REKLAMA

Volkswagen

Rozwiń
Volkswagen (niem. samochód dla ludu) to niemieckie przedsiębiorstwo motoryzacyjne zostało założone w 1937 roku. Historia marki VW zaczęła się w 1933 roku, kiedy to Adolf Hitler zażądał od Ferdinanda Porsche, aby ten skonstruował tani samochód dla ludu. Rok później pokazano pierwszy samochód Volkswagena - legendarnego Garbusa. W czasie wojny produkowano różne pojazdy wojskowe. Powojenna produkcja ruszyła już we wrześniu 1945 roku i wtedy oficjalnie założono markę Volkswagen.
Powojenna produkcja taniego Garbusa i wprowadzenie innych modeli m. in. Transportera spowodowało, że VW szybko urósł do rangi największego producenta aut w Europie. W 1949 roku Volkswagen po raz pierwszy wprowadził swoje samochody do USA. Po kilku modernizacjach Garbusa w 1978 roku zakończono jego produkcję w Niemczech i przeniesiono do meksyku. Tam był produkowany aż do 2003 roku, w niezmienionej niemal formie. Łącznie wyprodukowano ponad 21 mln sztuk VW Garbusa. W 1973 roku powstał model Passat (w Meksyku nazywał się Santana). Był to kolejny bardzo ważny model dla marki. Passata produkuje się do dziś na całym świecie. Od 1973 roku sprzedano ponad 20 mln egzemplarzy. W Europie następcą Garbusa został Golf. Pokazano go w 1974 roku i był całkowicie inną, bardziej nowoczesną konstrukcją niż przestarzały Garbus. Volkswagen Golf to najpopularniejszy model tej marki. W 1991 roku Volkswagen otworzył oficjalne przedstawicielstwo w Polsce. Powstała firma Kulczyk Tradex z siedzibą w Poznaniu – polski importer samochodów Volkswagen i Audi, a od 1996 roku również Porsche. Rok później powstała tam fabryka - produkowano tam Transportera, a później również Caddy. Obecnie Volkswagen jest właścicielem takich marek jak: Skoda, Seat, Bugatti, Porsche, Ducati, Lamborghini, Scania i Bentley. Jest jednym z największych koncernów motoryzacyjnych świata. 26 listopada 2001 roku w fabryce Volkswagena w Wolfsburgu z taśmy zjechał 33 333 333 samochód. Tak dużej liczby wyprodukowanych aut w jednej fabryce do tej pory nie powtórzył jeszcze żaden producent.

Testy samochodów marki Volkswagen

vw_golf_r32 Test (oczekujący, data publikacji: 2020-08-17 06:00)

Z Archiwum AMIS-u: Pod parą - VW Golf R32

Oto R32, czyli najmocniejsza wersja Volkswagena Golfa piątej generacji. Przypominany wrażenia z jazdy tym samochodem z 2008 roku. 

VW Golf Test (oczekujący, data publikacji: 2020-08-15 06:00)

VW Golf 1.5 e-TSI: Lepszy i gorszy - TEST

Podobno pewne są tylko zmiany. Czy zawsze świadczą o postępie, sprawdzamy na przykładzie 150-konnego Volkswagena Golfa. Nowy model bije na głowę poprzednika, ale mógłby się też od niego sporo nauczyć.

vw scirocco Pierwsza jazda 4 godz. temu

Z Archiwum AMiS-u: VW Scirocco

Miał geny zwykłego Golfa, ale jeździł jak GTI. W 2008 roku VW wskrzesił Scirocco. Jakie wrażenia wywarł na nas wtedy ten model?

REKLAMA

Wiadomości dotyczące marki Volkswagen

VW Tiguan i Golf Variant Wydarzenia 8 sierpnia 2020, 06:00

Top 10 samochodów osobowych z największymi bagażnikami: Na wakacyjny wyjazd – Ranking

Przygotowaliśmy ranking samochodów osobowych z największymi bagażnikami, czyli takich, do których na wakacyjny wyjazd zabierzemy 5-osobową rodzinę i jednocześnie zmieścimy najwięcej bagaży. W tym zestawieniu królują luksusowe SUV-y, ale można też znaleźć jeden model budżetowy.

Stacje GreenWay dostępne w aplikacji Volkswagena Wydarzenia 5 sierpnia 2020, 15:17

Stacje GreenWay dostępne w aplikacji Volkswagena

Za pośrednictwem aplikacji Volkswagena We Charge klienci będą mogli w przyszłości korzystać z ponad 100 000 punktów ładowania w Europie – w dalszej perspektywie ze 150 000. W ramach tej aplikacji swoje stacje ładowania udostępni też GreenWay, największa sieć szybkiego ładowania aut elektrycznych w Europie Środkowej i Wschodniej. 

Volkswagen Arteon Shooting Brake Wydarzenia 4 sierpnia 2020, 10:09

Volkswagen Arteon Shooting Brake – znamy ceny

Zaprezentowany pod koniec czerwca Volkswagen Arteon Shooting Brake wchodzi do sprzedaży. Znamy już cennik modelu.

REKLAMA