Fiat Punto – Dopasowywanie

Poddany ostatnio faceliftingowi Fiat Punto swoją stylistyką nie porywa. Może jednak liczyć na powodzenie dzięki nowym silnikom - 1.3 JTD oraz 1.4 16V.

Fiat Punto
Do osiągów silnika dopasowano zawieszenie. Jest sztywne, nie pozwala nadwoziu odchylać się zbytnio, a w zakrętach trzyma auto na wyznaczonym torze jazdy.
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 52 700 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

auto motor i sport 5/2004

Punto nie jest już drapieżnikiem, za jakiego mogło uchodzić wcześniej. Wzorniczy "odmieniec" wtopił się w przeciętność. Ma za to nieprzeciętne, przedtem niedostępne wyposażenie (oczywiście w opcji).

Wielkość wnętrza pozostała bez zmian. Nadal jest obszerne, z wygodnymi i dobrze trzymającymi na boki fotelami. Dobrze leżąca w dłoniach i regulowana w dwóch płaszczyznach kierownica wraz z ustawianym na wysokość fotelem kierowcy ułatwiają zajęcie prawidłowej pozycji. Funkcjonalność - także bez zarzutu; jedynie odszukanie pod dźwignią hamulca ręcznego przycisków regulacji lusterek zewnętrznych wymaga nieco fatygi. Warto też poćwiczyć zapinanie tylnego pasa środkowego.

Nowy silnik 1.4 16V Fire doskonale pasuje do charakteru auta. 110 Nm momentu obrotowego dostępne jest już od 1500 obr/min, aż do końca skali na obrotomierzu. Zapewnia to łatwość przyspieszania i szybką reakcję na wciśnięcie prawego pedału. W pełni wykorzystując dynamik ę auta, nie uszczuplimy nadmiernie zawartości portfela. Punto spala od 6,1 do 6,8 l/100 km benzyny bezołowiowej.

Do osiągów silnika dopasowano zawieszenie. Jest sztywne, nie pozwala nadwoziu odchylać się zbytnio, a w zakrętach trzyma auto na wyznaczonym torze jazdy. Lecz, niestety, duża sztywność zawieszenia przy lekkim nadwoziu powoduje podskakiwanie w trakcie pokonywania krótkich nierówności: bardzo słabo są tłumione, te większe - nie do końca. Coś za coś.

DANE TECHNICZNE

DANE TECHNICZNE
NadwozieTrzydrzwiowe, długość x szerokość x wysokość 3840 x 1660 x 1480 mm, rozstaw osi 2460 mm, masa własna 960 kg, pojemność bagażnika 264 l, pojemność zbiornika paliwa 47 l.
SilnikRzędowy, 4-cylindrowy, szesnastozaworowy, umieszczony poprzecznie z przodu, pojemność skokowa 1368 cm3, moc 70 kW (95 KM) przy 5800 obr/min, maksymalny moment obrotowy 128 Nm przy 4500 obr/min.
Osiągi*Przyspieszenie 0-100 km/h 9,9 s Prędkość maksymalna 178 km/h Śr. zużycie paliwa 6,1 l/100 km
* - dane fabryczne

Niepozorne autko, ze żwawym, oszczędnym silnikiem jest też wystarczająco pojemne. Wiele zalet przy niewielu niedostatkach - to pozwala Fiatowi Punto utrzymywać wysokie miejsce na naszym rynku.

Tekst: Bogdan Czajkowski
Zdjęcia: Jacek Ociepko

Zobacz także:
Zobacz również:
REKLAMA