REKLAMA

Volkswagen

Rozwiń
Volkswagen (niem. samochód dla ludu) to niemieckie przedsiębiorstwo motoryzacyjne zostało założone w 1937 roku. Historia marki VW zaczęła się w 1933 roku, kiedy to Adolf Hitler zażądał od Ferdinanda Porsche, aby ten skonstruował tani samochód dla ludu. Rok później pokazano pierwszy samochód Volkswagena - legendarnego Garbusa. W czasie wojny produkowano różne pojazdy wojskowe. Powojenna produkcja ruszyła już we wrześniu 1945 roku i wtedy oficjalnie założono markę Volkswagen.
Powojenna produkcja taniego Garbusa i wprowadzenie innych modeli m. in. Transportera spowodowało, że VW szybko urósł do rangi największego producenta aut w Europie. W 1949 roku Volkswagen po raz pierwszy wprowadził swoje samochody do USA. Po kilku modernizacjach Garbusa w 1978 roku zakończono jego produkcję w Niemczech i przeniesiono do meksyku. Tam był produkowany aż do 2003 roku, w niezmienionej niemal formie. Łącznie wyprodukowano ponad 21 mln sztuk VW Garbusa. W 1973 roku powstał model Passat (w Meksyku nazywał się Santana). Był to kolejny bardzo ważny model dla marki. Passata produkuje się do dziś na całym świecie. Od 1973 roku sprzedano ponad 20 mln egzemplarzy. W Europie następcą Garbusa został Golf. Pokazano go w 1974 roku i był całkowicie inną, bardziej nowoczesną konstrukcją niż przestarzały Garbus. Volkswagen Golf to najpopularniejszy model tej marki. W 1991 roku Volkswagen otworzył oficjalne przedstawicielstwo w Polsce. Powstała firma Kulczyk Tradex z siedzibą w Poznaniu – polski importer samochodów Volkswagen i Audi, a od 1996 roku również Porsche. Rok później powstała tam fabryka - produkowano tam Transportera, a później również Caddy. Obecnie Volkswagen jest właścicielem takich marek jak: Skoda, Seat, Bugatti, Porsche, Ducati, Lamborghini, Scania i Bentley. Jest jednym z największych koncernów motoryzacyjnych świata. 26 listopada 2001 roku w fabryce Volkswagena w Wolfsburgu z taśmy zjechał 33 333 333 samochód. Tak dużej liczby wyprodukowanych aut w jednej fabryce do tej pory nie powtórzył jeszcze żaden producent.

Testy samochodów marki Volkswagen

VW ID4 Pierwsza jazda 3 kwietnia 2021, 14:00

VW ID.4: Znak czasu - TEST

ID.4 to drugi elektryczny model Volkswagena wchodzący do sprzedaży. Ma mocny silnik, bogate wyposażenie, zasięg do 520 km i... wysoką cenę.

VW Tiguan Pierwsza jazda 29 marca 2021, 06:00

VW Tiguan 2.0 TDI: W trybie ekspres - TEST

Volkswagen Tiguan po face liftingu dostał wzmocniony do 200 KM silnik 2.0 TDI, dzięki któremu jeszcze lepiej sprawdza się w dalekich trasach.

VW Golf R Pierwsza jazda 11 marca 2021, 06:00

Volkswagen Golf R: Szybka sprawa - TEST

Już możemy podzielić się wrażeniami jakich dostarcza ósma generacja Volkswagena Golfa R, która w sieci odbiła się głośnym echem. Ma 320 KM, napęd na 4 koła i potrafi driftować, ale to nie jedyne zalety najmocniejszej wersji Golfa.  

REKLAMA

Wiadomości dotyczące marki Volkswagen

Volkswagen Polo facelift 2021 Wydarzenia 7 godz. temu

Volkswagen Polo po face liftingu – premiera

Volkswagen Polo został poddany kuracji odmładzającej, która oprócz subtelnych zmian stylistycznych, dodała kilka innych elementów wyposażenia.

Volkswagen ID.4 w Polsce Wydarzenia 16 kwietnia 2021, 06:00

Volkswagen ID.4 – pierwsze egzemplarze w Polsce

Pierwsze egzemplarze elektrycznego Volkswagena ID.4 z limitowanej serii 1ST trafiły właśnie do klientów w Polsce.

Dacia Sandero w teście Euro NCAP Wydarzenia 15 kwietnia 2021, 13:35

Nowe wyniki testów Euro NCAP – Enyaq, ID.4, Sandero, Logan

Euro NCAP przebadało cztery modele – elektryczne Skodę Enyaq i VW ID.4 oraz budżetowe Dacie Sandero Stepway i Logan. Nie wszystko poszło po myśli producentów.

REKLAMA