[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ


OCEŃ
4.1

Nowy silnik BMW - ma cztery turbiny!

Nowa jednostka napędowa BMW ma cztery turbosprężarki, trzy litry pojemności i prawie 400 KM. Każda "beemka" z tym silnikiem z łatwością pokona niejedno Porsche - pod względem osiągów i spalania.

BMW M760Li xDrive
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 139 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

O nowym silniku BMW mówiło się już w zeszłym roku. Te informacje właśnie się potwierdziły. Nowa jednostka napędowa to 3-litrowy, sześciocylindrowy silnik wysokoprężny o mocy 394 KM i bagatela 760 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Najważniejszą jednak nowością jest dodanie kolejnej, czwartej już turbosprężarki. Przypomnijmy, że rozwiązanie z trzema turbinami jest już znane chociażby z modelu X5 M50d.

Nowa jednostka korzysta z czterech turbosprężarek - dwóch większych i dwóch mniejszych. Zasada działania jest bardzo podobna do tej w systemie biturbo (mniejsze turbiny działają przy niższych obrotach, większe przy wysokich), tyle że tutaj zamiast dwóch turbin są cztery. Inżynierowie z Monachium zastąpili jedną dużą turbosprężarkę dwoma mniejszymi, żeby zmniejszyć efekt tzw. "turbo dziury" i poprawić efektywność jednostki. Efekt jest taki, że nowy silnik jest mocniejszy niż poprzedni i o 5% bardziej ekonomiczny.

REKLAMA

Jednostka napędowa zadebiutuje w nowym BMW Serii 7, w odmianie 750d xDrive. Flagowa limuzyna z tym silnikiem rozpędzi się do 100 km/h w czasie 4,5 s i osiągnie maksymalnie 250 km/h (ogr. elektr.). W późniejszym czasie motor BMW z czterema turbosprężarkami pojawi się także w X5 M50d, X6 M60d, a także w następnej generacji M550d xDrive.

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij