Może być taniej i praktyczniej

Multimedia
Navigon 2110 Max.

Przedstawiamy kilka ciekawych urządzeń multimedialnych przydatnych w aucie.

GPS doposażony
Wygoda - najważniejsza

Czego to nie wymyślą producenci urządzeń do nawigacji, aby zainteresować kierowców swoimi wyrobami... Firma Harman Kardon wpadła na pomysł wyposażenia swego GPS-810 w bezprzewodowy kontroler w postaci dżojstika. Pozwala on na obsługę wszystkich funkcji nawigatora bez potrzeby sięgania ręką do ekranu i można go montować w dowolnym, wygodnym dla kierowcy miejscu. Do atutów nawigacji należy olbrzymia baza danych kartograficznych - obejmująca praktycznie całą Europę, z wyjątkiem Rosji. Dostępne są także wbudowany zestaw głośnomówiący Bluetooth, duży ekran o przekątnej 4,3 cala oraz odtwarzacz multimedialny umożliwiający projekcję filmów i obrazów z najwyższą wśród nawigacji przenośnych rozdzielczością wynoszacą 640x480 pikseli. Cena - około 2200 zł.

Alpine iDA-X100
Pożegnanie z CD

Muzyka odtwarzana z płyt CD coraz mniej cieszy kierowców. Widać to szczególnie wśród 20- i 30-latków, którzy słuchają muzyki głównie z odtwarzaczy przenośnych, często tych zainstalowanych w telefonach GSM, różnych odmianach iPodów, a zamiast wozić w schowku stertę płyt wolą gromadzić utwory w miniaturowych pamięciach Pen Drive. To właśnie dla nich przygotowano radioodtwarzacz Alpine iDA-X100. Główną zaletą urządzenia jest zgodna współpraca z najnowszą generacją odtwarzaczy iPod (iPod Classic 5G/6G, iPod Nano 1G-3G) oraz możliwość odczytu plików muzycznych z pamięci przenośnych poprzez złącze USB. Poza tym radioodtwarzacz umożliwia podpięcie modułu Bluetooth do obsługi telefonów komórkowych; ma też odrębne wejścia dla podpięcia zewnętrznego procesora dźwięku IMPRINT, korygującego niekorzystne właściwości akustyczne wnętrza samochodu. Spodziewana cena - około 1500 zł.

AutoMapa 5.0
Dla oszczędnych Wielu z nas marzy o nawigacji samochodowej oferującej najnowsze dane kartograficzne i nowoczesny, trójwymiarowy sposób prezentacji trasy. Sięgnięcie po takie rozwiązania jest jednak dość kosztowne, gdyż dostawcy sprzętu instalują tak atrakcyjne oprogramowanie tylko w najnowszych, przez to drogich urządzeniach przenośnych opartych na systemach operacyjnych Windows Mobile 5.0 oraz 6.0. Rozwiązaniem jest nowa AutoMapa 5.0 - program nawigacyjny, który może być uruchomiony również na starszych urządzeniach przenośnych zawierających system operacyjny Windows CE 4.2. Decydując się na takie rozwiązanie zaoszczędzimy od 500 do 1000 zł, nie tracąc przy tym wspomnianych na wstępie walorów. Cena aplikacji AutoMapa 5.0 Polska - 339 zł.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Radioodtwarzacz Clariona
Bez naciągania

Masz iPoda? To odtwarzaj zawarte w nim utwory, bez kupowania dodatkowych akcesoriów. Do współpracy iPoda z radioodtwarzaczem Clarion DUZ388RMP wystarczy przewód, dostarczany wraz z odtwarzaczami Apple. Wpinasz go w gniazdo USB znajdujące się z tyłu odbiornika i wszystko działa. Tym sposobem oszczędzasz przynajmniej 200 zł. Nowy produkt Clariona przeznaczony jest do samochodów dysponujących wnęką montażową o podwójnej wielkości (tzw. 2 DIN) i ma także przednie wejście AUX-In, pilota zdalnego sterowania oraz przygotowanie do podpięcia modułów Bluetooth: telefonicznego (BLT583) modułu bezprzewodowej obsługi telefonów oraz iPodów (BLT373). Wśród innych ważnych "atrybutów" tej jednostki warto odnotować dekodery plików MP3/WMA/AAC, duże pokrętło sterowania głośnością, biały wyświetlacz LCD z przyciemnianiem i regulacją kontrastu, 728 kolorów podświetlenia panelu przedniego oraz możliwość współpracy z fabrycznym sterowaniem z kierownicy. Cena Clariona DUZ388RMP: 1199 zł.

JVC KD-AVX44
Media Center

Oglądanie filmów w samochodach staje się czymś powszechnym. Kierowcy często podróżujący z dziećmi chętnie korzystają z odtwarzaczy DVD chcąc zapewnić swoim pociechom rozrywkę w podróży. Tym samym gwarantują sobie spokój podczas prowadzenia pojazdu. Idealnym rozwiązaniem, spełniającym nie tylko wspomnianą funkcję, jest JVC KD-AVX44. Urządzenie może pracować samodzielnie lub przekazywać obraz do dowolnego monitora zamontowanego z tyłu kabiny. Możliwe jest odtwarzanie DVD oraz filmów zapisanych w standardzie DivX oraz DivX Ultra. Wbudowany, miniaturowy ekran panoramiczny o przekątnej 3,5 cala wzbogacono o dotykowe sterowanie, co ułatwia kierowcy kontrolę nad sprzętem. Zintegrowany moduł Bluetooth pozwala na prowadzenie rozmów telefonicznych w trybie głośnomówiącym lub słuchanie muzyki poprzez Audio Streaming. Na wyposażeniu jest także gniazdo USB do podpięcia pamięci masowych.

Navigon 2110 Max
Rozjazdy "jak żywe"

Osoby, które nie czują się zbyt pewnie w czytaniu map, obawiają się zabłądzić w gąszczu nieznanych rozjazdów lub będąc w drodze potrzebują precyzyjnej podpowiedzi ze strony nawigacji satelitarnej - powinny zerknąć na urządzenia firmy Navigon. Zastosowana w nich funkcja Reality View Pro wyświetla obrazy skomplikowanych węzłów komunikacyjnych - tak jak wyglądają one w rzeczywistości. Inna przydatna funkcja o nazwie Lane Assistant Pro naprowadza kierowcę na właściwy pas ruchu na długo przed rozjazdem dróg. Na zdjęciu urządzenie Navigon 2110 Max z 4,3-calowym ekranem i aktywną funkcją Reality View Pro. Cena - od 999 zł.

REKLAMA