[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Sztuczna inteligencja w samochodach - co to właściwie jest?

Czego potrzeba, by auto można było nazwać inteligentnym? Oto 5 pytań, na które znaleźliśmy odpowiedź.

Bosch

1. Co to jest sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja (SI, po angielsku artificial intelligence – AI) to nazwa procesu, w którym maszyny uczą się uczyć. Inaczej mówiąc, to sytuacja, w której komputer imituje ludzką inteligencję. Sztuczna inteligencja to symulacja inteligentnego zachowania na podstawie zaprogramowanych lub wyuczonych sytuacji.

REKLAMA

2. Jak działa sztuczna inteligencja?

SI z pomocą kamer i czujników poznaje okolicę, szuka zależności między poszczególnymi danymi i wyciąga wnioski. Dla przykładu – SI w samochodzie potrafi dostrzec pieszych na chodniku, oblicza prawdopodobieństwo tego, że wejdą na ulicę i w razie potrzeby planuje manewry pozwalające na uniknięcie kolizji.

3. Co to jest deep learning (uczenie maszynowe?)

Uczenie maszynowe oznacza, że dane urządzenie potrafi wyciągać wnioski ze swoich doświadczeń. By było to możliwe, konieczne jest stworzenie sieci neuronowych, ułożonych w kolejności według stopnia skomplikowania, pozwalających na radzenie sobie z coraz bardziej złożonymi problemami. Używa się ich już dziś – m.in. w aplikacjach służących do rozpoznawania mowy, czy znaków drogowych w autach. 

4.Na czym polega różnica między sztuczną inteligencją a algorytmami?

Algorytm to reguła wyrażona w języku IT, która zawiera serię instrukcji, dzięki którym można rozwiązać określone problemy. Sztuczna inteligencja zwykle składa się również z algorytmów. Ale nie każdy algorytm może być przykładem sztucznej inteligencji.

5.Jakie korzyści daje nam korzystanie ze sztucznej inteligencji?

 Przykładem jej wykorzystania są systemy jazdy automatycznej, czy asystenci kierowcy. Te ostatnie pomagają kierowcy w uniknięciu wypadków. Sztuczna inteligencja pozwala też na usprawnienie procesów produkcji. Przykładowo, roboty wykorzystując uczenie maszynowe przygotowują się do nowych zadań, które muszą wykonać by przydać się ludziom. Nie ma potrzeby ręcznego ich programowania. Dodatkowo np. w fabryce mogą przejąć od ludzi monotonne, lub niebezpieczne zajęcia.   

Jak na razie to wszystko brzmi jak z filmu science-fiction. Ale wygląda na to, że przyjdzie nam się do niej przyzwyczajać. Pozostaje mieć nadzieję, że nasza współpraca z robotami nie wejdzie w stadium znane z filmów „Chappie”, czy „Ja robot”.

Materiał powstał w oparciu o informacje z firmy Bosch.

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij