REKLAMA

Skoda

Rozwiń
Skoda to jedno z najstarszych przedsiębiorstw motoryzacyjnych świata. Założyli je w 1895 roku mechanik Václav Laurin oraz księgowy Václav Klement. Początkowo produkowali rowery, a później motocykle. Po pierwszej wojnie zaczęto produkować ciężarówki. Nazwa Skoda zaczęła obowiązywać dopiero od 1928 roku, kiedy przedsiębiorstwo Laurin & Klement zostało przejęte przez koncern zbrojeniowy Skoda Works. Pierwsze auto zbudowane w fabryce w Mlada Boleslav to Laurin & Klement A z 1905 roku. Pierwsze auto pod nazwą Skoda wyprodukowano w 1929 roku - był to model 422.
W czasie II Wojny Światowej Skoda została przejęta przez III Rzeszę, a produkcję dostosowano do celów militarnych. W 1945 roku, po wojnie zaczęto odbudowywać zniszczoną fabrykę. Już w tym samym roku wyprodukowany pierwszy powojenny model 1101. W późniejszych latach Skoda zdobywała uznanie takimi modelami jak: Škoda 440 Spartak, 445 Octavia, Felicia czy Škoda 1000 MB. W 1987 roku Czesi pod komunistycznymi rządami wyprodukowali przełomowy, jak na tamten czas, model Favorit. Nadwozie zaprojektowane przez Bertone, z silnikami produkowanymi na zachodnioeuropejskiej licencji, to cechy, które pomagały Skodzie Favorit konkurować z innymi europejskimi markami. W 1991 roku po upadku komunizmu Skoda nawiązała współpracę z niemieckim koncernem Volkswagena i stała się częścią spółki, do której należał już Seat i Audi. Pierwszym "owocem" współpracy Skody i VW była następca udanej "Favoritki" - model Felicia, później zastąpiona przez Fabię. Dziś Skoda produkuje samochody w Czechach, na Słowacji, Ukrainie, a także w Rosji, Indiach i Chinach. Roczny dochód firmy szacuje się na ponad 700 milionów euro.

Testy samochodów marki Skoda

audi_skoda Testy porównawcze (oczekujący, data publikacji: 2020-08-23 06:00)

Audi A4 Allroad i Skoda Superb Scout: Kombi w innej skórze - TEST

Wszechstronne zdolności. Nie ma bardziej uniwersalnych aut niż podwyższone kombi z dieslem pod maską i napędem 4x4. W niemal bratobójczym teście porównawczym dwóch przedstawicieli gatunku w takich właśnie konfiguracjach – Audi A4 allroad i Skoda Superb Scout.

używane, klasa średnia Testy samochodów używanych 26 lipca 2020, 06:00

Używane modele klasy średniej: zalety, usterki, porady

Tym razem w naszym teście samochodów używanych auta klasy średniej. Opisujemy co się w nich psuje i jakie mają zalety. Opel Insignia, Ford Mondeo, Renault Laguna, Volkswagen Passat oraz Skoda Superb trafiły pod naszą lupę. 

skoda kamiq Pierwsza jazda 22 lipca 2020, 10:00

Skoda Kamiq Monte Carlo: Z nutą dynamiki - TEST

Ostrzejsza stylizacja nadwozia i kabiny plus najmocniejszy układ napędowy oraz obniżone zawieszenie – oto Skoda Kamiq Monte Carlo 1.5 TSI.

REKLAMA

Wiadomości dotyczące marki Skoda

Skoda Octavia w tunelu aerodynamicznym Wydarzenia (oczekujący, data publikacji: 2020-08-07 09:00)

Skoda Octavia – opływowa jak Porsche

Nowa Skoda Octavia jest jednym z najbardziej aerodynamicznych samochodów nie tylko w swojej klasie. Producent chwali się współczynnikiem oporu powietrza niższym niż w Porsche Taycan Turbo S.

Skoda Enyaq iV - wnętrze Wydarzenia 30 lipca 2020, 10:23

Skoda Enyaq iV – wnętrze elektrycznego SUV-a

Elektryczna Skoda Enyaq iV ma oferować ponadprzeciętnie wygodne i przestronne wnętrze. Szczegóły zdradza nam Norbert Weber, szef zespołu projektantów.

Skoda Enyaq iV - pierwsze zdjęcie Wydarzenia 28 lipca 2020, 12:28

Skoda Enyaq iV przed premierą

Skoda Enyaq iV to pierwszy elektryczny SUV czeskiej marki. Producent pokazał właśnie nowe zdjęcie, które zdradza co nieco na temat wyglądu nadwozia SUV-a.

REKLAMA