Tani luksus

Radioodtwarzacze samochodowe potrafią coraz więcej i nie muszą być drogie.

Radioodtwarzacze
CLARION FB278RBT.  

Przeglądając ofertę radioodbiorników fabrycznie montowanych w samochodach, trudno nie zadać sobie pytania: gdzie ten postęp? Jeśli radio montowane przez producenta pojazdu posiada coś więcej niż odtwarzacz CD/MP3, to już jego cena szybuje w okolice kilku tysięcy złotych. Tymczasem półki sklepowe uginają się od bogato wyposażonych radioodtwarzaczy, które są w stanie zaraz po zamontowaniu zaoferować znacznie większe możliwości niż ich OEM-owe odpowiedniki. Nawet za niespełna 700 zł można mieć radio przechwytujące transfer muzyki z telefonu komórkowego poprzez Audiostreaming. A to dopiero początek prawdziwej zabawy w car audio. Dla zrozumienia oferty rynkowej wzięliśmy pod lupę pięć urządzeń o niewygórowanej cenie. W naszym zestawieniu omijamy te zupełnie najtańsze, jako przeznaczone dla najmniej wymagających klientów.

Natomiast każdy, kto lubi komfort i wyższą funkcjonalność sprzętu, kto chce w samochodzie aktywnie korzystać z telefonu komórkowego, bezpiecznie prowadzić rozmowy telefoniczne lub słuchać przez głośniki samochodowe muzyki płynącej z odtwarzaczy przenośnych, ten znajdzie w naszym zestawieniu coś dla siebie. Z racji cenowego zróżnicowania, każde z urządzeń oceniamy w formie wykazu wad i zalet nie porównując produktów bezpośrednio ze sobą, lecz odnosząc się do ogólnych trendów panujących na rynku car audio. Zapraszamy do testu.

Tekst: Jędrzej Nosal
Zdjęcia: producenci i autor

BLAUPUNKT HAMBURG MP57
Radioodtwarzacz wyposażony ponad standard. Na pierwszy plan wysuwają się zintegrowany moduł Bluetooth oraz zewnętrzny mikrofon - umożliwiające prowadzenie konwersacji poprzez telefony komórkowe. Przyciski na panelu (zielona i czerwona słuchawka) służą do odbierania i kończenia rozmów telefonicznych. Niestety, brak importu listy kontaktów, choć numery połączeń przychodzących są wyświetlane na ekranie radioodtwarzacza. Audiostreaming jest możliwy, ale z innym modułem Bluetooth sprzedawanym oddzielnie. Hamburg MP57 nie stroni za to od innych form odtwarzania dźwięku. Urządzenie posiada odtwarzacz płyt CD/MP3 oraz gniazdo USB 2.0 umieszczone na tylnej ściance jednostki. Pen Drive można podłączyć korzystając z dołączonego przedłużacza. Atutem są także dwa wejścia audio: RCA z tyłu oraz AUX-In na panelu czołowym. Na przejrzystym, trzyliniowym wyświetlaczu obserwujemy zawartość zewnętrznych nośników i zatwierdzamy żądane operacje. Rozbudowa systemu audio możliwa jest dzięki wyjściom RCA i przygotowaniu do sterowania odtwarzaczem iPod. Temu celowi służy interfejs "Blaupunkt iPod" (cena ok. 280 zł) przejmujący sterowanie ważniejszymi funkcjami iPoda. Radioodtwarzacz ma ponadto rozbudowany korektor dźwięku oraz sterowanie pracą subwoofera. Cena produktu znacznie spadła w ostatnim czasie (nawet o ok. 30 procent). Rekomendowany dla lubiących wygodę, lecz konserwatywnych klientów.

