Fiat Idea - Piąty do kompletu

Do dotychczasowych czterech, nieco nadwymiarowych w swoich klasach Fiatów - Pandy, Multipli, Doblo i Stilo Multi Wagona - dołącza minivan Idea.

Fiat Idea
Mocna bryła nadwozia wskazuje na jego dużą wytrzymałość. 15-calowe koła - w standardzie.
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 40 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Dwadzieścia lat temu Fiat przedstawił nowatorską na owe czasy koncepcję małego samochodu - według Włochów wcale nie musiał być ciasny i niewygodny: wysokie i krótkie Uno z pionowo umieszczonymi fotelami było wtedy czymś wręcz rewolucyjnym. Fiat Idea jest przykładem współczesnej, rozszerzonej interpretacji tego toku myślenia, choć nie jedynym - minivany na bazie aut segmentu B oferują już Opel, Toyota i Hyundai. Idea wyróżnia się elegancką i wyważoną stylistyką nawiązującą do innych modeli Fiata - m.in. do Punto, w oparciu o którego elementy została skonstruowana.

REKLAMA

Przy długości poniżej czterech metrów, Idea oferuje całkiem sporo miejsca we wnętrzu, tak, jakby była samochodem wyższej klasy; nie uciekano się przy tym do tricków w rodzaju skrócenia siedziska tylnej kanapy. Do wnętrza auta wsiada się bez uprawiania gimnastycznych ćwiczeń. Siedzenia są wygodne, o dobrze dobranej twardości, również szerokość wnętrza jest wystarczająca. Ponadprzeciętna wysokość kabiny nie zmusza do zdejmowania kapelusza. Tylną kanapę skonstruowano tak, jak w większych vanach. Jedynym kompromisem jest podział na dwa niesymetrycznie dzielone siedziska, oczywiście składane i łatwo demontowalne. Obydwie części kanapy można osobno przesuwać, a jej dzielone na trzy części oparcie daje się ustawiać pod różnymi kątami. Po złożeniu kanapy pojemność przestrzeni ładunkowej zwiększa się z 320 do 1420 litrów. Dodatkowo we wnętrzu znajdziemy 25 schowków.

Spokojna i elegancka dwukolorowa tablica przyrządów współgra z jasnym, pastelowym i wesołym wnętrzem. Intuicyjnie trafiamy w miejsca, w których umieszczono elementy sterowania, bardzo dogodnie usytuowano dźwignię zmiany biegów.

Wystarczające osiągi zapewnia produkowany w Bielsku-Białej diesel 1.3 JTD. Przy jednostajnej jeździe jest cichy, lecz podczas przyspieszania jego dźwięk staje się dość natarczywy. Podczas jazdy w płaskim terenie sprawnie przyspiesza. W górach jest gorzej: wyczuwa wzniesienie zanim dostrzeże je kierowca; płynna jazda wymaga redukowania biegów.

DANE TECHNICZNE

DANE TECHNICZNE

Nadwozie5-drzwiowy minivan, długość x szer. x wys. 3930 x 1698 x 1660 mm, rozstaw osi 2508 mm, masa własna 1200 kg.
SilnikRzędowy, 4-cylindrowy, 4 zawory na cylinder, pojemność skokowa 1251 cm3, moc 51 kW (70 KM) przy 4000 obr/min, maksymalny moment obrotowy 180 Nm przy 1750 obr/min.
Osiągi*Przysp. 0-100 km/h 15,4 s Prędkość maksymalna 159 km/h

Wysoki i krótki samochód potrzebował sztywnego zestrojenia zawieszenia. I takie ono jest. Auto nie przechyla się na zakrętach, ale też sporą część nierówności drogi przenosi na jadących. Przy szybszym pokonywaniu zakrętów dość łatwo doprowadzić do "piszczenia" opon i Idea ma ochotę uciec przodem na zewnątrz łuku. Być może to subiektywne odczucie, przecież auto przejechało "test łosia" z prędkością 68 km/h, co jest naprawdę dobrym wynikiem i świadczy o sporych możliwościach zawieszenia. Minimalnie rozczarowuje układ kierowniczy, który mógłby być lepiej wyczuwalny przy większych prędkościach. Hamulce nic nie straciły ze swojej skuteczności podczas jazdy w górach, nie wymagają przyzwyczajania się, nie są nerwowe i nie chwytają z całą mocą, umożliwiając dozowanie siły hamowania. Jeździłem także autem napędzanym przez 95-konny silnik 1.4 16V. Sprawniej rozpędza on samochód a przy tym jest cichszy. Najsprawniejszy napęd zapewnia 100-konny 1.9 JTD. Mocno ciągnie i zawsze ma nadmiar mocy. W ofercie jest również jednostka 80-konna 1.2 16V.

Tekst i zdjęcia: Bogdan Czajkowski

zobacz galerię

Zobacz także:

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA