Toyota

Toyota została założona przez Sakichiego Toyodę w roku 1918. Później dalej była rozwijana przez jego syna, Kiichiro Toyodę. Na początku swojego istnienia produkowała krosna przędzalnicze. Jednak w 1933 roku w firmie powstał oddział mający zająć się produkcją samochodów. Tym oto sposobem w 1935 roku powstało pierwsze auto- prototyp o nazwie Toyota A1, rok później rozpoczęto już produkcję seryjną modelu AA. Produkcja została wstrzymana na czas trwania II Wojny Światowej. Wznowiono ją dopiero w 1947 roku. W 1951 powstał kolejny prototyp Toyota BJ, inspirowany konstrukcją Jeepa MB, dając początek serii Land Cruiser. W 1966 pojawiła się pierwsza generacja Corolli, jednego z najpopularniejszych modeli japońskiego koncernu. Wraz z nadejściem 1997 roku wprowadzono do sprzedaży, po raz pierwszy masowo, model Prius, który napędzany jest hybrydowo. W 2009 roku Toyota, wraz z Astonem Martinem, stworzyła limitowaną serię iQ oraz Cygnet.

Testy samochodów marki Toyota

Taigo_Yaris_Puma Testy porównawcze 14 maja 2022, 06:00

Volkswagen Taigo vs. Toyota Yaris Cross vs. Ford Puma: Maluchy mogą więcej - TEST

Do coraz większej rodziny crossoverów dołączyła Toyota Yaris, dotąd jeden z typowych maluchów. Model z przydomkiem Cross mierzy się z również nowym Volkswagenem Taigo i z zadomowionym na rynku Fordem Pumą.

Toyota Prius Pierwsza jazda 2 maja 2022, 06:00

Toyota Prius Plug-In: Zbędne gniazdko - TEST

W świecie hybryd Toyota Prius to model kultowy, stanowiący wzór metra. Jednak czy jego odmiana Plug-in, po sześciu latach od premiery, również wyznacza standardy?

Toyota GR Yaris vs. Toyota GR Supra Testy 19 marca 2022, 08:59

Toyota GR Supra vs. Toyota GR Yaris: Powrót do emocji - TEST

Liczba modeli Toyoty z oznaczeniem GR rośnie, ale jeszcze bardziej cieszy nas odwaga inżynierów Toyoty. W naszym porównaniu rywalizują dziś emocje ze świata rajdów reprezentowane przez Toyotę GR Yaris z wyścigowymi, które przybliża nam Toyota GR Supra.

REKLAMA

Wiadomości dotyczące marki Toyota

Toyota GR Supra z manualną skrzynią biegów Wydarzenia 4 maja 2022, 06:00

Toyota GR Supra z nową manualną skrzynią biegów

Znamy więcej szczegółów dotyczących Toyoty GR Supry z manualną skrzynią biegów. Auto zadebiutuje w Europie.

Toyota GR Supra z manualną skrzynią biegów Wydarzenia 19 kwietnia 2022, 07:50

Toyota GR Supra z manualną skrzynią biegów

Toyota GR Supra po kilku latach obecności na rynku doczeka się ręcznej skrzyni biegów. Do tej pory sportowa Toyota dostępna była wyłącznie z automatem.

Toyota GR Corolla Wydarzenia 1 kwietnia 2022, 10:05

Toyota GR Corolla – Debiut za zasłoną dymną

Toyota GR Corolla przejęła wszystkie szalone rozwiązania jakimi zachwycił świat GR Yaris. Ma poszerzoną i usztywnioną karoserię, ręczną skrzynię biegów, napęd na 4 koła, układy różnicowe o ograniczonym tarciu, silnik o mocy 300 KM i potrafi pokonywać zakręty w chmurze dymu.