Volvo

Rozwiń
Pierwszy model Volvo - Volvo ÖV 4 - po raz pierwszy oficjalnie ujrzał światło dzienne 14 kwietnia 1927 roku i tę datę uznaje się dziś jako moment powstania firmy Volvo. Jednak jej założyciele - inżynier Gustaf Larson oraz biznesmen Assar Gabrielson - spotkali się i stworzyli podwaliny firmy już trzy lata wcześniej. Od początku istnienia szwedzkiej marki produkowane przez nią modele charakteryzowały się wysoką jakością wykonania, wysokim poziomem bezpieczeństwa oraz wieloma nowinkami technologicznymi.
Volvo ÖV 4, potocznie nazywany jako "Jakob", był kabrioletem wzorowanym na amerykańskich modelach. Napędzany był dwulitrowym, czterocylindrowym silnikiem o mocy 28 koni mechanicznych. Dwa lata później pojawia się PV651 - pierwszy model z sześciocylindrowym silnikiem chłodzonym wodą oraz hydraulicznymi hamulcami. Ważnym modelem był PV444, który w latach 50. był najczęściej nabywanym modelem Volvo. W 1957 roku na rynek trafia Volvo 120 Amazon - pierwszy model z trzypunktowymi pasami bezpieczeństwa. Z kolei w 1966 roku debiutuje Volvo 144, w tamtym okresie jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie modeli na świecie. Auto posiadało strefy kontrolowanego zgniotu, hamulce tarczowe na wszystkich kołach, pasy bezpieczeństwa na tylnej kanapie oraz urządzenia do kontroli emisji spalin. W latach 70. Volvo otwiera Volvo Technical Center, specjalny tor, gdzie przeprowadzane są eksperymenty i testy nowych pojazdów. Testowano tam m.in.: system ABS, poduszki powietrzne oraz teleskopowe zderzaki. W kolejnej dekadzie Volvo po raz pierwszy wprowadza turbodoładowaną jednostkę w modelu 240 Turbo, która generowała moc 155 KM. W latach dziewięćdziesiątych pojawia się rewolucyjny, pięciocylindrowy silnik, zawieszenie Delta-link czy system chroniący przed skutkami bocznych zderzeń (SIPS). W 1996 roku wprowadzone zostało znane dziś nazewnictwo modeli Volvo - literka S oznacza sedany, V - kombi, XC - auta terenowe, zaś C - coupe. Od 1999 roku Volvo w połowie należy do Forda, jednak ten mariaż przetrwał zaledwie 11 lat. W 2010 roku szwedzka firma została przejęta za kwotę 1,8 mld dolarów przez chińską firmę Zhejiang Geely Holding Group Company Limited, produkującą auta marki Geely.

Testy samochodów marki Volvo

Volvo XC90 T8 Recharge Testy 4 godz. temu

Volvo XC90 T8 Recharge: Broni dobrego imienia - TEST

Najnowszy hybrydowy napęd plug-in w wykonaniu Volvo nie tylko pasuje do charakteru marki, ale również obiektywnie okazuje się znakomity.

Alfa Romeo Tonale, Volvo XC40 Testy porównawcze 6 listopada 2022, 06:00

Czy Alfa Romeo Tonale pokona Volvo XC40? Sprawdzamy 160-konne wersje - TEST

Niedawno to Volvo XC40 było debiutantem, dziś w tej roli występuje Alfa Romeo Tonale. Choć jeżdżą w tej samej klasie i mają podobne moc oraz cenę, nie mogłyby się bardziej różnić – stylizacją, charakterem na drodze i sposobem obsługi. W teście ścierają się wersje benzynowe mild hybrid o mocy około 160 KM.

hybrydy plug-in Testy porównawcze 1 listopada 2022, 06:00

Kia Sportage, Opel Grandland, Toyta RAV4 i Volvo XC40: TEST

Silnik elektryczny w mieście, spalinowy w dalekiej podróży – hybrydy plug-in chciałyby być autami uniwersalnymi. Do testu porównawczego stają cztery bogato wyposażone SUV-y tego gatunku: Kia Sportage, Opel Grandland, Toyota RAV4 i Volvo XC40 o mocy systemowej od 261 do 306 KM.

Wiadomości dotyczące marki Volvo

Volvo EX90 Wydarzenia 15 listopada 2022, 07:37

Cennik nowego Volvo EX90 – pół miliona złotych na start

Volvo EX90 to w pełni elektryczny SUV, który zastępuje w gamie model XC90. Znamy już cennik i trzeba przyznać, że tanio nie jest. Ile kosztuje podstawowy wariant EX90? Blisko pół miliona złotych.

Volvo EX90 Wydarzenia 9 listopada 2022, 15:51

Volvo EX90 – premiera elektrycznego następcy XC90

Volvo EX90 zadebiutowało podczas specjalnego pokazu, transmitowanego online, jako elektryczny następca Volvo XC90. Auto oferować ma najwyższy poziom bezpieczeństwa, nawet 600 km zasięgu i miejsce dla 7 osób.

Volvo EX90 Wydarzenia 7 listopada 2022, 15:15

Volvo EX90 – co wiemy o następcy XC90?

Premiera Volvo EX90 zbliża się wielkimi krokami. Producent zapowiada, że będzie to model przełomowy tak dla marki, jak i pod względem oferowanych rozwiązań. Co już wiemy o EX90?

Dealerzy - tu kupisz samochód marki Volvo

Volvo Car PGD
małopolskie

Volvo Car PGD

Al. Powstańców Śląskich 22, 30-570 Kraków