Subaru

Rozwiń
Subaru jest japońską marką należącą do Toyoty. Założono ją w 1953 roku. Dwa lata później zaprezentowano pierwszy samochód tej marki - model 1500. Nazwa oznaczała pojemność silniki, który z kolei pochodził od Peugeota 202. Subaru 1500 było pierwszym takiego typu samochodem w Japonii. Miało niezależnie zawieszenie przednich kół i gazowo-olejowe zawieszenie regulowane hydraulicznie. Te rozwiązania zapewniały niespotykany, jak dotąd, komfort.
Na przełomie lat 50. i 60. Subaru zaczęło produkować małe samochody (360) oraz ciężarówki (Sambar). Lata 70. były bardzo ważne dla Subaru. W 1971 roku pojawił się model Leone i Leone Station Wagon (kombi) - był to pierwszy samochód osobowy z napędem na cztery koła AWD. Świetnie sprawdzał się w jeździe po zaśnieżonych i górskich rejonach i szybko stał się najlepiej sprzedającym się autem na rynku. W latach 70. zaczęto także sprzedaż w USA. W latach 80. napęd AWD zaczęto już powszechnie stosować w autach Subaru, nawet w małym modelu Justy. W 1989 roku pojawił się model Legacy, który produkowany jest do dziś. Ważnym momentem dla marki jest rok 1992. Wtedy pojawił się legendarny model - Impreza. Dziś w produkcji jest już czwarta generacja tego modelu. Wszystkie produkowane były z silnikiem typu bokser. Subaru Impreza od wielu lat jest ikoną Rajdowych Mistrzostw Świata. Największym konkurentem jest Mitsubishi Lancer Evolution. Subaru zaprezentowało także pierwszy na świecie silnik wysokoprężny w układzie bokser. Montowany jest dzisiaj w modelach Legacy, Outback, XV i Forester.

Testy samochodów marki Subaru

Subaru Outback Test 26 września 2021, 14:00

Subaru Outback: Z dystansem do świata - TEST

Najnowszy Subaru Outback jest mniej ekscentryczny niż poprzednik. Ale wciąż znakomicie łączy zdolności do jazdy po asfalcie i drogach szutrowych, ma przestronne wnętrze, nowoczesne multimedia i otacza pasażerów opieką rozbudowanych systemów bezpieczeństwa.

Subaru Outback Pierwsza jazda 16 czerwca 2021, 16:00

Subaru Outback: Własną drogą - TEST

Subaru Outback szóstej generacji, chociaż nowy, zachowuje niepowtarzalny charakter swoich poprzedników. Nie jest dla każdego, ale na pewno dla tych, którzy lubią od czasu do czasu zjechać z asfaltu.

Mitsubishi ASX, Subaru XV Testy porównawcze 24 kwietnia 2021, 13:53

Mitsubishi ASX vs Subaru XV - Wybór nieoczywisty - TEST

Subaru XV nie należy do najpopularniejszych aut swojego gatunku, chociaż seryjny napęd na cztery koła i silnik typu bokser zapewniają mu szczególną pozycję. W testowym pojedynku mierzy się z częściej widywanym na ulicach Mitsubishi ASX-em.

REKLAMA

Wiadomości dotyczące marki Subaru

Subaru WRX 2021 Wydarzenia 16 września 2021, 06:00

Subaru WRX powróciło – duży silnik, więcej mocy

Legendarne Subaru WRX powróciło w nowej odsłonie. Samochód pojawi się na rynku amerykańskim w przyszłym roku, ale czy trafi do Europy – tego jeszcze nie wiemy.

Subaru Solterra Wydarzenia 13 maja 2021, 15:54

Subaru Solterra – pierwszy elektryczny SUV marki

Subaru Solterra – tak nazywać się będzie pierwszy w pełni elektryczny SUV japońskiej marki, który powstaje przy współpracy z Toyotą. Ta druga pokazała niedawno bliźniaczy model bZ4X.

Wręczenie nagrody Best Cars 2021 Wydarzenia 7 maja 2021, 17:01

Gratulujemy zwycięzcy konkursu Best Cars!

Subaru Forester, nagroda główna w 27 edycji konkursu Best Cars została przekazana naszemu czytelnikowi.

REKLAMA