Clio Grande

Małe kombi mają duże możliwości i mogą wyglądać modnie. Przykład? Renault Clio Grandtour.

Renault Clio Grandtour
Z przodu jakby nigdy nic – po prostu Clio. Dopiero z tyłu ujawniają się nowe możliwości całkiem zgrabnego nadwozia.
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 52 400 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Podnoszenie ciężarów to nie jest sport motorowy, ale Renault wystawiło swojego zawodnika. Clio kombi, do którego Francuzi każą się zwracać per Grandtour, potrafi wycisnąć 215 kg (w wersji 1.6). Bagaż o takim ciężarze można doń załadować, zakładając, że na pokładzie znajdzie się jeszcze czterech pasażerów ważących po skromne 70 kg. Jak na nieduże auto to niezły wynik, a komu mało - może pójść do konkurencji. Ale spacer będzie tylko w połowie udany. Peugeot 207 SW w porównywalnej wersji może się pochwalić wynikiem zaledwie 123 kg, co innego Skoda Fabia Combi - ta uniesie 235 kg. Więcej kombiaków wśród małych samochodów nie ma.

Po co komu małe kombi? Bo wciśnie się tam, gdzie jego krewniak hatchback (Grandtour jest dłuższy od hatchbacka o 22 cm), za to zmieści o połowę więcej bagażu. W Clio kombi bagażnik pomieści karton o wymiarach metr na 86 cm na 87 cm. Złożenie oparć i siedzisk tylnej kanapy daje dodatkowe 80 cm w głąb kabiny. Dla nie przekonanych Clio kombi ma niespodziankę - schowek na całej szerokości bagażnika. Ukryto go pod podłogą z dykty, dającą się postawić do pionu i zahaczyć o oparcie kanapy, żeby nie opadała. Zwiększa to wysokość przedziału bagażowego o kilka centymetrów, a pojemność - o 72 l. Ze zdemontowaną tylną półką, a właściwie roletą, nie trzeba biegać do garażu, by ją schować - wystarczy odłożyć w przewidzianym na to miejscu w podłodze bagażnika. Do pełni szczęścia Renault dorzuca siatkę przytrzymującą bagaż, kuwetę z przegrodami i taśmę mocującą, ale za te luksusy każe już sobie dodatkowo płacić.

DANE TECHNICZNE

DANE TECHNICZNE
NadwoziePięciomiejscowe kombi, długość x szerokość x wysokość 4202 x 1719 x 1496 mm, rozstaw osi 2575 mm, masa własna 1310 kg, dopuszczalny ciężar całkowity 1715 kg. Pojemność bagażnika 439-1277 l.
SilnikCzterocylindrowy, rzędowy diesel z wtryskiem common-rail, z turbosprężarką i chłodnicą powietrza doładowującego. Pojemność skokowa 1461 cm3, moc 76 kW (103 KM) przy 4000 obr/min. Maksymalny moment obrotowy 240 Nm przy 2000 obr/min. Napęd na przednią oś, sześciobiegowa przekładnia mechaniczna.
Osiągi*Przyspieszenie 0-100 km/h 11,6 s Prędkość maksymalna 186 km/h Średnie zużycie paliwa (ECE) 4,7 l/100 km
CenaRenault Clio Grandtour 1.5 dCi 60 200 zł Expression
* - dane fabryczne

Na godne przyjęcie na pokładzie Clio Grandtour mogą liczyć nie tylko kartony i walizki. Kabina pasażerska jest całkiem praktyczna na co dzień - miejsca jest w niej tyle, co w hatchbacku, bo rozstaw osi kombi nie jest większy (2575 mm). Z tyłu dwóch pasażerów zmieści się nawet, gdy rozłożona jest 1/3 oparcia kanapy. Z przodu można cieszyć oczy widokiem tablicy rozdzielczej o zgrabnych kształtach. Kolorowe obwódki z tworzywa rozweselają monotonną kolorystykę, twardy plastik z którego zrobiono deskę wygląda wręcz nobliwie.

Clio Grandtour na drodze z równowagi wyprowadzić się nie daje. Jego zawieszenie, chociaż zestrojone twardo, nie traci nic z komfortu - widać, że Francuzi poszli tu na (udany) kompromis. Nieco mniej udany okazuje się układ kierowniczy, który za sprawą elektrycznego wspomagania jest trochę "bez wyczucia". 103-konny diesel pod maską testowego auta spełnia wszelkie zachcianki kierowcy co do dynamicznego przyspieszania - w każdym razie, gdy oprócz dwojga pasażerów nie musiał przewozić nikogo, ani niczego więcej.

Zgrabne nadwozie z nęcącym wcięciem i wycięciem wszędzie tam, gdzie są one potrzebne, pod nim nie za duże, ale przemyślane wnętrze - oto Clio Grandtour, które od 43 900 zł jest już do kupienia.

Tekst: Roman Skąpski
Zdjęcia: Renault

Zobacz także:
REKLAMA