Volkswagen

Rozwiń
Volkswagen (niem. samochód dla ludu) to niemieckie przedsiębiorstwo motoryzacyjne zostało założone w 1937 roku. Historia marki VW zaczęła się w 1933 roku, kiedy to Adolf Hitler zażądał od Ferdinanda Porsche, aby ten skonstruował tani samochód dla ludu. Rok później pokazano pierwszy samochód Volkswagena - legendarnego Garbusa. W czasie wojny produkowano różne pojazdy wojskowe. Powojenna produkcja ruszyła już we wrześniu 1945 roku i wtedy oficjalnie założono markę Volkswagen.
Powojenna produkcja taniego Garbusa i wprowadzenie innych modeli m. in. Transportera spowodowało, że VW szybko urósł do rangi największego producenta aut w Europie. W 1949 roku Volkswagen po raz pierwszy wprowadził swoje samochody do USA. Po kilku modernizacjach Garbusa w 1978 roku zakończono jego produkcję w Niemczech i przeniesiono do meksyku. Tam był produkowany aż do 2003 roku, w niezmienionej niemal formie. Łącznie wyprodukowano ponad 21 mln sztuk VW Garbusa. W 1973 roku powstał model Passat (w Meksyku nazywał się Santana). Był to kolejny bardzo ważny model dla marki. Passata produkuje się do dziś na całym świecie. Od 1973 roku sprzedano ponad 20 mln egzemplarzy. W Europie następcą Garbusa został Golf. Pokazano go w 1974 roku i był całkowicie inną, bardziej nowoczesną konstrukcją niż przestarzały Garbus. Volkswagen Golf to najpopularniejszy model tej marki. W 1991 roku Volkswagen otworzył oficjalne przedstawicielstwo w Polsce. Powstała firma Kulczyk Tradex z siedzibą w Poznaniu – polski importer samochodów Volkswagen i Audi, a od 1996 roku również Porsche. Rok później powstała tam fabryka - produkowano tam Transportera, a później również Caddy. Obecnie Volkswagen jest właścicielem takich marek jak: Skoda, Seat, Bugatti, Porsche, Ducati, Lamborghini, Scania i Bentley. Jest jednym z największych koncernów motoryzacyjnych świata. 26 listopada 2001 roku w fabryce Volkswagena w Wolfsburgu z taśmy zjechał 33 333 333 samochód. Tak dużej liczby wyprodukowanych aut w jednej fabryce do tej pory nie powtórzył jeszcze żaden producent.

Testy samochodów marki Volkswagen

VW Golf R Pierwsza jazda 22 stycznia 2022, 06:00

Volkswagen Golf R: Driftujący hatchback - TEST

VW Golf R tryb Nurburgring i Drift, jest niezwykle skuteczny bez względu na rodzaj nawierzchni i szybki niczym sportowe auto. Jednak 5-osobowe wnętrze kłoci się z twardym zawieszeniem.

EcoBest Challenge 2021 Testy 2 stycznia 2022, 06:00

ECOBEST Challenge 2021 - Wielki test realnego zasięgu samochodów elektrycznych

Oto wyniki EcoBest Challenge 2021- testu w ruchu drogowym realnego zasięgu 15 popularnych w Europie samochodów elektrycznych. Żaden z testowanych modeli nie pokonał dystansu obiecywanego przez dane WLTP, a największym zasięgiem mogą pochwalić się samochody koreańskich marek.

VW Tiguan Testy samochodów używanych 28 grudnia 2021, 15:00

Używany Volkswagen Tiguan (od 2015) - Golf wśród SUV-ów

W 2020 r. na świecie kupiono 911 tysięcy Volkswagenów Tiguanów. Główne zalety tego modelu to funkcjonalność i niezbyt wysokie koszty eksploatacji.

REKLAMA

Wiadomości dotyczące marki Volkswagen

Volkswagen ID.LIFE Wydarzenia 8 godz. temu

Najtańszy elektryczny Volkswagen nadchodzi

Volkswagen ID.LIFE jest koncepcyjnym modelem, który zapowiada nadejście w 2025 roku najmniejszego i najtańszego samochodu elektrycznego Volkswagena. Wiemy, ile ma kosztować.

Volkswagen ID.5 Wydarzenia 18 stycznia 2022, 16:52

Volkswagen ID.5 – znamy ceny elektrycznego SUV-a coupe

Volkswagen ID.5 to wersja coupe znanego już modelu ID.4. Elektryczny SUV wchodzi właśnie do sprzedaży i poznaliśmy ceny. Te przekraczają obecnie 200 tys. złotych.

Volkswagen Taigo Wydarzenia 11 stycznia 2022, 17:00

Volkswagen Taigo w Polsce. Znamy cennik modelu

Volkswagen Taigo dołącza do polskiej oferty SUV-ów Volkswagena. Ten nieduży, sportowo stylizowany model pomieści pięć osób i niemal 440 litrów bagażu.