Zagadaj do radia

Czy niebawem sterowanie autem będzie odbywało się za pomocą komend głosowych? Z pewnością jeszcze nie dziś, ale już teraz możemy nawiązać słowną komunikację z pokładowymi multimediami.

Aplikacja Microsoft Auto Sync
Aplikacja Microsoft Auto Sync w samochodach Forda pozwala za pomocą komend głosowych sterować wieloma urządzeniami multimedialnymi.

Wszystko zaczęło się w styczniu tego roku. Podczas targów CES w Las Vegas Microsoft poinformował o współpracy z Fordem i przedstawił aplikację Microsoft Auto Sync, zarządzającą pokładową aparaturą multimedialną za pomocą ludzkiego głosu. Aplikacja ta umożliwia bezpośredni dostęp do Internetu, zarządzanie pocztą elektroniczną i nawigacją satelitarną, wykonywanie rozmów telefonicznych bez potrzeby użycia słuchawki oraz bezprzewodowy transfer danych. Wśród najciekawszych właściwości aplikacji Sync można znaleźć: głosową aktywację zestawu głośno mówiącego, głosowe odczytywanie przez komputer wiadomości tekstowych (SMS), zaawansowane funkcje wykonywania i odbierania połączeń (identyfikacja rozmówcy, konferencje, wstrzymanie rozmowy itp.) czy głosowe wybieranie muzyki (w odtwarzaczach multimedialnych i przenośnych iPod, Zune). Komunikacja odbywa się w językach angielskim, francuskim i hiszpańskim. Do 2008 roku w nowy system mają zostać wyposażone wszystkie linie produkcyjne koncernu Forda.

Jednak zalety oprogramowania Microsoft Sync wykorzystuje się już w car audio od pewnego czasu. Z pewnością nie wszystkie jego funkcje, ale np. możliwość bezprzewodowego prowadzenia rozmów z wykorzystaniem głośników samochodowych i przechwytywanie dźwięku z przenośnych odtwarzaczy to standardowe rozwiązania w urządzeniach firm JVC, Sony, Blaupunkt, Alpine, Clarion i wielu innych. Także możliwość głosowego aktywowania wielu funkcji nie jest niczym nowym. Pod tym względem szczególna rola przypada marce Pioneer. Dzięki współpracy z firmą IBM, kierowcy używający np. konsoli multimedialnej AVIC-HD1BT mogą komunikować się z systemem GPS i innymi urządzeniami audio w swoich samochodach jedynie za pomocą głosu. Technologia IBM Embedded ViaVoice pozwala na słowne wybieranie trasy przejazdu, poszukiwanie najbliższych bankomatów, stacji benzynowych lub sklepów, wybieranie rozmów telefonicznych oraz wybór muzyki zapisanej na wbudowanym w urządzenie dysku.

Pioneera AVIC-HD1BT można zamontować w większości samochodów posiadających wnękę 2DIN. Zaawansowany system rozpoznawania mowy zainstalowany w AVIC-HD1BT zawiera rozbudowany słownik, dzięki czemu poprawnie interpretuje szeroką gamę głosowych poleceń.

Korzystanie z telefonów komórkowych w samochodzie lub przesyłanie plików audio do radioodtwarzacza bez dodatkowych kabli i słuchawek to bardzo praktyczne rozwiązanie. Wszystko zaś możliwe jest dzięki transmisji radiowej Bluetooth i jej zaawansowanym profilom, w szczególności profilowi A2DP określanemu także jako Audio Streaming.

Sinozęby nadaje
Bluetooth to technologia bezprzewodowej komunikacji pomiędzy różnymi urządzeniami elektronicznymi, takimi jak klawiatura, komputer, laptop, palmtop, telefon komórkowy i wieloma innymi. Specyfikacja informuje o zasięgu około 10 m, choć w praktyce, w otwartym terenie, może on wynieść nawet do 200 m. Bluetooth używa fal radiowych w paśmie ISM 2,4 GHz. Urządzenie umożliwiające wykorzystanie tej technologii to Bluetooth Adapter. Bluetooth, został zaprojektowany, aby "zjednoczyć” różne technologie: komputery, telefonię komórkową, drukarki, aparaty cyfrowe oraz przenośne odtwarzacze multimedialne.

Transfer
Wraz z udoskonalaniem technologii Bluetooth zwiększała się przepustowość bezprzewodowego łącza – z początkowych 15 Kb/s do 2,1 Mb/s. To ostatnie pozwala na przesył strumienia danych gwarantującego bardzo dobrą jakość dla odtwarzania muzyki oraz wystarczającą dla niewielkiej transmisji wideo. Oczywiście nie jest to ostatnie słowo w tej dziedzinie i należy się spodziewać dalszego zwiększania przepustowości Bluetooth.

Profile Bluetooth
Istotnym zagadnieniem w standardzie Bluetooth są profile, od których zależy dalszy rozwój technologii. Twórcy tego standardu poświęcili bardzo wiele miejsca w dokumentach standaryzacyjnych opisowi szeregu profili aplikacji, czyli ogólnych wymagań stawianych oprogramowaniu, umożliwiającemu realizację różnego typu usług telekomunikacyjnych. Zatem profile służą zapewnieniu kompatybilności między aplikacjami oraz urządzeniami Bluetooth pochodzącymi od różnych producentów. W standardzie Bluetooth zdefiniowano 13 różnych profili aplikacji.

Audio Streaming
A2DP (Advanced Audio Distribution Profile) określa protokoły i procedury do realizacji odtwarzania dźwięku w wysokiej jakości, jako mono lub stereo. Podstawowym celem technologii A2DP jest przesyłanie strumieniowe dźwięku stereo z odtwarzacza do bezprzewodowych słuchawek lub innego odbiornika zaopatrzonego we własny zespół głośnikowy. Pliki audio są kompresowane w odpowiednim formacie do jakości zapewniającej komfortowy odbiór dźwięku i następnie przesyłane bezprzewodowym łączem.

Większość firm z branży car audio już dawno połapała się, że słuchanie muzyki z przenośnego odtwarzacza audio (samodzielnego lub wbudowanego w telefon GSM) nie jest już tylko "zabawką" dla młodzieży, proste zaś korzystanie z telefonu komórkowego jest ważną zaletą docenianą przez kierowców. Obecnie radioodtwarzacze samochodowe potrafią już odebrać każdą formę transmisji sygnału audio. Obok prezentujemy kilka wybranych jednostek, które łączą w sobie zalety łączności bezprzewodowej i można je zastosować praktycznie w dowolnym samochodzie. Co prawda nie łączą się jeszcze z Internetem, tak jak system przygotowany przez Forda oraz Microsoft, jednak wcale nie trzeba wymieniać od razu samochodu, aby być na topie. I co najważniejsze, nie trzeba czekać na żadną premierę.

Tekst: Jędrzej Nosal
Zdjęcia: producenci

Zobacz również:
REKLAMA