęta przez III Rzeszę, a produkcję dostosowano do celów militarnych. W 1945 roku, po wojnie zaczęto odbudowywać zniszczoną fabrykę. Już w tym samym roku wyprodukowany pierwszy powojenny model 1101. W późniejszych latach Skoda zdobywała uznanie takimi modelami jak: Škoda 440 Spartak, 445 Octavia, Felicia czy Škoda 1000 MB. W 1987 roku Czesi pod komunistycznymi rządami wyprodukowali przełomowy, jak na tamten czas, model Favorit. Nadwozie zaprojektowane przez Bertone, z silnikami produkowanymi na zachodnioeuropejskiej licencji, to cechy, które pomagały Skodzie Favorit konkurować z innymi europejskimi markami. W 1991 roku po upadku komunizmu Skoda nawiązała współpracę z niemieckim koncernem Volkswagena i stała się częścią spółki, do której należał już Seat i Audi. Pierwszym "owocem" współpracy Skody i VW była następca udanej "Favoritki" - model Felicia, później zastąpiona przez Fabię. Dziś Skoda produkuje samochody w Czechach, na Słowacji, Ukrainie, a także w Rosji, Indiach i Chinach. Roczny dochód firmy szacuje się na ponad 700 milionów euro.

Testy samochodów marki Skoda

Skoda Fabia Test 28 grudnia 2021, 06:00

Skoda Fabia: Lepsze wrogiem tańszego - TEST

Małe, tanie auta nie są już ani małe, ani tanie, co dobitnie potwierdza Skoda Fabia czwartej generacji. W pierwszym teście na polskich drogach najmocniejsza wersja modelu, czyli 1.0 TSI DSG Style o mocy 110 KM.

Skoda Kodiaq Pierwsza jazda 1 listopada 2021, 15:00

Skoda Kodiaq: Taki standard - TEST

Wprowadzanie zmian stylistycznych i wyposażeniowych to rutynowe działanie przy liftingu każdego modelu – także Skody Kodiaq. Większą nowością jest mocny benzynowy silnik wersji RS.

Skoda Enyaq_VW ID4 Testy porównawcze 30 października 2021, 06:00

Skoda Enyaq vs Volkswagen ID.4: Zwycięzca jest tylko jeden - TEST

Imperium kontratakuje, czyli koncern Volkswagen na serio zabrał się za produkcję aut elektrycznych. Tylko która z jego popularnych marek wypada pod tym względem lepiej? Sprawdzamy, porównując Skodę Enyaq i Volkswagena ID.4. Chociaż obydwa auta mają takie same rozwiązania techniczne, to zwycięzcą w teście może być tylko jedno z nich.

REKLAMA

Wiadomości dotyczące marki Skoda

Skoda Fabia Wydarzenia 13 stycznia 2022, 05:32

Skoda dostarczyła w 2021 roku 878 200 samochodów

Skoda Auto dostarczyła 878 200 pojazdów do klientów na całym świecie w 2021 r. Taki wynik udało się osiągnąć pomimo skutków pandemii COVID-19 i kryzysu na rynku półprzewodników.

Skoda Enyaq Coupe iV Wydarzenia 11 stycznia 2022, 13:29

Oto, jak wygląda Skoda Enyaq Coupe iV

Na niespełna trzy tygodnie przed oficjalną premierą elektrycznej Skody Enyaq Coupe iV, producent opublikował pierwszy szkic, prezentujący sylwetkę SUV-a Coupe.

Zespół projektowy Skody Wydarzenia 5 stycznia 2022, 09:40

Jak dziś projektuje się samochody?

Obecnie cyfrowa praca stanowi około 70–80 proc. procesu projektowania nowego samochodu. Ale taki cyfrowy projekt trzeba najpierw stworzyć, a później przekuć go w fizyczny model. Jak to się dziś robi?