Citroën C4 - Air France

Bezpieczny jak Air Force One, zwinny jak wojskowy F16. Szokuje wyglądem i niektórymi rozwiązaniami technicznymi. Nowy Concorde? Nie! Taki jest Citroën C4. Oto test pięciodrzwiowej wersji 1.6i 16V SX Pack.

Citroën C4
Krawędź bagażnika znajduje się nisko, otwór jest spory i ma regularny kształt, ale bagażnik jest mały.
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 87 800 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

auto motor i sport 1/2005

Na tle statecznego Golfa czy Focusa prezentuje się jak tajna broń Pentagonu, i z zewnątrz, i we wnętrzu - a nawet głównie w nim. Inaczej wygląda, inaczej pachnie. Trzeba go dobrze poznać, żeby się z nim oswoić. Co nie znaczy, że każdy polubi jego obsługę. A już na pewno, nie od razu.

Po wypuszczeniu w świat wielu bardzo zwyczajnych aut, Citroën wraca do korzeni. Właśnie "C-czwórką". Od czasów XM-a (1990 rok), albo nawet GS-a (1971 rok), to pierwszy model tej marki, który zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi szokuje równie mocno co tamte samochody. Oprócz tego ma przestronne wnętrze, dobrze jeździ, jest komfortowy i bogato wyposażony. Z tych wszystkich powodów Citroën C4 był moim faworytem w tegorocznej edycji konkursu Car of the Year. Niestety w końcowej klasyfikacji mój pupil musiał zadowolić się drugim miejscem.

Listę światowych innowacji w "C4" otwiera kierownica z centralnym, nieruchomym zespołem przełączników. Brzmi to skomplikowanie, ale jeśli dodam, że obraca się tylko koło kierownicy, a jej środek nie, zdziwienie może być jeszcze większe. Korzyści z unieruchomienia środkowej części kierownicy jest kilka.

Po pierwsze, od czasu wynalezienia poduszki powietrznej dopiero takie rozwiązanie umożliwia zastosowanie w kierownicy prostokątnego, a nie okrągłego airbagu (druga innowacja na skalę światową). Dzięki temu lepiej chroniony jest dolny fragment klatki piersiowej kierowcy w trakcie kolizji, podczas której eksploduje poduszka powietrzna. Po drugie, umieszczony pośrodku, nieruchomy zespół prze- łączników to centrum dowodzenia niemal wszystkimi funkcjami auta. Przy tak niecodziennym rozwiązaniu nie opłaca się produkować różnych wersji kierownicy, dlatego każdy kto kupi Citroëna C4, z dobrodziejstwem inwentarza otrzyma sterowanie sprzętem audio na kierownicy, regulator prędkości z ogranicznikiem (na kierownicy), komputer pokładowy (ze sterowaniem na kierownicy) i kilka innych bajerów, którymi steruje się za pomocą przycisków umieszczonych - a jakże - na kierownicy. W sumie, w "najgorszym" wypadku może się tam znajdować aż szesnaście przycisków, w towarzystwie czterech pokręteł.

Jakby tego było mało, podobna liczba przycisków i pokręteł jest umieszczona na konsoli środkowej. Do tego dochodzą cztery wyświetlacze rozrzucone po całej tablicy rozdzielczej, których ogarnięcie jednym spojrzeniem jest niemożliwe. Z punktu widzenia obsługi auta kierowca Citroëna C4 nie ma lekkiego życia. Jedynie osoby, które od kołyski wychowywały się z telefonem komórkowym, aparatem cyfrowym i elektronicznym organizerem mogą uznać obsługę "C4" za intuicyjną i przyjazną. Dla pozostałych będzie ona nie lada wyzwaniem.

Na szczęście, samo prowadzenie "C4" nie absorbuje aż tyle uwagi. Auto chętnie i posłusznie wykonuje polecenia kierowcy, chociaż układ kierowniczy nie zapewnia poczucia doskonałego kontaktu kół z nawierzchnią. Czasami można mieć nawet wrażenie, że "C4" sunie nad ziemią, nie po niej, a koła obracają się w powietrzu. Właściwości jezdne kompaktowego Citroëna to jeszcze nie poziom auta WRC, ale doświadczenie zebrane na rajdowych trasach i dwa tytuły mistrza świata wśród konstruktorów zaprocentowały. Zawieszenie jest na tyle sztywne, że gwarantuje sporą frajdę w czasie jazdy po zakrętach i jednocześnie wystarczająco miękkie, aby zapewnić dobry komfort podróżowania. Do sposobu w jaki "C4" radzi sobie z pokonywaniem łagodnych nierówności nie można mieć zastrzeżeń. Jedynie spore dziury dają się podróżującym we znaki.

Dużo przyjemności i komfortu w czasie jazdy dostarcza też 1,6-litrowy, benzynowy silnik o mocy 110 KM. Dysponuje on maksymalnym momentem obrotowym o wartości 147 Nm przy 4000 obr/min, ale jej 90% kierowca ma do dyspozycji już przy 2000 obr/min. Dzięki temu, testowany egzemplarz "C4" odznaczał się nie tylko niezłą dynamiką, ale także dobrą elastycznością. W czasie jazdy na trasie, na IV i V biegu auto rozpędza się na tyle ochoczo, że redukowanie do III biegu jest konieczne tylko w wyjątkowych sytuacjach. Niestety, nie ma nic za darmo. Dobre osiągi okupione są sporym zużyciem paliwa. Na trasie, w zależności od stylu i prędkości jazdy, Citroën C4 1.6i 16V potrafi zużyć od 7,5 l/100 km do 12 l/100 km. W mieście - nawet więcej. Średnie zużycie paliwa podczas testu wyniosło niemal 9 l/100 km.

W porównaniu z konkurentami, pod względem przestronności wnętrza "C4" nie musi się niczego wstydzić, ale też nowych standardów nie wyznacza. Fotele są obszerne, dobrze wyprofilowane i bardzo wygodne. Od wersji SX Pack wzwyż, regulacja lędźwiowa fotela kierowcy należy do wyposażenia seryjnego. Regulowanie jest wygodne, bo odbywa się za pomocą pokrętła umieszczonego z boku siedziska, w jego przedniej części, a nie - jak w większości aut - kiepsko dostępną dźwignią, znajdującą się z boku oparcia, w połowie jego wysokości.

Niestety, kąt pochylenia oparcia reguluje się już nie pokrętłem, lecz dźwignią. Nie tyle trudno dostępną, co niewygodną w obsłudze. Ponadto, ów kąt daje się ustawiać tylko skokowo, a nie płynnie. Utrudnia to nieco znalezienie wygodnego położenia oparcia. W doborze optymalnej pozycji za kierownicą Citroëna C4 wydatnie pomagają natomiast systemy regulacji - fotela kierowcy na wysokość oraz kierownicy w dwóch płaszczyznach, seryjnie montowane we wszystkich wersjach.

Kierowca i jego najbliższy sąsiad- pasażer mogą cieszyć się dużą ilością wolnego miejsca i swobodą ruchów. Szczególnie imponująco prezentuje się przestrzeń, którą mają przed sobą. Z racji bardzo pochylonej szyby zajmowanie miejsc z przodu i wysiadanie z auta wymaga zwinności. Najpierw trzeba się mocno pochylić, później można się nieco wyprostować. W przeciwnym razie, bardziej niż pewne jest, że głowa spotka się z dachem. Ten sam problem dotyczy zajmowania miejsc na tylnej kanapie i wysiadania z tyłu samochodu. Siedzący tam pasażerowie średniego wzrostu na wysokości głowy mają dolną linię dachu, który mocno opada na boki auta. Miejsca z tyłu jest tyle ile trzeba, a fotele - skrojone są na miarę.

Zaawansowana technologia w Citroënie C4 ma nie tylko fascynować, ale również chronić. Dlatego już od wersji SX do wyposażenia seryjnego należą aż sześć poduszek powietrznych oraz systemy ABS, BAS i EBD. Za 3000 zł, do każdej wersji silnikowej można dokupić układ ESP. W teście zderzeniowym Euro- NCAP Citroën C4 uzyskał najwyższą notę, a mianowicie pięć gwiazdek, i otrzymał (ex aequo z Seatem Alteą) najwyższą w historii liczbę punktów w dziedzinie ochrony pieszych.

Tekst: Maciej Ziemek
Zdjęcia: Tomasz JaźwińskiZobacz także:
REKLAMA