REKLAMA

Pięciosuwowy silnik już niedługo? Zobacz, jak działa

Konstrukcje czterosuwowe funkcjonują w świecie motoryzacyjnym już ponad 100 lat. Teraz brytyjska firma Ilmor Engineering chce wprowadzić rewolucję, dodając piąty suw.

Problem spalania

Silnik czterosuwowy to najpopularniejsza i najbardziej powszechna konstrukcja, stosowana w jednostkach spalinowych, od kosiarek, przez motocykle, samochody aż do wielkich maszyn. Restrykcje i rygorystyczne przepisy dotyczące spalania wymuszają producentów aut do stosowania przeróżnych metod na obniżenie spalania i emisji szkodliwych substancji. Do konstrukcji silników dodaje się filtry, katalizatory, systemy odłączające cylindry, wyłączające silnik na postoju, ale konstrukcja silnika niewiele się zmienia - nad to "czterosuw".

Brytyjska firma Ilmor Engineering ma to zmienić. Już trwają testy innowacyjnej, pięciosuwowej konstrukcji. Do standardowych czterech faz (zasysanie powietrza lub mieszanki paliwowo-powietrznej, sprężanie, praca (rozprężanie) i wydmuch spalin) ma dość piąta. Ostatnia faza ma polegać na rozchodzeniu się spalin do osobnego, małego cylindra ciśnieniowego. Dopiero stamtąd trafiałby do układu wydechowego. 

REKLAMA

Konstrukcja pięciosuwowa posiada dwie zalety. Po pierwsze, z wyrzucanych spalin do cylinderka tworzyłaby się dodatkowa energia, którą można później wykorzystać. Spaliny, które wydostawałyby się na zewnątrz byłyby "czystsze" - to drugi atrybut.

Pierwszy koncept takiego rozwiązania pojawił się cztery lata temu, jednak pomysł od Brytyjczyków to o wiele bardziej zaawansowana myśl. Mimo, że trwają już testy, nieznana jest data wprowadzenia nowego silnika na rynek.

Zobacz, jak działa silnik pięciosuwowy

 

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA