Król miasta

Choć wszyscy się starają, zwycięzca jest tylko jeden - Mini, niekwestionowany król miejskiej dżungli. Zaczepny, zrywny, a do tego bezwstydnie nafaszerowany zabawkami dla dużych chłopców.

System audio w Mini Cooper
System audio w Mini Cooper.
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 84 100 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Gdy pod butem drzemie 170 koni mechanicznych, o dobre samopoczucie kierowcy raczej nie trzeba się martwić. Jednak są i tacy, dla których beztroska zabawa mocą stanowi zaledwie grę wstępną w obcowaniu ze swoim cackiem. Napotkany przez nas Cooper S jest tego dowodem. Stał się on swoistym poligonem doświadczalnym dla swojego właściciela, który nie mogąc znieść "spartańskiego" wyposażenia, zaopatrzył pojazd w rozwiązania i produkty wykraczające daleko poza wyobraźnię projektantów Mini.

Ostatnie zapowiedzi twórców Mini dotyczące coraz większego udziału nowych technologii informatycznych oraz takowego sprzętu na pokładach własnych pojazdów brzmią jak stara płyta. Od sierpnia 2007 r., uzupełnieniem pokładowych funkcji rozrywki w nowym Mini jest połączenie USB z funkcją Bluetooth do podłączania zewnętrznych źródeł dźwięku. Połączenie to pozwala na zintegrowanie urządzeń do przechowywania mediów: odtwarzaczy MP3, jak na przykład Apple iPod, z pokładowym systemem rozrywki Mini, poprzez port USB. Wyboru muzyki dokonuje się za pomocą sterowników systemu audio, którego menu pozwala na selekcję pomiędzy wykonawcą, albumem itp. Za pomocą funkcji Bluetooth można również bezprzewodowo podłączyć telefony komórkowe. W sumie - nic nowego! Jakby nie patrzeć, w najnowszym wariancie wyposażenia wciąż brakuje nawigacji satelitarnej z prawdziwego zdarzenia, a system audio brzmi nawet dobrze, ale pod warunkiem że niedosłyszymy. Tymczasem na kilka miesięcy przed sierpniowymi nowinkami koncernu pojawił się na polskich drogach Cooper S wyposażony w zdecydowanie bardziej zaawansowany sprzęt.

Elementem wyposażenia Mini, który trudno przegapić nawet laikowi, jest centralnie umieszczona w kokpicie środkowym konsola multimedialna z ekranem QVGA o przekątnej 7 cali. Jest to wyjątkowe urządzenie, które spełnia nie tylko funkcje odtwarzacza audio oraz wideo, ale także ma wbudowaną nawigację satelitarną z oprogramowaniem zawierającym mapy 30 europejskich krajów, w tym oczywiście Polski. Podczas prowadzenia do celu wyświetlana projekcja zawiera nie tylko uproszczony widok trasy i terenu w dwóch lub trzech wymiarach, ale także wyświetlane są skomplikowane grafiki ilustrujące pasy ruchu na najważniejszych węzłach komunikacyjnych wraz z rzeczywistym rozmieszczeniem znaków drogowych w terenie. Wszystko to sprawia, że kierowca w mgnieniu oka uzyskuje jasność co do sytuacji na drodze i dalszych manewrów. To jednak nie koniec przyjemności. Dzięki wbudowanemu dyskowi twardemu o pojemności 30 GB oraz oprogramowaniu Music Catcher możliwe jest zgrywanie zawartości płyt audio oraz przechowywanie utworów w pamięci konsoli, z wykorzystaniem jej jako mobilnego serwera. Co więcej, urządzenie Clariona ma wbudowaną bazę danych Gracenote, dzięki której zgrywane z płyt utwory są rozpoznawane i automatycznie przypisywane są im nazwy wykonawców, albumów oraz utworów. Jakby komuś było mało, to jednostka ta może być obsługiwana poprzez dotykowy ekran, pilota lub komendami głosowymi. Aby sprostać wszystkim współczesnym trendom panującym w wyposażaniu samochodów, urządzenie to może służyć także do obsługi telefonu komórkowego via Bluetooth oraz potrafi przechwycić transmisję Audiostreaming (muzykę z telefonów i przenośnych odtwarzaczy Bluetooth) oraz w pełni przejąć sterowanie odtwarzaczem iPod Audio w wersjach Audio i Video. Jeszcze inną możliwością jest podłączenie kamery cofania, z której obraz jest wyświetlany automatycznie po wrzuceniu biegu wstecznego. Konsola Clarion MAX 973HD zapewnia każdy rodzaj informacji, rozrywki i komunikacji, jakiej może sobie życzyć wymagający użytkownik, ale właściciel opisywanego auta poszedł zdecydowanie dalej w swoich modyfikacjach.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wydawać by się mogło, że na temat niezwykłego wyposażenia Mini zostało powiedziane już wszystko. Tymczasem okazuje się, że luksus jest mniej spektakularny, co nie znaczy, że niewidoczny. Zamiast fabrycznego, niepozornego radioodtwarzacza znajdujemy sprzęt dla najbardziej wymagających słuchaczy - wzorcowy radioodtwarzacz CD Clarion HX-D2. Choć to konstrukcja z 2004 roku, stanowi wizytówkę możliwości firmy. Ten klasyczny radioodtwarzacz płyt CD został stworzony po to, by uzyskać jak najwyższą jakość dźwięku - High End w najczystszej postaci. Stosownie do zasady, że całe urządzenie jest tak dobre, jak dobre jest jego najsłabsze ogniwo - w HX-D2 nie ma kompromisów. Gwarancją dźwięku najwyższej jakości jest m.in. bardzo szybki przetwornik cyfrowo- analogowy z częstotliwością próbkowania 96 kHz (po raz pierwszy w samochodowym audio) wykorzystujący technologię DSP firmy AKM Corporation. To znacznie więcej niż zapewniają konwencjonalne odtwarzacze CD (44,1 kHz). Sygnał audio po próbkowaniu trafia do nowoczesnego, podwójnego, 24-bitowego przetwornika cyfrowo analogowego firmy Burr-Brown. O idealną jakość dźwięku dba nowoczesny przedwzmacniacz Analog Devices Corporation. Clarion HX-D2 zaprojektowano do współpracy z systemami sterowanymi aktywnie. W trybie pracy multimode wbudowana 8-kanałowa zwrotnica umożliwia stworzenie systemu, w którym każdy głośnik (high, mid, low, subwoofer) obsługujący dedykowane mu pasmo częstotliwości zasilany jest przez oddzielny wzmacniacz. Ale to nie wszystko co nas czeka w Mini.

Aby nie być gołosłownym i nie zaprzeczać zasadzie dotyczącej zachowania jakości, zamontowano głośniki odbiegające daleko od fabrycznych standardów. Nazwa systemu to Brax Matrix 3-way PP - brzmi z pewnością egzotycznie, ale tak też gra.

System składa się z przetworników wykonywanych na specjalne zamówienie, a zestawy są indywidualnie komponowane. W skład prezentowanego systemu o nazwie "3-way PP" wchodzą głośniki nisko- średniotonowe Matrix 6.1 PP, głośniki wysokotonowe Matrix 1.1 oraz przetworniki średniotonowe Matrix 2.1. Pary dwóch ostatnich głośników zamontowano w charakterystyczny sposób, tuż przy przednich słupkach pojazdu, natomiast głośniki o średnicy 16,5 cm zamontowano w oryginalnych miejscach montażowych. W centralnym punkcie membrany tych głośników znajduje się prawdziwy korektor fazy, świadczący o szczególnej dbałości o optymalną prac ę przetworników. System audio uzupełniają dwa wzmacniacze zamontowane w bagażniku. Są to niewielkie, czterokanałowe jednostki Helix A4 Competition. Pierwszy wzmacniacz współpracuje z głośnikami średnio- i wysokotonowymi, zasilając z odrębnego kanału każdy z przetworników. Drugi wzmacniacz łączy moc z odrębnych par kanałów i w ten sposób zwiększoną liczbę watów oferuje energochłonnym głośnikom basowym w drzwiach. Uzyskany profil brzmienia, jego jakość i skala dynamiczna, jaką prezentuje kładą na łopatki każdy fabrycznie montowany w samochodach sprzęt audio - nawet w tych najbardziej luksusowych.

MINI COOPER S

WYKAZ SPRZĘTU AUDIO
Stacja multimedialna z nawigacją Clarion MAX 973HD
Radioodtwarzacz CD Clarion HX-D2
Moduł Bluetooth Clarion BLT 573
Kamera cofania Clarion CC2011A

WZMACNIACZE
Czterokanałowe Helix A4 Competition (2 szt.)

GŁOŚNIKI
Przód: trójdrożny system
odseparowany wysokotonowe Brax Matrix 1.1 (1 kpl.)
średniotonowe Brax Matrix 2.1 (1 kpl.)
midbasy Brax Matrix 6.1 PP (1 kpl.)
+ dodatkowe woofery Clarion SRS17 52HX (1,5 kpl.)
Subwoofery 10" Clarion PFV 1051 (6 szt.)

PROJEKT I WYKONANIE
Centrum Car HiFi, Warszawa

Tekst i zdjęcia: Jędrzej Nosal

zobacz galerię

REKLAMA