Sztuczna inteligencja w samochodach - co to właściwie jest?

Czego potrzeba, by auto można było nazwać inteligentnym? Oto 5 pytań, na które znaleźliśmy odpowiedź.

Bosch

1. Co to jest sztuczna inteligencja?

REKLAMA

Sztuczna inteligencja (SI, po angielsku artificial intelligence – AI) to nazwa procesu, w którym maszyny uczą się uczyć. Inaczej mówiąc, to sytuacja, w której komputer imituje ludzką inteligencję. Sztuczna inteligencja to symulacja inteligentnego zachowania na podstawie zaprogramowanych lub wyuczonych sytuacji.

2. Jak działa sztuczna inteligencja?

SI z pomocą kamer i czujników poznaje okolicę, szuka zależności między poszczególnymi danymi i wyciąga wnioski. Dla przykładu – SI w samochodzie potrafi dostrzec pieszych na chodniku, oblicza prawdopodobieństwo tego, że wejdą na ulicę i w razie potrzeby planuje manewry pozwalające na uniknięcie kolizji.

3. Co to jest deep learning (uczenie maszynowe?)

Uczenie maszynowe oznacza, że dane urządzenie potrafi wyciągać wnioski ze swoich doświadczeń. By było to możliwe, konieczne jest stworzenie sieci neuronowych, ułożonych w kolejności według stopnia skomplikowania, pozwalających na radzenie sobie z coraz bardziej złożonymi problemami. Używa się ich już dziś – m.in. w aplikacjach służących do rozpoznawania mowy, czy znaków drogowych w autach. 

4.Na czym polega różnica między sztuczną inteligencją a algorytmami?

Algorytm to reguła wyrażona w języku IT, która zawiera serię instrukcji, dzięki którym można rozwiązać określone problemy. Sztuczna inteligencja zwykle składa się również z algorytmów. Ale nie każdy algorytm może być przykładem sztucznej inteligencji.

5.Jakie korzyści daje nam korzystanie ze sztucznej inteligencji?

 Przykładem jej wykorzystania są systemy jazdy automatycznej, czy asystenci kierowcy. Te ostatnie pomagają kierowcy w uniknięciu wypadków. Sztuczna inteligencja pozwala też na usprawnienie procesów produkcji. Przykładowo, roboty wykorzystując uczenie maszynowe przygotowują się do nowych zadań, które muszą wykonać by przydać się ludziom. Nie ma potrzeby ręcznego ich programowania. Dodatkowo np. w fabryce mogą przejąć od ludzi monotonne, lub niebezpieczne zajęcia.   

Jak na razie to wszystko brzmi jak z filmu science-fiction. Ale wygląda na to, że przyjdzie nam się do niej przyzwyczajać. Pozostaje mieć nadzieję, że nasza współpraca z robotami nie wejdzie w stadium znane z filmów „Chappie”, czy „Ja robot”.

Materiał powstał w oparciu o informacje z firmy Bosch.

REKLAMA