Subaru

Rozwiń
Subaru jest japońską marką należącą do Toyoty. Założono ją w 1953 roku. Dwa lata później zaprezentowano pierwszy samochód tej marki - model 1500. Nazwa oznaczała pojemność silniki, który z kolei pochodził od Peugeota 202. Subaru 1500 było pierwszym takiego typu samochodem w Japonii. Miało niezależnie zawieszenie przednich kół i gazowo-olejowe zawieszenie regulowane hydraulicznie. Te rozwiązania zapewniały niespotykany, jak dotąd, komfort.
Na przełomie lat 50. i 60. Subaru zaczęło produkować małe samochody (360) oraz ciężarówki (Sambar). Lata 70. były bardzo ważne dla Subaru. W 1971 roku pojawił się model Leone i Leone Station Wagon (kombi) - był to pierwszy samochód osobowy z napędem na cztery koła AWD. Świetnie sprawdzał się w jeździe po zaśnieżonych i górskich rejonach i szybko stał się najlepiej sprzedającym się autem na rynku. W latach 70. zaczęto także sprzedaż w USA. W latach 80. napęd AWD zaczęto już powszechnie stosować w autach Subaru, nawet w małym modelu Justy. W 1989 roku pojawił się model Legacy, który produkowany jest do dziś. Ważnym momentem dla marki jest rok 1992. Wtedy pojawił się legendarny model - Impreza. Dziś w produkcji jest już czwarta generacja tego modelu. Wszystkie produkowane były z silnikiem typu bokser. Subaru Impreza od wielu lat jest ikoną Rajdowych Mistrzostw Świata. Największym konkurentem jest Mitsubishi Lancer Evolution. Subaru zaprezentowało także pierwszy na świecie silnik wysokoprężny w układzie bokser. Montowany jest dzisiaj w modelach Legacy, Outback, XV i Forester.

Testy samochodów marki Subaru

Subaru Solterra Pierwsza jazda 6 maja 2022, 06:00

Subaru Solterra: elektryczny, bez boksera – TEST

Test Subaru Solterra, jaki mogłem przeprowadzić na egzemplarzu przedprodukcyjnym, pozwoliła odpowiedzieć na pytanie, czy to wciąż Subaru. Odpowiadam – tak, to Subaru, nawet jeśli nie brzmi jak Subaru.

Subaru Forester e-Boxer Testy 2 marca 2022, 14:33

Subaru Forester e-Boxer: Podglądacz - TEST

Odświeżone z okazji 25. urodzin Subaru Forester chwali się liftingiem twarzy, lepiej dogaduje się z kierowcą, naturalniej zachowuje się terenie i skuteczniej chroni pasażerów w miejskiej dżungli. Jednak nie wszystkie systemy japońskiego SUV-a sprawdzają się na polskich drogach.

Subaru Outback Test 26 września 2021, 14:00

Subaru Outback: Z dystansem do świata - TEST

Najnowszy Subaru Outback jest mniej ekscentryczny niż poprzednik. Ale wciąż znakomicie łączy zdolności do jazdy po asfalcie i drogach szutrowych, ma przestronne wnętrze, nowoczesne multimedia i otacza pasażerów opieką rozbudowanych systemów bezpieczeństwa.

REKLAMA

Wiadomości dotyczące marki Subaru

Subaru Outback Wydarzenia 27 stycznia 2022, 10:27

Subaru Outback z najwyższymi notami Euro NCAP

Subaru Outback uzyskuje najwyższy wynik ogólny oraz wysoki wynik za system wspomagania bezpieczeństwa spośród wszystkich pojazdów poddanych weryfikacji w ramach Euro NCAP w latach 2020-2021.

Subaru Forester facelift 2022 Wydarzenia 17 stycznia 2022, 11:16

Subaru Forester po face liftingu. Co się zmieniło?

Odświeżony Subaru Forester piątej generacji debiutuje w 25. rocznicę swojej premiery. Z zewnątrz zmienił się niewiele, ale zyskał ulepszone systemy X-Mode i EyeSight oraz funkcję sterowania gestami.

Subaru Solterra Wydarzenia 16 listopada 2021, 09:58

Subaru Solterra – elektryczny SUV, bliźniak Toyoty bZ4X

Subaru Solterra to pierwszy w pełni elektryczny model, który powstał w ramach współpracy z Toyotą. Co ciekawe, dostępny będzie także z napędem na jedną oś, co w przypadku Subaru jest rzadkością.