Alfa Romeo Mito MultiAir - więcej powietrza

Osiągi bez ograniczeń. Małą Alfę Romeo wyposażono w benzynowe silniki 1.4 z nowatorskim układem rozrządu MultiAir, a układ napędowy w systemy Start&Stop i GSI oraz Alfa DNA.

Alfa Romeo, Mito, Multiair, test
Obramowania lamp mogą być chromowane, satynowe, „tytanowe” lub w kolorze nadwozia

 

Oszczędność i sport. Lub odwrotnie. Alfa Romeo MiTo 1.4 MultiAir zadowoli każdego. W jej silniku zastosowano genialnie prosty, innowacyjny układ sterowania rozrządem. Eliminuje on jeden wałek rozrządu, a otwieranie zaworów dolotowych powierza hydraulice. Pozwoliło to na łatwe sterowanie fazami rozrządu i wzniosem zaworów i umożliwiło wiele kombinacji czasów otwarcia oraz zamknięcia zaworów, a nawet zastosowanie po raz pierwszy dwukrotnego otwarcia zaworów w czasie jednego cyklu pracy. Wyeliminowano konwencjonalną przepustnicę, napełnianiem komór spalania sterują zawory ssące. Zmniejszono ilość ruchomych elementów mechanicznych obarczonych bezwładnością, co w wysokoobrotowych silnikach jest plusem. I najważniejsze - MultiAir poprawia wszystkie parametry silnika. Moc wzrasta o 10%, moment obrotowy o 15%, przy zmniejszonym apetycie na paliwo o 10%. Niższa jest emisja trujących składników spalin.

 

System zastosowano w konwencjonalnym, 16-zaworowym 1.4; inna jest tylko górna część głowicy. W wykorzystaniu osiągów pomaga układ Alfa DNA. Do dyspozycji kierowcy są trzy "programy": zwiększający bezpieczeństwo All Weather, pośredni Normal i bezkompromisowy Dynamic, którego wybór uruchamia natychmiastowe reakcje silnika i dzięki funkcji overboost zwiększa moment obrotowy. Mito w wersji MultiAir otrzymały wyłączalny system Start&Stop oraz GSI (Gear Shift Indicator) sugerujący moment zmiany przełożenia.

DANE TECHNICZNE

DANE TECHNICZNE

Cenajeszcze nie znana
KonkurenciSeat Ibiza, Mini
Silnikbenzynowy, 1.4, R4
Moc/przy obrotach170 KM/5500 obr/min
0–100 km/h7,5 s
Prędkość maksymalna219 km/h
Zużycie paliwa6,0 l/100 km
Emisja CO2139 g/km
Silnik:poj. 1368 cm3, 230 (250) Nm przy 2500 obr/min, skrzynia biegów 6M, napęd na przednie koła.
Nadwozie:3-drzwiowy, 5-miejscowy hatchback, dł. x szer. x wys. 4063 x 1720 x 1446 mm, rozst. osi 2511 mm,
masa własna1145 kg, poj. bagażnika 270 l.
Dane producenta
    

Możliwości Mito MultiAir sprawdziliśmy na torze testowym Fiata - krętym, z niewielką ilością długich prostych. Z trzech wersji MultiAir, 105-konnej wolnossącej oraz turbodoładowanych 170- i 135-konnych, do testów przeznaczono dwie ostatnie. Mocniejsza jest prawdziwym sportowcem, pozwala szybko atakować zakręty, a dopracowane, doskonale trzymające zawieszenie lekkim uślizgiem informuje, że zbliżamy się do granicy możliwości. Silnik bez zadyszki ciągnie od samego dołu, nawet przez moment nie pojawia się turbodziura. O jeździe na krawędzi informuje dym z hamulców i zapach gumy oraz rozgrzanych okładzin hamulcowych.

Innowacyjna Alfa już powinna być w sprzedaży. Na razie tylko w wersji 135-konnej. Jest oszczędna i wystarczająco dynamiczna. Idealna na kryzys.

Mito zapewnia wszystko, zego oczekuje kierowca: pełnię doznań, doskonałe osiągi, prowadzenie i ekonomię. Wśród małych sportowców jest po prostu wzorcem.

Tekst: Bogdan Czajkowski

Zobacz także:
REKLAMA