REKLAMA
ZALETY I WADY

plus Obsługa odtwarzaczy iPod
plus Obsługa pamięci masowych Pen Drive
plus Obsługa zewnętrznych źródeł dźwięku przez gniazdo AUX-In
plus Pełny panel przedni, łatwa obsługa
plus Komplet wejść i wyjść z przedwzmacniacza
minus Brak importu książki telefonicznej
minus Brak Audiostreamingu
minus Zawyżona cena rekomendowana

Dane techniczne
Odtwarzacz CD
TAK
Bluetooth TAK
Audiostreaming NIE
Czytnik kart pamięci NIE
Wejście AUX-In
TAK
Gniazdo USB TAK v. 2.0
Dekodery audio MP3/WMA
Moc maksymalna wzmacniacza 4x45 W
Wyjścia przedwzmacniacza
2 pary (3 V)
Wejścia przedwzmacniacza 1 para
Regulacja subwoofera
TAK
Sterowanie dla iPoda
TAK, opcjonalny moduł
Cena 1099 zł

REKLAMA

REKLAMA

CLARION FB278RBT
Oto odmieniec. Nie tylko z wyglądu. Biały kolor panelu przedniego jednoznacznie określa docelową grupę odbiorców. To ci, którzy lubią eksperymenty. W ramach eksperymentu Clarion pozbawił radio napędu CD. Zamiast niego są czytnik kart SD/MMC oraz moduł Bluetooth pozwalający na prowadzenie rozmów telefonicznych oraz odbiór Audiostreamingu. Aktywacja połączenia z poziomu radioodtwarzacza następuje po wypowiedzeniu nazwy kontaktu zapisanej w telefonie oraz poprzez funkcję redial. Niestety, brak importu kontaktów z telefonu. Podczas Audiostreamingu jednostka przechwytuje muzykę z telefonów i odtwarzaczy przenośnych, a na wyświetlaczu pojawia się napis "Streaming" - bez dokładnych danych o utworze. W oparciu o Bluetooth A2DP i profil AVRCP firma Clarion zrobiła bezprzewodowe kontrolery dla iPodów. Opcjonalne transmitery Bluetooth DGL373 (cena ok. 400 zł) wykonane są jako uchwyty dla różnych modeli odtwarzaczy iPod. Wystarczy wsunąć iPoda do stacji dokującej i już można słuchać muzyki przez Clariona FB278RBT. W ten sposób uzyskujemy dostęp do olbrzymiej biblioteki nagrań, bez skomplikowanych zabiegów instalacyjnych. Inną atrakcją jest 728 kolorów podświetlenia panelu czołowego. Rekomendowany dla młodych kierowców, kobiet oraz osób lubiących najnowsze rozwiązania techniczne.

ZALETY I WADY

plus Obsługa telefonu w trybie hands-free
plus Obsługa transmisji Audiostreaming
plus Obsługa bezprzewodowa i przewodowa odtwarzaczy iPod
plus Bardzo korzystna cena
plus Czytnik kart SD
minus Brak importu książki telefonicznej
minus Kiepski wyświetlacz
minus Brak czytnika CD

Dane techniczne
Odtwarzacz CD
NIE
Bluetooth TAK
Audiostreaming TAK
Czytnik kart pamięci TAK
Wejście AUX-In
NIE
Gniazdo USB
NIE
Dekodery audio
MP3/WMA/ACC
Moc maks. wzmacniacza 4x50 W
Wyjścia przedwzmacniacza 2 pary (2V)
Wejścia przedwzmacniacza NIE
Regulacja subwoofera NIE
Sterowanie dla iPoda TAK, opcjonalny moduł DGL373
Cena
699 zł

KENWOOD KDC-W5641UY
Przyzwoicie wyposażone i niedrogie radio, które radzi sobie z większością współczesnych potrzeb. Urządzenie odtwarza płyty CD z plikami WAW lub MP3 i muzykę z przenośnych odtwarzaczy, płynącą poprzez złącze AUX-In na panelu czołowym. Tuż obok niego znajduje się także gniazdo USB, które pozwala na podpięcie zarówno pamięci Pen Drive, jak i odtwarzaczy iPod zapewniając jednocześnie sterowanie ich funkcjami bezpośrednio poprzez regulatory radia. W ten sposób można wykorzystywać iPod Nano, iPod V Gen, iPod Classic oraz iPod Touch. Potrzebny jest jednak dodatkowy kabel o oznaczeniu KCA-iP200 (ok. 140 zł). Inną ważną funkcją jest możliwość podłączenia modułu Bluetooth i mikrofonu, które ułatwiają prowadzenie rozmów telefonicznych. Moduł taki kosztuje ok. 500-600 zł, co przy rozwiązaniach stosowanych u konkurencji stawia pod znakiem zapytania opłacalność zakupu. Trzeba też odnotować, że wspomniany moduł nie pozwala korzystać z Audiostreamingu. Do zalet radioodtwarzacza należy zaliczyć wielofunkcyjne pokrętło - joystick - które zostało precyzyjnie wykonane i ułatwia przeprowadzenie wielu regulacji. W sekcji audio napotykamy przetwornik cyfrowo-analogowy 24 Bit, prosty korektor dźwięku, układ filtrów oraz sekcję sterowania subwooferem. Ciekawostką jest zastosowanie dwóch niezależnych stref dźwiękowych, tzw. "2 Zone". Podłączając do radioodtwarzacza dowolne zewnętrzne źródło dźwięku (poprzez gniazda AUX-In lub USB) można przekazać jego dźwięk tylko do tylnych głośników. Przyda się, gdy dzieci na tylnym siedzeniu zechcą skorzystać z przenośnego odtwarzacza DVD, czy konsoli gier. Radio polecane dla oszczędnych i często podróżujących z dziećmi.

