Skoda

Rozwiń
Skoda to jedno z najstarszych przedsiębiorstw motoryzacyjnych świata. Założyli je w 1895 roku mechanik Václav Laurin oraz księgowy Václav Klement. Początkowo produkowali rowery, a później motocykle. Po pierwszej wojnie zaczęto produkować ciężarówki. Nazwa Skoda zaczęła obowiązywać dopiero od 1928 roku, kiedy przedsiębiorstwo Laurin & Klement zostało przejęte przez koncern zbrojeniowy Skoda Works. Pierwsze auto zbudowane w fabryce w Mlada Boleslav to Laurin & Klement A z 1905 roku. Pierwsze auto pod nazwą Skoda wyprodukowano w 1929 roku - był to model 422.
W czasie II Wojny Światowej Skoda została przejęta przez III Rzeszę, a produkcję dostosowano do celów militarnych. W 1945 roku, po wojnie zaczęto odbudowywać zniszczoną fabrykę. Już w tym samym roku wyprodukowany pierwszy powojenny model 1101. W późniejszych latach Skoda zdobywała uznanie takimi modelami jak: Škoda 440 Spartak, 445 Octavia, Felicia czy Škoda 1000 MB. W 1987 roku Czesi pod komunistycznymi rządami wyprodukowali przełomowy, jak na tamten czas, model Favorit. Nadwozie zaprojektowane przez Bertone, z silnikami produkowanymi na zachodnioeuropejskiej licencji, to cechy, które pomagały Skodzie Favorit konkurować z innymi europejskimi markami. W 1991 roku po upadku komunizmu Skoda nawiązała współpracę z niemieckim koncernem Volkswagena i stała się częścią spółki, do której należał już Seat i Audi. Pierwszym "owocem" współpracy Skody i VW była następca udanej "Favoritki" - model Felicia, później zastąpiona przez Fabię. Dziś Skoda produkuje samochody w Czechach, na Słowacji, Ukrainie, a także w Rosji, Indiach i Chinach. Roczny dochód firmy szacuje się na ponad 700 milionów euro.

Testy samochodów marki Skoda

Skoda Fabia Pierwsza jazda 17 października 2021, 15:00

Skoda Fabia: Już nie brzydkie kaczątko - TEST

To nie auto po face liftingu ani model skrywający starą technikę pod odświeżoną karoserią – Skoda Fabia czwartej generacji została stworzona od podstaw i nie ma nic wspólnego z poprzedniczką. Czy większe nadwozie, bardziej przestronne wnętrze i bogate wyposażenie rekompensują jej wyższą cenę?

Skoda Enyaq Pierwsza jazda 3 października 2021, 14:00

Skoda Enyaq: Na dwa silniki - TEST

Niedługo po prezentacji nowego modelu każdy producent wdraża jego kolejne odmiany silnikowe i wyposażeniowe. Oto Skoda Enyaq w wersji Sportline.

Skoda Fabia Pierwsza jazda 23 września 2021, 09:24

Skoda Fabia (2021): Czy jest warta swojej ceny? - TEST

Wiele osób zwróciło pewnie uwagę na fakt, że nowa Skoda Fabia (2021) jest wyraźnie droższym samochodem niż poprzedniczka. Dlaczego tak jest i czy nadal miejska Skoda warta jest swojej ceny? Sprawdziliśmy.

REKLAMA

Wiadomości dotyczące marki Skoda

Fabryka Skody w Vrchlabi Wydarzenia 15 października 2021, 05:53

Fabryka Skody neutralna pod względem emisji CO2

Fabryka komponentów w Vrchlabí jest od końca 2020 roku pierwszym na świecie zakładem produkcyjnym Skody neutralnym pod względem emisji CO2.

Skoda Octavia Wydarzenia 7 października 2021, 10:29

Hybrydowa Škoda Octavia iV trafiła do policji

32 egzemplarze Skody Octavii iV z napędem hybrydowym typu plug-in zasiliły flotę Komendy Głównej Policji w Warszawie. Skody mogą poruszać się w trybie elektrycznym i dysponują silnikami, które produkują 204 KM i 350 Nm.

Marczyk i Gospodarczyk w Rajdzie Fafe Wydarzenia 6 października 2021, 14:38

Marczyk i Gospodarczyk z pierwszym tytułem w tym roku

Załoga ORLEN Team Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk, jadący Skodą Fabią Rally2 evo, zostali mistrzami juniorskiej kategorii Rajdowych Mistrzostw Europy – Michelin Talent Factory.

REKLAMA