REKLAMA

Kolory bez tajemnic

W 1927 r. narodził się pomysł, by skatalogować kolory, powstała wtedy tzw. paleta kolorów Instytutu RAL.

Przynależność do niej rządzi się prostą zasadą – by znaleźć się w zestawie RAL, kolor musi być szczególnie ważny z punktu widzenia zastosowań przemysłowych oraz być „odporny” na chwilowe i przemijające mody. Wiele spośród tych barw wykorzystuje się na znakach drogowych, różnego rodzaju ostrzeżeniach oraz w miejscach publicznych. Klasyczne kolory RAL są również wśród lakierów samochodów. Te obok warto znać, a niektóre wręcz trzeba.

RAL 6005 Zielony mech

Nazwa „British Racing Green” to właściwie instytucja. Każdy wie, że to narodowy kolor Brytyjczyków w wyścigach, tak jak dla Włochów czerwony czy dla Francuzów niebieski. Odcieni jest wiele, ale oryginalna „wyścigowa zieleń” to właśnie RAL 6005.

 

RAL 1003 Żółty sygnałowy

Czyli w jedynie słusznym języku „Giallo segnale”. Pierwotnym kolorem Ferrari nie był czerwony, lecz żółty, pochodzący od herbu Modeny. Dziś jest na każdym modelu Ferrari – w emblemacie marki.

 

RAL 3024 Czerwony świetlisty

Jeśli ktoś nie zna określenia „Rosso Corsa”, to niech lepiej się do tego nie przyznaje. Włoska wyścigowa czerwień – taka jak na Alfie Giulii TZ 1 z 1963 r. – to po prostu najszybszy kolor świata.

 

RAL 9007 Srebrny ciemny

Aston Martin nazywa ten kolor „Gunmetal grey”. Wystrzałowa jest więc sama nazwa, a Astonem DB5 w takim właśnie kolorze świat ratował niejaki Bond. James Bond.

 

RAL 1015 Kremowo-beżowy

Od 1971 r. był obowiązkowym kolorem taksówek w Niemczech, w ostatnich latach dopuszczono jednak do użytku inne kolory. Przeciwnicy tej zmiany argumentują, że „na własne życzenie niszczymy coś, co stało się swoistym znakiem firmowym”.

Zobacz także: jak działa cyfrowe miasto przyszłości?

REKLAMA

REKLAMA

213

Tyle kolorów obejmuje dziś tzw. klasyczna paleta Instytutu RAL. Liczba po lewej została wydrukowana w kolorze RAL 1016 (żółty siarkowy), który można zobaczyć na nadwoziach karetek w wielu krajach Europy.

 

RAL 2009 Pomarańczowy

Koledzy z redakcji magazynu „Motocykl” mówią, że KTM-y to motocykle dla tych, którzy wiedzą, czego chcą. Natomiast dla nas KTM X-Bow to jeden z najbardziej fantastycznie spartańskich samochodów świata. A firmowy kolor KTM to po prostu RAL 2009.

 

RAL 1013 Oyster white

Najmodniejszy metalizowany lakier Audi z lat 80. nazywał się „Perlmuttweiss”, ale niewdzięczny lud kojarzył go z jednym z – jak by to powiedzieć? – płynów ustrojowych...

 

RAL 7015 Szary łupek

Ten kolor wybrał Steve McQueen dla swojego Porsche 911 Turbo. Poza kamuflującym kolorem auto miało osobny wyłącznik tylnych świateł, by po zmroku gwiazdorowi łatwiej było uciec śledzącym go paparazzi. Dziś kolor o nazwie „Slate grey” należy do ekskluzywnej gamy barw zwanej przez Porsche PTS (paint to sample).

 

 

Z historii i nie tylko

   
Według autobiografii Henry’ego Forda w 1909 r.
miał on powiedzieć – „Każdy klient może zamówić Model T w dowolnym kolorze, pod warunkiem, że będzie to czarny”. W rzeczywistości Model T był oferowany w różnych kolorach, jednak ta wypowiedź na zawsze przeszła do klasyki świata samochodów.
Ponad 2/3 produkowanych dziś samochodów ma kolory biały, czarny, srebrny lub grafitowy.
Porsche oferuje pięć ultraekskluzywnych lakierów zwanych Chromaflair, do których dopłata wynosi – to nie pomyłka – 83 tys. euro. Poniżej kolor zwany Python Green.
Zabrudzenia nadwozia są najmniej widoczne na lakierze srebrnym oraz jasnoszarym. Natomiast najbardziej – na czarnym.
Enzo Ferrari tak bardzo chciał, by jego samochodem ścigał się Stirling Moss, że w 1962 r. zgodził się przemalować jedno ze swoich aut F1 na granatowy kolor zespołu Roba Walkera.
Schutterstock
fot. Shutterstock
Pewien unijny przepis mówi, że okładki paszportów mają być możliwie najbardziej zbliżone do koloru RAL 4004. Polska nazwa – buraczkowy.

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA