Najnowsze technologie: Samochód jak smartfon

„Smartfonizacja” samochodów nabiera tempa. Za chwilę wyślesz „kluczyk” do auta SMS-em, a multimedia obsłużysz gestem dłoni.  

To, że smartfon może pełnić funkcję pilota do telewizora nie dziwi już nikogo. A niedługo będzie służył również jako pilot do auta. Nawet znajdując się setki kilometrów od samochodu będziesz mógł otworzyć w nim drzwi, ustawić temperaturę, a nawet wyprowadzić auto z miejsca parkingowego – producenci prześcigają się w wymyślaniu kolejnych zastosowań dla telefonu. Mają one ułatwiać obsługę samochodu, ale rodzą też sporo pytań. Jak elektroniczny kluczyk do auta zabezpieczyć przed hakerami? Co jeśli w smartfonie rozładuje się bateria? Na odpowiedzi musimy jeszcze chwilę poczekać.

REKLAMA

 

 

Bezdotykowa obsługa


BMW i Volkswagen intensywnie pracują nad obsługą multimediów za pomocą gestów. Czujnik ruchu zamontowany w podsufitce będzie odczytywał ruchy dłoni wykonywane w obszarze między kierownicą, dźwignią skrzyni biegów i ekranem. Ruch dłoni wystarczy, by odebrać telefon czy podgłośnić radio. Zależnie od kierunku, kręcenie kółek palcem wskazującym zostanie odczytane jako chęć zwiększenia lub zmniejszenia głośności dźwięku. By odrzucić przychodzące połączenie telefoniczne, wystarczy machnąć dłonią od lewej do prawej strony. Jeśli chcesz odebrać telefon – przesuń palec w stronę ekranu. Czytnik zinterpretuje ten gest jako „odbierz” i usłyszysz rozmówcę w głośnikach. Ciekawe, co z kierowcami, którzy lubią żywiołowo gestykulować podczas rozmowy.

 

Parkowanie na zawołanie


Za dwa lata w sprzedaży znajdą się auta, które same wjadą na miejsce postojowe, na którym parkowały już wcześniej – kierowca nie będzie musiał nawet zmieniać biegu, używać gazu ani hamulca. Z kolei w ciągu pięciu lat pojawią się samochody, które będą w stanie „nauczyć się” np. drogi do garażu – wysiądziesz pod domem, a auto wjedzie do garażu samo i wróci, kiedy będziesz tego chciał.

    

100% smartfona  

Android Auto i Apple CarPlay to rozwiązania smartfonowych gigantów, które umożliwią przeniesienie funkcji smartfona na pokład samochodu. Pozwoli to na wygodny dostęp do wszelkich aplikacji, muzyki, nawigacji i informacji o ruchu drogowym online. Wsiadając do nowego auta, nie będziesz musiał uczyć się obsługi multimediów – będą działały jak na urządzeniu, które nosisz w kieszeni. I co najlepsze, będzie można z nich korzystać także za pomocą przycisków na kierownicy czy pokrętła na konsoli środkowej. Wykorzystanie tych rozwiązań potwierdziło już większość producentów samochodów, pierwsze przykłady zobaczymy w najbliższych miesiącach.  

 

Smartfon zamiast kluczyka  


Do otwarcia auta czy odpalenia silnika wystarczy smartfon lub smartwatch z odpowiednią aplikacją. Co więcej, „kluczyk” będziesz mógł przesłać komu zechcesz i sam zadecydujesz, jak długo będzie aktywny. Jest szansa, że popularne auta będą wyposażane w to rozwiązanie już w ciągu najbliższego roku, a VW informuje, że Digital Key już jest wprowadzany w sprzedawanym na wybranych rynkach elektrycznym e-Golfie.

 

Kluczyk w zegarku 

Audi do spółki z LG pracuje nad umożliwieniem dostępu do auta za pomocą smartwatcha, wykorzystującego bezpieczną technologię komunikacji urządzeń znajdujących się w bliskiej odległości (NFC). Wystarczy, byś miał go na nadgarstku, a bez problemu otworzysz drzwi i uruchomisz silnik. Smartwatch LG ma jeszcze tę zaletę, że może pracować jako samodzielne urządzenie – by korzystać z jego funkcji, nie musi być połączony ze smartfonem.      

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA