Audi A3 - Własna twarz

Gdy zobaczysz na ulicy Audi A3 z przodem jak w A6, wiedz, że to Sportback. Inne atuty nowej odmiany A3 to dodatkowe drzwi i większy bagażnik.

Audi A3
Od przodu Sportback wygląda dostojniej niż trzydrzwiowe A3, ale pod względem technicznym nie ma istotnych różnic.
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 106 800 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

auto motor i sport 9/2004

Pomysł, by wersje nadwoziowe o różnej liczbie drzwi różniły się czymś więcej niż tylko dodatkowymi "wrotami" nie jest nowy. Producenci sięgają po niego, gdyż stosunkowo skromnym nakładem mogą sprawić wrażenie, że mają bogatszą ofertę.

Często wprowadzeniu nowej wersji towarzyszy premiera imienia - i tak właśnie dzieje się w wypadku Audi. Nowy, pięciodrzwiowy model wprawdzie nadal nosi oznaczenie A3, ale za nim pojawiła się obiecująca nazwa - Sportback. Skąd taki pomysł? Otóż Audi chce, by nowa wersja A3 łączyła tradycyjne cechy sportowe z funkcjonalnością pięciodrzwiowego hatchbacka, a nawet kombi. Jak nietrudno zgadnąć, Sportback to - według założeń marketingowych - model przeznaczony dla ludzi młodych lubiących aktywnie spędzać czas. Garry Telaak, odpowiedzialny za stylistykę nadwozia Sportbacka stwierdził: "Wszyscy designerzy pracujący nad tym autem są jednocześnie jego grupą docelową. To tak, jak byśmy projektowali A3 Sportbacka dla samych siebie". Pomysł dobry, kłopot polega głównie na tym, że duży procent nowych modeli wszelkich marek jest przeznaczony dla "młodych dynamicznych". Czy są oni w stanie wszystkie te auta kupić? Pewnie nie, więc walka o klienta zapowiada się na ostrą.

Co więc może zaproponować Audi A3 Sportback, by nie polec w starciu z liczną konkurencją? Rozstaw osi jest wprawdzie taki sam jak w "zwyczajnym" A3, ale auto jest o 83 milimetry dłuższe. Z tego 68 mm przypada na tył, a 15 na odmieniony przód. Uzyskaną przestrzeń z tyłu przeznaczono głównie na bagażnik, który jest o 20 litrów pojemniejszy niż w A3 trzydrzwiowym, i może pomieścić 370 l. Także z tyłu Sportbacka jest nieco więcej miejsca niż dotąd w A3 - a dodatkowe drzwi oczywiście ułatwiają wsiadanie tamże.

DANE TECHNICZNE

DANE TECHNICZNE
Nadwozie5-drzwiowe, 5-miejscowe, długość x szerokość x wysokość 4286 x 1765 x 1423 mm, rozstaw osi 2578 mm, masa własna 1215 kg.
SilnikRzędowy, czterocylindrowy turbodiesel, 4 zawory na cylinder, pojemność skokowa 1968 cm3, moc 103 kW (140 KM) przy 4000 obr/min, maksymalny moment obrotowy 320 Nm w zakresie od 1750 do 2500 obr/min.
Osiągi*Przyspieszenie 0-100 km/h 9,7 s Prędkość maksymalna 207 km/h Śr. zużycie paliwa 5,5 l/100 km
* - dane fabryczne

Zawieszenie Sportbacka pozostało konstrukcyjnie takie samo, ale w porównaniu z pierwszymi A3 odznacza się nieco mniejszą twardością. Pozwoliło to zachować znakomite właściwości jezdne, ale poprawiło komfort. Podobny retusz zawieszenia przeprowadzono zresztą w wersji trzydrzwiowej. Większa długość Sportbacka nie wpłynęła zauważalnie na widoczność z auta, za to kierowca ma nowy widok tuż przed sobą - na kierownicy pojawił się zaokrąglony trapez z logo Audi, taki jak w A6. Oprócz trójramiennej, można teraz wybrać kierownicę o czterech ramionach.

Audi szacuje, że docelowo Sportback będzie stanowił połowę całej produkcji A3.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Jaźwiński

Zobacz także:
REKLAMA