ZALETY I WADY

plus Obsługa odtwarzaczy iPod
plus Obsługa pamięci masowych Pen Drive
plus Obsługa zewnętrzych źródeł dźwięku przez gniazdo AUX-In
plus Dwustrefowość dźwięku
plus Korzystna cena
minus Droga rozbudowa radioodtwarzacza o moduł Bluetooth
minus Brak możliwości korzystania z Audiostreamingu
minus Ograniczona ilość wyjść RCA

Dane techniczne
Odtwarzacz CD
TAK
Bluetooth opcja, moduł KCA-BT100
Audiostreaming NIE
Czytnik kart pamięci NIE
Wejście AUX-In
TAK
Gniazdo USB TAK v. 2.0
Dekodery audio MP3/WMA/ACC
Moc maks. wzmacniacza 4x50 W
Przetwornik D/A 24 Bit
Wyjścia przedwzmacniacza 1 para (2V)
Wejścia przedwzmacniacza NIE
Regulacja subwoofera
TAK
Sterowanie dla iPoda
TAK, opcjonalny przewód KCA-iP200
Cena 649 zł

REKLAMA

PIONEER DEH-P7000UB
Ucieleśnienie ergonomii oraz połączenie klasycznego designu z otwartością na nowe technologie. Odtwarzacz CD obsługujący pliki MP3/WMA/AAC oraz posiadający wbudowane w tylną ściankę gniazda USB 2.0 oraz AUX-In. Sterowanie odtwarzaczami Apple, czy korzystanie z dobrodziejstw bezprzewodowej obsługi telefonów i Audiostreamingu są możliwe. Chcąc skorzystać z odtwarzacza iPod należy zaopatrzyć się w przewód CD-IU50 (ok. 110 zł) wpinany w gniazdo USB. 500 zł kosztuje moduł Bluetooth CD-BTB200. Za jakość dźwięku w nowym radioodtwarzaczu odpowiadają wzmacniacz MOSFET o mocy 4 x 50 W, rozbudowany 7-pasmowy korektor graficzny, układ filtrów LPF i HPF oraz wysokonapięciowe, odporne na zakłócenia wyjścia RCA. Radioodtwarzacz można podłączyć do fabrycznego sterowania w kierownicy lub do fabrycznego wyświetlacza w samochodzie. Tym, co najbardziej przyciąga wzrok jest doskonałe wzornictwo nowej jednostki: minimalistyczny krój panelu przedniego, użycie zaledwie kilku przycisków oraz potężnego, wielofunkcyjnego pokrętła. Tak mała liczba klawiszy wraz z przemyślanym oprogramowaniem sterującym pozwala obsługiwać wszystkie funkcje radioodtwarzacza. Po chwili spędzonej na rozpoznaniu sposobu działania sterowania, wszystkie funkcje ma się pod kontrolą, bez sięgania do instrukcji obsługi. Czarne elementy obudowy z metalicznym wykończeniem pokrętła i przycisków dają poczucie luksusu. Cena jest dość wysoka. Gdyby na wyposażeniu był choć podstawowy moduł Bluetooth bądź przewód dla iPoda, można by ją uznać za akceptowalną. Rekomendowany dla zasobnych, lubiących komfort i nowoczesny styl.

ZALETY I WADY

plus Przygotowanie do obsługi odtwarzaczy iPod
plus Doskonała ergonomia
plus Wygodna regulacja wszystkich funkcji przy użyciu pokrętła
plus Komplet wejść i wyjść z przedwzmacniacza
plus Magistrala danych IP-Bus dla rozbudowy systemu
minus Brak choćby podstawowego modułu Bluetooth w standardzie
minus Brak przewodu dla iPoda
minus Wysoka cena

Dane techniczne
Odtwarzacz CD
TAK
Bluetooth opcja, moduł CD-BTB200
Audiostreaming opcja, moduł CD-BTB200
Czytnik kart pamięci NIE
Wejście AUX-In TAK
Gniazdo USB TAK
Dekodery audio MP3/WMA/ACC
Moc maks. wzmacniacza 4x50 W
Wyjścia przedwzm. 3 pary RCA (4V)
Wejścia przedwzmacniacza magistrala IP-Bus
Regulacja subwoofera TAK
Sterowanie dla iPoda TAK, przewód CD-IU50
Cena

1189 zł

SONY MEX-BT5100
W porównaniu z modelem sprzed dwóch lat (MEX-BT5000) brak zmian w konstrukcji oraz wyglądzie urządzenia. Za to cena spadła drastycznie. Radioodtwarzacz posiada kompletny profil łączności Bluetooth. Tym samym MEX-BT5100 jest gotowy do prowadzenia rozmów telefonicznych oraz odbioru bezprzewodowego muzyki z telefonów komórkowych i odtwarzaczy przenośnych. Zdalna obsługa telefonu, nawiązywanie połączeń oraz ich odbieranie są wygodne i nie nastręczają żadnych kłopotów technicznych. Jednak ani Sony Ericsson W910, ani Nokia 6500 Classic nie są w stanie przesłać za jednym razem pełnego spisu kontaktów do radia. Kopiowanie trzeba robić pojedynczo. Sony MEX-BT5100 ma wbudowany odtwarzacz CD, przetwornik cyfrowo-analogowy 24 Bit, wzmacniacz mocy na tranzystorach MOSFET, dekodery plików audio MP3/WMA/Atrac oraz dysponuje technologią BBE MP, pozwalającą na odbudowę składowych harmonicznych w plikach skompresowanych. Do tego trzeba doliczyć komplet wysokonapięciowych wyjść z przedwzmacniacza (4 V), parę wejść dla podpięcia dodatkowego źródła audio, np. dźwięku z odtwarzacza DVD, iPoda itp. Możliwe jest sterowanie odtwarzaczami iPod za pomocą regulatorów radioodbiornika, lecz potrzebny jest moduł o oznaczeniu Sony XA-110IP. Paleta regulacji dźwięku zawiera m.in. korektor EQ3 oferujący kilka zaprogramowanych fabrycznie charakterystyk brzmienia (Xplod, Vocal, Edge, Space, Gravity) oraz jedną komórkę pamięci dla wprowadzenia własnych regulacji. Funkcja DSO (Dynamiczny Aranżer Sceny Dźwiękowej) poprawia reprodukcję stereofonii w razie niekorzystnego położenia głośników w samochodzie. Polecany dla szukających kompletnie wyposażonego radia o przystępnej cenie.

ZALETY I WADY

plus Obsługa telefonu w trybie hands-free
plus Obsługa transmisji Audiostreaming
plus Wygodna regulacja wszystkich funkcji przy użyciu joysticka lub pilota
plus Komplet wejść i wyjść z przedwzmacniacza
plus Obsługa przewodowa iPodów oraz bezprzewodowa dla iPhone
minus Brak wyświetlania nazw plików MP3 via Audiostreaming
minus Kłopoty z importem kompletnej książki telefonicznej
minus W rozmowach przychodzących brak identyfikacji kontaktów obecnych w pamięci radioodtwarzacza

Dane techniczne
Odtwarzacz CD TAK
Bluetooth TAK v.2.0
Audiostreaming TAK
Czytnik kart pamięci NIE
Dekodery audio MP3/WMA/Atrac
Moc maks. wzmacniacza 4x52 W
Wyjścia przedwzm. 3 pary (4V)
Wejścia przedwzmacniacza 1 para
Regulacja subwoofera TAK
Sterowanie dla iPoda opcja moduł XA-110IP
Cena
1250 zł

REKLAMA

REKLAMA